‘Kamikaze drone’un daha büyüğü geliyor

Seri üretimine başlanan “kamikaze drone”ların ilk partisi, kasımın ilk haftasında kuvvetlere teslim edilecek. “Kamikaze drone” ailesini genişletmeye hazırlanan Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ, daha büyük ve etkili bir sabit kanatlı kamikaze drone için kolları sıvadı. “Kamikaze drone”ların zırhlı araç ve bina gibi hedeflere etki edebilecek niteliğe kavuşturulmasına yönelik de çalışmalar yapılıyor.

“Türkiye’nin gökyüzündeki yeni  askerleri” olarak nitelendirilen “kamikaze drone”ların kuvvetlere ilk teslimatı,  kasım ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek. Projede görev alan mühendisler,  “kamikaze drone” ailesinde yer alacak daha büyük ve daha etkili yeni ürün için  çalışmalarını sürdürüyor.Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM) tarafından geliştirilen  “kamikaze drone”lar, başarılı seri üretim sürecinin ardından envanterdeki yerini  alıyor.

Milli olarak geliştirilen Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı Drone  “ALPAGU”, Otonom Do?ner Kanatlı Vurucu Drone “KARGU”, kasım ayının ilk haftasında  çeşitli kuvvetlere teslim edilecek.”Kamikaze drone”larda yerli mühimmatlar kullanılacak. ALPAGU ve  KARGU’nun mühimmatları Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumundan (MKEK) tedarik  edilecek.Tek bir er tarafından kolayca kullanılabilecek şekilde geliştirilen  “kamikaze drone”ların, tim seviyesinde görev yapabilmesi öngörülüyor.Sabit kanatlı ALPAGU’nun açık alanda, KARGU’nun ise meskun mahalde  güvenlik güçlerine katkı sağlaması planlanıyor. Döner kanatlı KARGU ile bir  binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabilecek, tehdit unsurları  etkisiz hale getirilebilecek.

SON ANA KADAR FARK EDİLMİYORLAR

“Kamikaze drone”lar, boyutları ve ses düzeyleri dikkate alındığında  200 metre yükseklikten, belirlenen hedeflere karşı fark edilmeden  kullanılabilecek. “Drone”ların fark edilebildikleri mesafede ise hedefin birkaç  saniyelik zamanı olacak.Karar vericilerin görevi iptal etmesi durumunda “kamikaze drone”lar  hedefe yaklaşık 5 metre kala geri çağrılabilecek.Tamamen otonom olarak görev yapabilme özelliğine sahip olsalar da  “kamikaze drone”lara son görev talimatı personel tarafından verilecek.

YENİ ÜRÜN VE ÖZELLİKLER GELİYOR

STM, “kamikaze drone”lar, yapay zeka ve sürü teknolojilerine yönelik  çalışmalarına da devam ediyor. Bu konularda yoğun Ar-Ge ve ürün geliştirme  çalışmaları yapan STM, “kamikaze drone” ailesine gelecek yıl sabit kanatlı ve  daha büyük bir ürün eklemeyi planlıyor.Bunun yanında, “kamikaze drone”ların zırhlı araç ve bina gibi  hedeflere etki edebilecek niteliğe kavuşturulmasına yönelik de çalışmalar  yapılıyor.”Kamikaze drone”lar, ileride genel maksatlı kesif ve gözetleme  görevlerinde kullanmak üzere özgün görev planlama yazılımı, otonom zeka ve  harekat kabiliyetleriyle donatılan TOGAN ile birlikte önemli sorumluluklar  üstlenecek.Belli aralıklarla aynı anda uçurulacak TOGAN’larla geniş bir alanda  hakimiyet sağlanabilecek. TOGAN’ların toplayacağı istihbarattan hareketle  belirlenecek hedeflere “kamikaze drone”larla müdahale edilebilecek.

PERSONELE “KAMİKAZE DRONE” EĞİTİMİ

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, MKEK ve STM, aynı zamanda “kamikaze  drone”lara yönelik sertifikasyon süreci de yürüttü. Süreç sonunda kamikazelerin  çeşitli emniyet standartlarını taşıdığı taraflarca mutabakat altına alındı. Ürün,  personele emniyetle kullanılabilir şekilde verilecek.Güvenlik güçleri için bir anlamda yeni silah anlamına gelen “kamikaze  drone”lar için eğitim süreci de olacak. Ürün tedariğine yönelik sözleşme  çerçevesinde başta saha olmak üzere çeşitli düzeylerde kullanıcı eğitimleri  gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam edilecek.Kullanım kolaylığı ürün geliştirme sürecinde de en önemli unsurlardan  birini oluşturdu. “Kamikaze drone”lar personele ilave görev yüklemeyecek, çok  kolay kullanılabilecek, komplike eğitimler gerektirmeyecek şekilde tasarlandı.