KAL SAĞLICAKLA EY GÜZEL VATAN

Kapıkule’de yoğunluk oluşturan vatandaşlar: Anavatana koşa koşa geliyoruz, ama dönerken zorlanıyoruz. Baba ocağından ayrılmanın hüznünü yaşıyoruz.

Avrupa’da yaşayan Türklerin dönüş yolculuğu tüm hızıyla devam ediyor. Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren yurt dışı Türkler baba ocağını ziyaret edip tatillerini yaptıktan sonra yaşadıkları ülkelere dönüyor. Kapıkule’de araçların geçişi nedeniyle zaman zaman kuyruklar oluşuyor. Yoğunluğu önlemek için Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve emniyet ekipleri çeşitli tedbir alıyor. Belçika’ya giden Cihan Kızılöz, tatilinin iyi geçtiğini söyledi. Türkiye’yi çok sevdiğini ve her yıl tatilini memleketinde geçirdiğini belirten Kızılöz, “Antalya, Konya ve İstanbul’u gezdik, güzeldi. Şimdi dönüş yolu, ayın sonunda işe başlayacağız.
Araçlarımızla geliyoruz, zor oluyor ama değiyor. Buraya gelince yol yorgunluğumuz bitiyor. Gelirken koşa koşa geliyoruz ama dönüşte sevdiklerimizi arkamızda bıraktığımız için biraz zor
geliyor” dedi.

BU HİSSİ ANCAK BİZ BİLİRİZ
Almanya’ya giden Metehan Bozkurt da, tatil yapmak ve yakınlarını görmek için her yıl memleketine geldiğini belirterek, “Bu yıl bizim için hüzünlü oldu. Babam vefat etti, mezarına gidip dua ettik, mezarını yaptırdık, şimdi de dönüyoruz. Buradan ayrılırken hissettiklerimizi yurt dışında yaşayanlar bilir. Türk bayrağını arkamızda bırakarak gitmek hüzün veriyor. Anavatanı terk ettiğine üzülüyorsun ama kendi dört duvarına da döndüğüne seviniyorsun. Sonuçta orada da bir düzenimiz var” diye konuştu. Hollanda’ya dönen Zöhre Genç, eşi ve çocuklarıyla güzel bir tatil geçirdiğini belirterek, “Her şey yolundaydı. Hem
eğlendik hem de yakınlarımızı ziyaret ederek tatilimizi geçirdik. Her yıl geliyoruz ama yollar bizi mahvediyor” diye konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: