KARAYOLUYLA İZİNE GİDECEKLER DİKKAT…

İzin dönemi yaklaşıyor.. Aman dikkat… Bu belgeleri almadan yola çıkmayın.. Tatil dönemi yaklaşırken Almanya’dan karayolu ile sıla yolculuğu yapacak olanları yine uzun bir maraton bekliyor. Yol güzergahı ve geçilen ülkelerdeki kanuni mükellefiyetler konusunda çok önemli değişiklikler olmasa da, her yıl bilgileri tazelemek ve küçük de olsa değişiklikleri bilmek yolculuğu daha da kolaylaştırıyor.

ÖNCE HAZIRLIK:

Sıla Yolu uzun bir yolculuk. En az beş ülkeden geçiyorsunuz. Yolculuk, yola çıkmadan önce iyi bir hazırlık istiyor. Tatil sevincinin yolda kabusa dönmesini istemiyorsanız tüm belgeleri eksiksiz tamamlayın. Yoksa acı sürprizler sizi bekliyor. Dahası da var: Yüzlerce kilometre yolu geri tepmek zorunda kalır ve tatilinizi başlamadan bitirebilirsiniz.

GEÇERLİ PASAPORTLAR:

Hemen ‘pasaportum nasıl olsa var’ deyip geçmeyin. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin. Sadece kendi pasaportunuzun değil, sizinle birlikte yolculuk edecek tüm aile fertlerinin pasaport sürelerine iyice bakın. Pasaportlarınız en az üç ay geçerli olsun. Süresi geçmiş pasaportla sakın yola çıkmayın. Avusturya, Slovenya sınırlarında pasaport kontrolü yok. Geçersiz pasaportla yola çıkarsanız, en geç Hırvatistan ya da Sırbistan’dan geri çevrilirsiniz. Güzergah üzerindeki Türk Büyükelçilikleri pasaport düzenlemiyor. Sadece Türkiye’ye gidişi temin eden geçici pasaport tanzim ediyor. Geri dönebilmek için Türkiye’den yeni pasaport çıkarmanız ve eskiyi de birlikte taşımanız gerekiyor. Tatilinizi resmi dairelerde geçirmek istemiyorsanız, pasaport sürelerine bakmayı asla ihmal etmeyin.

BİYOMETRİK PASAPORT:

Artık pasaportlar uzatılmıyor. Yeni biyometrik pasaport düzenleniyor. Biyometrik pasaportların tanzimi zaman alıyor. Önce internet üzerinden randevu almak ve bu tarihte bağlı bulunduğunuz başkonsolosluğa başvurmanız gerekiyor. Yeni pasaportların gelmesi iki hafta civarında sürüyor. Yeni pasaportlar en az 6 ay en fazla 10 yıl süreli düzenleniyor. 6 ay süreli pasaport alabilmek için pasaportun süresi bitmeden başvuru şart.

DİKKAT:

Pasaport harçları 1 yıldan 4 yıla kadar değişiyor.

AB KİMLİK KARTI:

Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olanlar geçerli kimlik kartlarıyla seyahat edebilirler. Ancak dikkat! Sırbistan ve Makedonya’da AB eski kimlik kartları geçmiyor. Yeni biyometrik kimlik kartı isteniyor. Türk kimlik kartları seyahat için geçerli değil.

E-OTURUM:

Oturum izinleri artık pasaporta işlenmiyor. E-oturum denilen çipli oturum kartı tanzim ediliyor. Yeni biyometrik pasaport sahiplerinin e-otorum kartı alması şart. E-oturum kartı çıkarmak 6 haftayı buluyor. E-oturum kartı izin tarihine kadar yetişmeyen yolcular, içinde geçerli oturma izni etiketi bulunan eski pasaportlarını mutlaka yanında bulundurmalı. Bu durumda sorunsuz seyahat edebilir.

ARAÇ RUHSATI ve YEŞİL SİGORTA KARTI:

Kullandığınız aracın ruhsatı ve yeşil sigorta kartını yanınıza alın. Yeşil sigorta kartınızda Türkiye kısmının açık ve süresinin dolmamış olmasına çok dikkat edin. Eğer Türkiye kısmı açık değilse, Türkiye’de sınırda özel kaza sigortası yaptırmanız gerekiyor. Türkiye’de yapılan özel kaza sigortası sadece karşı tarafın masrafını karşılıyor. Genellikle Avusturya’dan gelen yolcuların yeşil sigorta kartlarında Türkiye kısmı açık değil. Sigorta kartınızda Türkiye’nin ülke kodu olan TR’nin yanında çarpı (x) işareti varsa, sigortanız Türkiye’ye kapalı demektir. Sigortanızla konuşup Türkiye’yi sigorta
kapsamına dahil ettirin.

