KANGALLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Mümin ŞenBRUCHSAL- Almanya’nın Bruchsal kenti yakınlarıdaki Forst kasabasında buluşan kangal severler en güzel Türk çoban köpeğini seçmek için biraraya geldi. Kangal severler aynı zamanda, Türk çoban köpeği hakkında karşılıklı bilgi alış verişinde bulundular.
Almanya’nın farklı kentlerinden olduğu gibi Fransa’dan da katılan toplam 70 kangal köpeğinin sahibleri, araziye çıkardıkları kangal köpeklerini 3 kategoride yarıştırdılar.
Yarışmaya Berlin, Köln, Gelsenkirchen, Karlsruhe, Wörth, Stuttgart ve Ludwigsburg’dan katılan kangallar, yüz maskesi, diş, çene yapısı, bacak, ön ayakların yere basması, fizik yapısı ve köpeklerin estetik yapılarına dikkat edilerek puanlama yapıldı. Almanya’nın farklı kentlerinden gelen 3 juri üyesi, en iyisini seçmekte zaman zaman zorlandı. Kangal sahipleri, kangalları ile birlikte Jüri önünde 3 tur koştuktan sonra, kangalın diş ve çene yapısını jüri üyelerine gösterdi. Bazı kangalların jüri önüne gelmeye niyetleri olmayınca, diş ve çene yapısına uzaktan bakmak zorunda kaldılar.
Yarışma organizatörü İmpartor Kangal Klüp başkanı Derviş Türker (39) amaçlarının kangal sahipleri ile biraraya gelmek, karşılıklı bilgi alış verişi ve kangalların nesilerinin korunması dedi. Derviş ” Kangal sahibi olmak bir ayrıcalık, diğer köpeklere benzemez, adeta aileden biri oluyor kangal, duygularını anlamak ve onu asla incitmemek gerek. Ama diğer köpekler gibi çok da sevmeye gelmez. Çok disiplinli ve çalışkan bir hayvan. Bu nedenle, kangala bakamayacak aileler çocuklar sevinsin diye almamalı. Bir kaç haftalık olarak alınan kangal kısa zamanda dev bir çoban köpeği olunca aile ona yeni sahip arıyor veya bize getiriyor. Lütfen kangala bakamayacaksanız almayın.” dedi.
Yarışmanın sonunda “Yavru” kategorisinde Ergün Yıldırım’a ait “Sivas” isimli köpek birinci olurken, Ece Mersin “Su” ile ikinci, Volkan Yıldız’a ait Aslan ile üçüncü oldu. Yetişkin dişi kategorisinde; Murat Kara’nın “Karam” birinci olurken, Volkan Onbaşı’nın “Asya” ikinci, Ahmet Çiftçi’nin ise “Sarı Kız” üçüncü oldu. Son kategori olan, büyük erkekler kategorisinde, Mehmet T’ye ait “Deli Dumrul” birinci, Olcay Aksoy’a ait “Barut” ikinci, Deniz’e ait ” Piton” ise üçüncü oldu.
Birincilere para ödülü verilirken, yarışmada ilk 3 dereceye giren kangal sahiplerine kupa ve köpek yemi hediye edildi.