Kangal köpeği ödül getirdi

Mümin ŞenWAGHÄUSEL- Dünya’ya Anadolu Çoban Köpeği Kangal’ı tanıtan başarılı eğitmen Ergün Yıldırm’a “Spor Onur Ödülü” verildi. Waghäusel Belediye Başkanı Walter Heiler tarafından ödüle layık görülen Pusat isimli Anadolu çoban Köpegi, Almanya şampiyonu, “Genç Kangal” branşında Avrupa şampiyonu oldu. Waghäusel belediye binasında düzenlenen törene Waghäusel belediye Başkanı Walter Heiler, Heiko Meil, Sandro Qarata, Kangal derneği üyeleri , bir çok spor derneği yöneticileri ve davetli misafirler katıldı. Spor Onur Ödülüne layık görülen eğitmen Ergün Yıldırım, bu ödül ile Sivas Kangal’ın hak ettiği ilgiyi gördüğünü söyledi. Ergün Yıldıırm, hedeflerinin dünya çapında Kangal’ın tanıtılması olduğunu ifade ederek ” Anadolu çoban köpeği maalesef Avrupa’da bakım ve çifleştirme sorunu yaşıyor. Kangal’ın bakımından anlamayan, onun duygusunu bilmeyenlerin kangal almamalarını özellikle istiyorum. Yanlış çifleştirmeler ile Sivas Kangal’ın ırkı ve özelliği bozuluyor.” dedi.
Ergün Yıldırım, Kangal konusunda bilgi almak isteyenlerin ” Der Türkische Hirtenhunde eV.” derneğine başvurabileceklerini ve kendilerine gereken bilgiyi verebileceklerini söyledi. Ergün Yıldrım en çok sorunun çocukları mutlu etmek için alınan Kangal yavrularında yaşandığını söyleyerek bir de uyarıda bulundu. ” Aileler çocuklarına yavru Kangal alıyorlar. Kangallar yavru iken gerçekten çok sevimliler. Kangallar diğer köpekler gibi değil oyun köpeği değil, kısa zamanda Kangal iri ve cüsseli bir hale gelince aileler evlerinde istemiyor. Kangallara yeni yer arıyorlar maalesef, Kangal çok hassas ve duyguludur. Görev köpekleridir. İş vermeniz ve geniş bir alana sahip olmanız gerekir. Bunları sağlayamayacaksanız lütfen amayın.” dedi.
” Der Türkische Hirtenhunde eV.” tarafından 5’incisi düzenlenecek olan 2016 Kangal Buluşmasına tüm Kangal severleri davet eden Ergün Yıldırım, 68794 Oberhausen-Rheinhausen Schelmenstr. ‘ye gelecek olan Kangal severlere konu ile ilgili bilgi vereceğini açıkladı.