VEKALET:

Eğer aracınız bir başkasına veya firmaya aitse, mutlaka vekalet alın. Vekaleti, Alman Otomobil Kulübü (ADAC) veya yaşadığınız ülkenin otomobil kulübü, noterlik ya da başkonsolosluklardan alabilirsiniz. Araç kendi şirketinize bile ait olsa, yine vekalet almak zorundasınız. “Araç eşime ait”, ya da “Araç benim kendi adıma kayıtlı şirkete ait. Kendi kendime vekalet mi vereceğim”
demeyin. Başkasına ait araçla vekaletname olmadan yabancı ülkelere seyahat edemezsiniz, Türkiye’ye de giriş yapamazsınız.

EMEKLİLER:

Emekliler araçlarını Türkiye’de bir yıl tutabilirler. Bu durumda konsolosluk ya da yeminli tercümandan onaylı Türkçe emekli belgesi gerekiyor. Bir yıl Türkiye’de kaldıktan sonra tekrar araçla Türkiye’ye gitmek için aracınızın yurtdışında 180 gün kalması da şart.

HASTALIK VE KAZA SİGORTASI:

Yabancı ülkeler için hastalık ve kaza sigortası yaptırın. Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat sağlık belgesi almayı unutmayın. Seyahat sağlık belgesiyle devlet hastanelerinde tedavi ücreti ödemiyorsunuz. Yoksa masrafları peşin ödemek zorundasınız. Seyahat sağlık belgeleri çalışanlar için 6 hafta, emekliler için bir yıl geçerli.

OTOMOBİL KULÜBÜ:

Üyesi olduğunuz otomobil kulübünün üyelik kartını yanınızda bulundurun.

EHLİYET:

Sürücü belgenizi almadan yola çıkmayın.

ARAÇ BAKIMI:

Sıla yolunda gözü aç tamircilerin tuzağına düşmemek için yola çıkmadan önce aracınızı bakımdan geçirin. Mecbur değilseniz, hafta sonu yola çıkmayın. Çünkü hafta sonu yollar ve sınır kapılarında trafik çok yoğun. Güle güle gidin…

REFAKATHANE:

Yeni doğan çocuklar artık refakathaneye kaydedilmiyor. Yeni biyometrik pasaportlarda refakathane bölümü yok. Çocuklar için yeni tip pasaport almak şart. Eski pasaportların refakathanesinde
kayıtlı çocukların fotoğrafı yoksa, bağlı bulunduğunuz başkonsolosluklara giderek, çocuk için yeni pasaport çıkarın.

E-OTURUM KARTI:

E-oturum kartı olanlar sınırda yeni pasaportlarının yanında oturum kartlarını da göstermek zorunda. Sınır kapılarında e-oturum kartı mutlaka isteniyor.

Önemli uyarı:
Bu yeni e-oturum kartınızı yanınıza almayı unutmayın ve iyi muhafaza edin. Sınır polisinin e-oturum kartını pasaportla birlikte geri verdiğinden emin olun. Kart küçük olduğu için düşme ihtimali yüksek. Ayrıca refakathanede kayıtlı 16 yaşına giren çocuklar için müstakil e-oturum kartı şart.

GEÇERLİ OTURMA İZNİ:

AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarından geçerli oturma izni isteniyor. Süreli oturma izni olanların mutlaka bu süreye dikkat etmeleri, süresi bitmiş veya bitmek üzereyse, yeni oturum izni almaları şart. Refakathanede kayıtlı çocukların oturma izni sürelerini de mutlaka kontrol edin.

