Kardeş şehirle dostluk pekişiyor

 

blank

Hamm şehrini ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Hamm ve Afyonkarahisar kardeşliğinin, Türk-Alman dostluğunun pekişmesine büyük katkı yaptığını söyledi

HAMM- Heinrich-von-Kleist Forum’da düzenlenen Ekonomi Kongresi için Hamm şehrine gelen Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Afyonkarahisar’la kardeş şehir olan Hamm’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Büyükelçi Aydın’a, Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ve Münster Başkosnolosu Pınar Gülün Kayseri ile Düsseldorf Başkonsolosu Ticaret Ataşesi Anıl Gürtuna Kaya refakat etti.

blank

 

İKİ GÜÇLÜ PARTNERİZ

Şehrin defterini imzalayan Aydın, Türk Alman dostluğunun uzun yıllara dayandığını ve bunun iki şehir arasında on yıldır var olan Hamm – Afyonkarahisar
kardeş şehir anlaşması ile taçlandığını belirterek, bunda Başkan Petermann’ın büyük rolünün olduğunu yazdı. Daha sonra Heinrich-von-Kleist Forum’da düzenlenen Ekonomi Kongresinde konuşan Büyükelçi Aydın; Türkiye ve Almanya dostluğunun son aylarda sıkı ziyaretler ile daha da pekiştiğini ve uzun yıllar devam edeceğini söyledi. Aydın, “Türkiye, Dış politikasını belirlerken ticari ilişkilerini ve uzun yıllara dayanan dostluğu her zaman ön planda tutmaktadır. Türkiye yüzünü batıya çevirmiş, ekonomisi giderek güçlenen bir ülkedir. Almanya’da yaşayan Türkler iki ülke için ayrı bir önem arz etmektedir. Almanya’ya işçi olarak gelen vatandaşlarımız, sanat, siyaset ve ekonomi alanında bu ülkeye büyük katkı sağlamıştır. Bu vatandaşlarımız aynı zamanda iki ülke arasında köprü vazifesi görerek ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır” dedi.

blank

HAMM’A AFYOn kAVŞAĞı
Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann ise, şehirlerinde on binden fazla Türk nüfusun yaşadığını ifade ederek, “Bizler bu nüfusu buraya entegre edebilmek için bir kardeş şehir aradık. Afyonkarahisar ile kardeş şehir anlaşmamızı yaptık. Karşılıklı ziyaret ve projelerle bu kardeşliği canlı tutmaya çalışıyoruz. Şehrimizin en önemli caddelerinden olan Sachsenring’in adını Afyonring olarak değiştirdik.
Geçtiğimiz hafta ise şehrimizden 12 bayan Afyokarahisar’a giderek el işlerini inceledi ve bazı ürünler yaptı. Bu ürünler şehrimizdeki Noel pazarında yardım amaçlı satılacak. Biz bu şekilde iki ülke arasında var olan dostluğu geliştiriyor ve şehrimizde yaşayan Türk vatandaşlarının entegresine katkı sağlıyoruz” dedi.

blank