Kanser Hastası Türk Ümidini BioNTech’ e Bağladı

Murat Pehlivan HAMM

Almanya’nın Hamm kentinde yaşayan 31 yaşında, evli ve bir kız çocuk babası Ali Ocak’ın yakalandığı kanser hastalığı tedavisi için 26 yaşındaki üniversite öğrencisi eşi Gülderen Ocak BioNTech’e çağrıda bulundu. Kanser ilacı geliştiren firmalardan geliştirilen ilaçların eşinde denenmesini isteyen Gülderen Ocak, Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech’ten de bu konuda destek bekliyor.

KIZIMIZIN DOĞDUĞU GECE MUTLU OLACAKKEN YIKILDIK

Gülderen Ocak “Ali, kızımızın doğduğu gece (28 Şubat 2020) ‘de doğumhanede aniden fenalaştı. Önce gözlerinin içi sarardı, ardından da tüm vücudu. Hemen testler yapıldı. İki gün sonra, 1 Mart’ta sarılık (Hepatit B) sonucu karaciğerinde kanser hücreleri tespit edildi. Teşhisi koyduklarında dünyamız yıkıldı. Kızım doğmuştu. Ancak Ali’nin lanet hastalığa yakalandığını duyduk. Sevincimiz kursağımızda kaldı.

Vücut direncini artırıcı tedavi yapıldı. İlk dönemde bu tedavi olumlu tepki gösterdi. Aylar geçince tedavinin etkisi de azaldı. Ali, dışarıdan bakıldığında hiç hasta gibi durmuyor. Çok sağlıklı biri gibi. Sportif bir görünümü var. Kilosu da yok, zayıf da değil. Ama ağır hasta. Bir süre önce yine çok fenalaştı. Hastaneye kaldırdık. Doktorlar, eğer hastaneye biraz daha gecikseydik Ali’yi kaybedeceğimizi söyledi. Son anda kurtuldu. Şimdi evde tedavisi sürüyor. Ali için uygun ilaç ve tedavi arayışımızı sürdürüyoruz. Bunun için kanserle mücadele ilaçları üzerine çalışan firmaları araştırdık. Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech firmasının da bu alanda çalışmalar yaptığını öğrendik.”

ALİ’M İÇİN HER KAPIYI ÇALMAYA HAZIRIM

“Ali’m için her kapıyı çalmaya hazırım” diyen eş Gülderen Ocak “Firmaların geliştirdiği ilaçların Ali’de denenmesini istiyoruz. BioNTech firması da bu alanda önemli çalışmalar yürütüyor. Ali’nin doktorlarıyla firma yetkilileri görüşecek. Biz umutluyuz. Umutlu olmak istiyoruz. Herkesten bize katkı bekliyoruz. Sadece Almanya’da değil, Türkiye’de de başka ülkelerde de eğer tedavisinde kullanılacak ilaç varsa denemek istiyoruz. Her yolu deneyeceğiz. Ali için bir de ”Instagram’da ‘hoffnungfuralı” hesabı açtık. Burada Ali’yi sevenlere ve ilgi gösterenlere gelişmelerle ilgili bilgi veriyoruz. Bu hesap bizim dünyaya ile iletişimimiz olacak. Buradan tedavi yöntemleri ve ilaçlarıyla ilgili herkes katkı yapabilir. Hastalık ve korona aynı süreçte başladı. Bu yüzden çok yalnızlık çektik. Sevdiklerimizle ve yakınlarımızla çok görüşemiyoruz. Kötü bir süreç” ifadelerini kullandı.

 

blank