Türkiye’ye tatile giden bir kişinin hastalanması durumunda ne yapmalı?
Türkiye´de iş göremezlik raporu ile bilinmesi gereken bilgiler:

Şayet işveren veya işçi ve iş bulma kurumunda ücret alma hakkınız var ise, Türkiye tatili esnasında hastalandıysanız izlemeniz gereken yol haritası şu şekildedir:
•Öncelikle işvereninizi veyahut İş ajansını en kısa zamanda bu durum hakkında ya telefon veyahut belgegeçer yolu bilgilendirmelisiniz.
•İş göremezlik raporunu düzenleyen kurum doktoru en fazla 10 gün için düzenleyebilir ve bu rapor yönetici doktor tarafından da onaylanmak zorundadır.
•Bu raporu düzenleyen kurum, size vermiş olduğu evrakı hiç bekletmeden SGK´nın bir şubesine ulaştırmalıdır. Tatil dahilinde kalmış olduğunuz yerin ve Almanya´daki Yasal sağlık sigorta kurumunuzun adreslerini belirtmeyi unutmayın.
•Size sunulan raporun bir kopyasını da işvereninize ve İş Ajansınıza göndermeyi ihmal etmeyin.
•Şayet hastanede yatmak kaydı ile hizmet aldıysanız, o vakit rapora gerek yoktur.
•İşveren, İş ajansı ve Yasal sağlık sigorta kurumuz için hastanede yattığınız günleri belirten bir evrak yeterli olur.
•İş göremezlik süresi 10 günden fazla ise, ikinci bir rapor en fazla tekrar bir 10 gün için daha verilir. İşgöremezlik raporu 20 günden fazla olması durumunda heyet yani bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulur. Bu bilirkişi yani heyetin teyit etmiş olduğu rapor SGK´nın bir şubesine ulaştırılmalıdır. Bu rapor sizin üye olmuş olduğunuz sağlık sigorta kurumuna iki dilli olan evraklar kanalı gönderilir.

Türkiye ayağında Sosyal Güvenlik Kurumu´nun kullanmış olduğu evrakların numara ve isimleri:
A/T 15 İş göremezlik hakkında Bildiri
A/T 18 İş göremezliğin sona erdiğine dair Bildiri
A/T 13 Hastane tedavisi hakkında Bildiri
Yukarıda belirtmiş olduğum şekilde rapor alınması durumunda, Almanya´daki yasal sağlık sigorta kurumunuz, raporlu geçirmiş olduğunuz süreleri problemsiz olarak işvereninize veyahut iş ajansına teyit eder. Aksi taktirde bu durum rapor alan kişinin alehine istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
Bu işlev iki taraflı işlediğinden, Türkiye´den Almanya´ya turistlik amaçlı gelen fakat Türkiye´de çalışan kişiler içinde aynı prosedür geçerlidir.
Almanya´nın bu bildiriler için kullanılan evrakların numara ve isimleri şu şekildedir:
T/A 15 Mitteilung über Arbeitsunfähigkeit
T/A 18 Mitteilung über Beendigung der Arbeitsunfähigkeit
T/A 13 Mitteilung über Krankenhauspflege

ARACINIZA BAKIM YAPTIRMADAN YOLA ÇIKMAYIN

Sıla yolculuğu Almanya’dan Türkiye sınırına kadar ortalama 2 bin 800 kilometre süren uzun bir etap. Bu etapta sürekli kullanımdan dolayı araçların arıza yapma riski daha da yükseliyor. Seyahate çıkılacak araçların bakımının büyük bir titizlikle yapılması gerekiyor.

Bu konuda en ufak ihmalin faturası çok acı olacağı için gerekirse tatil masraflarından kısarak aracın bakımın yapılması gerekiyor.

Ayrıca araçla ilgili sigorta, yurtdışı trafik sigortası (Auslandversicherung), ruhsat (Fahrzeugschein) gibi belgelerin geçerli ve eksiksiz olduğu da kontrol edilmeli.

Çoğu sürücünün yanında navigasyon bulundurmasına rağmen araçlarda bir yol haritası bulundurulmasını da öneren Reindl, araçların bir kontrolden geçirilmesini tavsiye ediyor.

Otoyolda herhangi bir kaza durumunda aracın yolun en sağına çekilmesini öneren Reindl, bu tür durumlarda ADAC’nin tüm üyelerine 24 saat telefon ve elektronik posta ile ulaşılması halinda hemen olay yerinde yardımcı olduğunu söyledi.

