Karaahmetoğlu, “Türkiye AB ilişkileri tazelenmeli“

SPD’li Milletvekili Macit Karaahmetoğlu, “Yeni yılda yeni hükümetten beklentiler var“ dedi.

 

 

blank

Mustafa Karaman
STUTTGART/BERLİN- Uzun yıllar gönül verdiği Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) parti içerisinde göstermiş olduğu gayret sonrası Federal Meclise Milletvekili olarak girmeyi başaran aynı zamanda Avukat da olan Macit Karaahmetoğlu, yeni yıla girdiğimiz şu günlerde gazetemize özel olarak açıklamalarda bulunarak bir de yeni yıl mesajı verdi. 2022’nin, sadece ‘kendileri için adalet isteyenlere’ karşı ‘herkes için adalet’ diyenlerin birlikteliğinin yılı olacağını ve ‘Kendisi gibi düşünmeyenleri düşman görenlere’ karşı, fikri ve vicdani özgürlüğü savunanların yılı olma yolunda bir sene olacağını vurgulayan Karaahmetoğlu mesajında, “2021 senesini geride bıraktık, yeni ümitler ve beklentilerle 2022 yılına girdik. Korona Virüs’ün tüm olumsuz yaşanan acılara ve baskılara rağmen ‘Her şeyin güzel’ kılındığı bir 2022’in umut dolu devamı olacağını ümit ediyorum. İçinde bulunduğumuz durum ve koşullara rağmen yeni hükümet stratejisi ve yeni vizyonuyla en kısa sürede hak, hukuk ve adalet temelinde ve ekonomik krizi de çözüm yollarıyla huzura kavuşturacağımızı biliyorum. Bu bağlamda yeni yılın, başta yaşadığımız ülke olan Almanya’da, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm insanlar için hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

GÖÇMEN HAKLARI
Seçim ve siyaseti değerlendiren SPD Federal Milletvekili Macit Karaahmetoğlu, SPD’nin ve Olaf Scholz’un seçimlerdeki başarısında Türk kökenli vatandaşların da büyük katkısı olduğunun altını çizdi. Seçim bölgesinde ve tüm Almanya’da kendisi ile partisini destekleyenlere ayrıca teşekkürlerini ileten Türk asıllı politikacı Karaahmetoğlu, pozitif çalışmalara imza atmayı planladıklarını açıklayarak asgari saat ücretinin 12 avroya çıkarılacağı, kiracıların da haklarının korunacağı kiralarda kiracılar lehine düzenlemeler yapılacağı vurguladı. Bunun yanı sıra, emekliler ve göçmenler gibi dar gelirli kesimlerin de birçok sorunlarını meclise taşıyacaklarını kaydeden Karaahmetoğlu, “Göçmenlerin sorunlarını çok yakından biliyorum. O yüzden tecrübelerim bana farklı insanlarla yabancılık çekmeden onları dinlemeye ve onlar için özel çözüm yolları bulmayı öğretti. Kimlik, ayrımcılık ve fırsat eşitliği ve bu konularla bağlantılı her türlü konular ikinci ve üçüncü nesil göçmenlerin, yani “Buralı Almanların” da sorunlarını biliyor ve onları yakından takip ediyorum. Ben kesinlikle entegrasyonla ilgili siyasette olacağım. Özellikle bölgede uyum konusunda büyük bir gelişime var. Ben entegrasyon politikasını bir çok konuyu, eğitim, kadın hakları ve sayamadığım birçok konuda kapsamlı girişimlerde bulunacağım. Bu konuda göçmenlere katkı sağlayacağımı düşünüyorum“ ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, ALMANYA VE AB İLİŞKİLERİ
Almanya Sosyal Demokrat Partili (SPD) siyasetçi Macit Karaahmetoğlu koalisyonun çok iyi çalışacağına kalben inandığını ve Almanya için güzel bir siyaset sürdüreceklerini vurguladı. Öte yandan Karaahmetoğlu, son 5 yılda gerilemiş olan Türkiye-AB ve Almaya-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesi için çalışacağını, Türkiye’nin uzun vadede de olsa kaçınılmaz Avrupa Birliği üyeliği konusunda gayret edeceğinin altını çizdi. Başbakanımız Olaf Scholz liderliğindeki hükümetin AB-Türkiye müzakerelerinde hukuk devleti ve insan hakları gibi konulardaki duyarlılığıyla Türkiye lehine ağırlığını koyacağı görüşünü de dile getiren Federal Milletvekili Karaahmetoğlu, “Almanya’da yaklaşık 3,5 milyon Türkiye kökenlinin yaşıyor, bunun sadece 550 bin vatandaşımız Baden-Württemberg’ de yaşıyor. Onların sesi olmak ve onların sorunlarını dillendirmek benim için çok önemli. Kayıtsız şartsız çifte vatandaşlık için çaba göstereceğim. Bu anlamda SPD bir ilerleme kaydedemedi değil, sadece kademeli olan bu yolun bazı kademelerini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Kademeler bittiğinde sonuca ulaşmış olacağız. Vaat etmiyor çalışıp Berlin’de onların sesi olmak için çaba sarf edeceğim” şeklinde konuştu.