Kalmış’ın Delmenhorst büyükşehir belediye başkanı adaylığı kesinleşti

blank

 

 

Gülsüm Tan Hasan Akdoğan /DELMENHOSRT
Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Delmenhorst kentinde eylül ayında yapılacak belediye başkanlığı seçiminde Hür Demokrat Parti FDP’li Murat Kalmış’ın adaylığı, FDP bölge kongresinde yapılan gizli oylamayla kesinleşti. Tek aday olan Kalmış’a üyelerin büyük çoğunluğu evet oyu verdi.Türk kökenli genç siyasetçi, önümüzdeki eylül ayında yapılacak olan yerel seçimde farklı partilerden 8 adayla yarışacak. Murat Kalmış, geçtiğimiz Aralık ayında FDP Delmenhorst teşkilatı tarafından aday gösterilmişti.

-Herkesi kucaklayan bir belediye başkanı olacağım
Markthalle’de FDP Delmenhorst Teşkilatı Başkan Yardımcısı Claus Hübscher tarafından yönetildiği korona tedbirleri kapsamında gerçekleşen kongrede oylama öncesi yaptığı sunumuyla kendisini, hedef ve projelerini anlatan Kalmış, „27 yıllık siyasi tecrübemle birlikte geliyorum. Kentimize değer kazandıracak, herkesi kucaklayan bir belediye başkanı olmak istiyorum. İletişime açığım. Sloganımız, Dinlemek, Fikir oluşturmak ve yapmaktır“ diye konuştu. Kalmış, seçim sonuçları açıklandıktan sonra kendisini buket çiçekle tebrik eden Hübscher’e, ve parti üyelerine güvenlerinden dolayı teşekkür etti.

-Teklif benim için sürpriz oldu
Türk basınına açıklamada bulunarak adaylık teklifinin çok ani olduğunu söyleyen 49 yaşında evli ve iki çocuk babası olan Kalmış, „Benim için sürpriz oldu doğrusu. Bu arada bir dizi görüşmelerde bulundum. Bir çok iş insanlarıyla görüştüm. Gördüğüm destek beni şaşırttı ve cesaret verdi. Bu kadar olumlu tepki alacağımı beklemiyordum“ diyerek, bunun 20 yılın üstünde siyasetin içinde bulunmamın etkisi olduğuna işaret etti.

-Doğup büyüdüyüm kente hizmet etmek istiyorum
Delmenhorst kentinde yaklaşık 27 yıldır aktif siyaset yapan, yaptığı kültürel ve sosyal çalışmalarla herkes tarafından sevilen ve sayılan yaklaşık 19 yıldır FDP üyesi olan Kalmış, „Yenilikleri seviyor, iletişimebüyük önem veriyorum. Delmenhorst’ta başkanlığı kazanma şansım olduğunu gördüm. Bu kentin sorunlarını ve sorunların cevaplarını çok iyi biliyorum“ dedi. Daha önce eyalet meclisi milletvekilliğine aday gösterilmek istendiğinide söyleyen Kalmış, „ Ben doğup büyüdüğüm kente hizmet yapmak için belediye başkanlığı adaylığını kabul ettim. Kentimize çok şey kazandırabileceğimden eminim ve iddialıyım” dedi.