YANINIZDA 10 BİN EURO’DAN FAZLA PARA BULUNDURMAYIN

Yanınızda da çok para götürmeyin. Yanınızda 10 bin Euro’dan fazla para varsa bunu gümrük kapılarında beyan etmeniz gerekiyor. Beyan etmezseniz paraya el konuyor. Türkiye’de harcamayı düşündüğünüz parayı banka havalesi ile kendi adınıza gönderebilirsiniz.   Başka aileden bir çocuk sizinle birlikte yolculuk yapacaksa anne babasının rızası gerekiyor.

Belgeleri gözden geçirin…

Yola çıkmadan önce ‘Pasaport sürelerinizi gözden geçirin.’Pasaport süresi en az 6 ay olması gerekmektedir.Süresi bitmiş pasaportlar artık dış temsilciliklerde uzatılmıyor. Ehliyetinizi, arabanın uluslararası Yeşil Sigorta kartını, ruhsatınızı, TC Kimlik cüzdanınızı yanınıza almayı unutmayın. Taşıtlarıyla Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın, gümrük kapılarında sorun yaşamamaları için, T.C. kimlik numaralarını mutlaka bilmeleri gerekmektedir.’T.C kimlik numarasını bilmeyenler https://tckimlik.nvi.gov.tr adresinden kimlik numaralarını öğrenebilirler. Aracınızın Yeşil Sigorta kartında TR yazan bölümünün açık olup olmadığına dikkat edin.

Refakathane

Vatandaş’larımızın seyahatlerinde güzergah üzerinden ki ülke giriş-çıkışlarında sorun yaşamamaları için, pasaportlarının refakat hanesinde kayıtlı olan 5 yaşından büyük çocukların resimlerini yola çıkmadan önce yenilemelerini tavsiye ediyoruz.

Aracınızın bakımını yaptırın

Arabanın lastiklerini, motor ve fren hidrolik yağını, fren balatalarını, otomobilinizin kayışını, hava filtresini, farlarını, muayene süresini kontrol edin. Aracınızın bakımını mutlaka yaptırın. Yola Profili az olan lastiklerle çıkmayın.

Vekaletnameyi unutmayın…

Başkasının adına kayıtlı araçla izne gidiyorsanız, mutlaka noterden, konsolosluktan veya ADAC’ den (Uluslararası otomobil kulübünden) vekaletname çıkarın. Türkiye’ye girişte vekaletnameniz yoksa, kaybetmiş veya unutmuş iseniz,araba gümrük alanında kalır. Arabanın sahibi buradaki konsolosluktan çıkardığı vekaletnameyi, konsolosluğun faksından ilgili sınır kapısındaki gümrük bölümüne gönderebilir ve yolcu araç kayıt işlemlerini tamamlayıp, yoluna devam edebilir. Sınır kapılarında perişan olmamak için, vekaletnameyi almayı unutmayın.

Emeklilere tavsiyeler…

Emekliler, Türkiye’ye gidip bir yıl kalabilir ve arabasını da bir yıl Türkiye’de kullanabilir. Ancak, emeklilerin yola çıkmadan önce bağlı olduğu konsolosluktan tasdikli emekli belgesi alması ve Türkiye’de ne kadar kalacağı hakkında ilgili ‘Yabancılar Dairesine’ bilgi vermesi gerek. Türkiye’de arabasını bir yıl kullanıp Almanya’ya dönen emekliler, ancak 6 ay geçtikten sonra tekrar aynı araçla Türkiye’ye gidebilir.

Yurtdışında emekli olmuş emekli vatandaşlar, emeklilik kartının olması halinde Misafir Araç (MA/MZ) kullanabilir. Vatandaşlar bulunduğu ülkelerin Konsoloslukları tarafından emekli belgesi almalı ve tasdik ettirmelidir. Aynı şekilde bulunduğu ülkenin ‘Yabancılar dairesine, Türkiye’de ne kadar kalacağı hakkında bilgi vermelidir.

Araçla çıkış yaparken, Aracınızın mutlaka pasaportunuza işlenip işlenmediğini kontrol edin. Bazen görevli memurlar çıkışı pasaporta işlemeyi unutuyorlar. Aksi taktirde bir dahaki seneye Türkiye’ye geldiğinizde, aracınızı yurtdışına çıkarmadınız diye sorun yaşarsınız.

Sağlık Sigortası…

Yola çıkmadan önce bağlı olduğunuz sağlık sigortasına başvurup, Türkiye’ye izne gideceğinizi ve yol boyunca AB üyesi ve AB üyesi olmayan ülkelerden geçeceğinizi belirtirseniz, sigortanız size söz konusu ülkelerin dilinde hazırlanmış ve sizin sigortalı olduğunuzu gösteren bir belge verebilir. Böylece, yolda ağır hastalanmanız veya başınıza kaza gelmesi halinde, bu ülkelerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca üyesi olduğunuz herhangi bir otomobil kulübünden de ek bir sağlık sigortası yaptırmanız sizin menfaatinizedir.

Bulgaristan istikameti ve altenatif güzergahlar…

Bulgaristan güzergahını kullananlar, bu ülkede yolculuklarını geceye denk getirmesinler, mutlaka gündüz geçmeye baksınlar. Bu ülkenin trafik kurallarına uysunlar. Vinyet almayı unutmasınlar. Bulgaristan’da hala güvenlik zaafı devam ediyor. Yolcular Bulgaristan’a alternatif olan ‘Makedonya – Yunanistan güzergahını kullanabilirler.

Farlara dikkat…

Güzergah üzerinde bulunan ‘ülkelerde’ Gündüz Farların açık tutulma zorunluluğu bulunmakta. Yola çıkmadan önce mutlaka hangi ülkelerde far açma zorunluluğu olduğuna dair bilgi edinsinler.

Konaklama…

Vatandaşlarımızın özellikle ıssız yerlerde mola vermemelerini tavsiye ediyoruz.

Yanınızda fazla nakit para veya değerli eşya taşımayın…

Tatilini Türkiye’de geçirecek vatandaşların Sılayolu’nda tatile giderken, kara, hava veya denizyoluyla Türkiye’ye gidiş ve dönüşlerde yanlarında taşıyabilecekleri nakit para miktarı ülkelere göre değişiyor.

Gümrüklerde belirlenmiş olan para miktarından yanlarında daha fazla para taşıyan ve bunu gümrükte beyan etmeyen yolcular ağır cezalar ödemek zorunda kalıyorlar. Ülkelere göre beyan etmeniz gereken miktarlar hakkında önceden mutlaka bilgi edinin.

Kredi kartı…

Yola çıkmadan önce bankanıza uğrayıp ‘kredi kartım çalınırsa ne yapmam lazım?’ diye sorup bilgi almanız yararlı olur. Yollarda mümkünse ödemelerinizi nakit olarak yapın. Benzin istasyonlarında Ödemelerde kredi kartınızı kullanmayın, kredi kartınızın kopyalanma ihtimali olabilir.

Cep telefonu…

Bağlı bulunduğunuz cep telefonu şirketinden de, yol üzerindeki ülkelerde cep telefonu konuşmalarının dakika ücretini öğrenin. Öreneğin Vodofone şirketi, bir ülkeye girdiğinizde cep telefonunuza oradan telefon etme ücretini bir SMS ile size bildiriyor. Yol üzerindeki ülkelerden geçerken, mümkün olduğu kadar az telefon konuşması yapın, çünkü dakika ücretleri Almanya’dakinden çok yüksek.

Trafikte Altın Uyarılar…

Geçeceğiniz ülkelerin hız sınırlarına, trafik kurallarına mutlaka dikkat edin. Her ülkenin kendine ait trafik kuralları bulunmakta. Yola çıkmadan önce mutlaka ülkelerin trafik kuralları hakkında bilgi edinin.

Yapılan araştırmalara göre, ortalama 16 saatten fazla uygusuz araba kullananların sürüş performansında bozulmalar başlıyor. Genel dikkat düzeyi azalıyor. Tehlike anında zamanında tepki gösterilemiyor, arabayı zamanında durduramıyor. Kaza nedenlerinin çoğu uygusuzluktan kaynaklandığı için, kesinlikle uykusuz araba kullanmayın. Direksiyon başında gözlerinizin karıncalanması, ensenizde gerginlik oluşması, sırtınızın ağrıması, esnemenin başlaması, başınızı dik tutmakta zorlanmanız, yorgunluk ve uyku belirtileridir. Bu durumda hemen bir mola verip, dinlenin. Kısa molalarda, kan dolaşımını düzenleyecek, kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapmanız da faydalı olur.

Hatalı araç sollamak, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, geçme yasağı olan yerlerde sollamak, süratin üzerinde hız yapmak, kazalara sebep olduğu için, geçtiğiniz ülkelerin trafik kurallarına kesinlikle uyun. Yolda araba konvoyundayken sollama yapmak için acele etmeyin. Arabası yüklü olanların sollama mesafesi uzayacağı için, daha dikkatli olmaları gerekir.

Süratli giden kişiler için bir uyarı yapmak gerekirse sürat felakettir. Otomobillerinize ve kendinize güvenerek sürat yapmayın. En ufak bir hatanız hayatınıza mal olabilir.

Büyükelçiliklerin telefonu…

Sitemizde verdiğimiz, yol güzergahında bulunan ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsoloslukların telefonlarını ve adreslerini alıp, bir kenara not edin. Çifte vatandaşlarda hem Türk, hem vatandaşlığa geçtikleri ülkelerin Büyükelçiliklerinin telefon numarası ve adreslerini yanına almalı. Başınıza bir şey gelirse, Büyükelçiliklerden hemen yardım isteyebilirsiniz.

Türkiye’ye beş kapıdan giriş yapılıyor.

Tatillerini Türkiye’de geçirmek için ‘Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yola çıkanlar ‘Türkiye’ye beş kapıdan giriş ve çıkış yapabilir. Bulgaristan sınırındaki kapılar: Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy. Yunanistan sınırındaki kapılar: İpsala, Pazarkule ve Uzunköprü.

Türkiye’ye Karayolu ile kendi araçlarıyla gidenler ‘Araçlarını bir yıl içinde en fazla 6 ay Türkiye’de tutabilirler

Aracı Türkiye’ye getiren çıkarabilir.

TÜRKİYE’YE GİRİŞ İŞLEMLERİ İÇİN GEREKEN BELGELER

Sınır kapılarında belgelerinizi hazır tutun…

Yolcularımızın beraberlerindeki kişisel kullanımlarına ait taşıtlarının gümrük işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka belgeleri önceden hazırlamalarında fayda var. Gümrük İdarelerince aranılan belgeleri bulundukları ülkeden eksiksiz getirmeleri ve gümrük personeline ibraz etmeleri halinde giriş – çıkış işlemleri de hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Ancak belge eksikliği nedeniyle yolcuların gümrük kapılarında saatlerce beklemek zorunda kaldıkları da bir gerçek. Bu nedenle mutlaka aşağıdaki belgeleri giriş ve çıkışlarda mutlaka elinizin altında hazır tutun.

Giriş-Çıkış işlemleri için gerekli belgeler ise şunlardır.

-Araç kaydı yapılacak kişinin pasaportu

-Araca ait Türkiye’de geçerli sigorta belgesi (Yeşil Kart)

-Aracın ruhsatı (mülkiyet belgesi)

-Araç sahibi değilse vekâletname veya kira sözleşmesi

-Yurt dışında emekli ise emeklilik belgesi

-Türk pasaportu için T.C kimlik numarası

Evden çıkarken…

İzine giderken, kapınızı sağlam kilitlemeniz, evde bütün elektrikli aletleri fişten çekmeniz ve hatta birçok dairede bulunan elektrik şalterlerini kapatmanız iyi olur. Güvendiğiniz komşulara veya yakınlarınızdan, zaman zaman evinize göz kulak olmalarını rica edebilirsiniz. Komşularınız herhalde Türk geleneği icabı, arkanızdan su dökmeyi unutmazlar. Yollarda çok acele ederek, dinlenmeden uykusuz araba kullanarak, kendinizin ve ailenizin hayatını tehlikeye atmayın, Ömür boyu yaşayabileceğiniz bir acıyla karşılaşmamanız için dikkati elden bırakmayın. Geçtiğimiz sene maalesef bir çok ölümlü kazalar oldu. İzin yolu, ecel yolu olmasın. Bizleri vatanımıza, sevdiklerimize götüren bir yol olsun. Sağlıcakla gidin, sağlıcakla gelin. ‘ Yüce rabbim sizleri korusun.

Son olarak ‘tatilcilerin Türkiye’ye giriş ve çıkışları hafta sonuna denk getirmemelerini zorunlu olmadıkça hafta sonları yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.