Kardeşini evinde misafir eden abiye 500 euro ceza

Erdal Altuntaş
HAMBURG‘un Horn semtindeki 3 katlı bir apartmanda oturan Zeki Ay, 600 kilometre uzaktan gelen kardeşini evinde misafir etmek isteyince 500 euro ceza aldı. 11 Ocak’da yürürlüğe giren yeni korona kuralları başlamadan önce 8 Ocak tarihinde Oldenburg’a iş görüşmesi için gelen Osman Ay, görüşmeyi yaptıktan sonra Hamburg’da yaşayan abisini ziyaret etmesi pahalıya maloldu. Kardeşini evinde misafir etmeye kalkan Zeki Ay, alt kattaki Alman komşusunun şikayeti üzerine yaşadıklarını Post Gazetesi’ne anlattı.

KOMŞUSUNA „MUHBİR“ BENZETMESİ
Kardeşinin gece yarısı 24:00 gibi evlerine geldiğini belirten Ay, „Kardeşim, eşi ve iki çocuğu bize geldi. İş görüşmesinden sonra gece yarısı Saarland’a gitmesini istemedim. Gece bizde kalıp sabah gitmesini söyledim. Gece saat 24 gibi evimize gelirken Alman komşumuz koronadan dolayı buluşmamızın yasak olduğunu ve polise şikayet edeceğini söyledi. Gece yarısı kardeşimi, ceza yazsalar bile 600 km. uzağa göndermeyeceğimi söyledim. Şikayet üzerine 6 tane polis eve geldi. Onlara da durumu anlattım ve yeni kurallar 11 Ocak’ta geçerli olacağı için kardeşimi misafir edeceğimi söyledim. Ayrıca komşumla sözlü tartışmanın dışında birşey yaşamamaıza rağmen (Beni yaraladı) diye şikayetçi olmuş. Gece yarısı komşumun muhbir gibi bizi gözetleyip gambazlaması da ayrıca zoruma gitti“ dedi.

GECE YARISI EVDEN ÇIKARDILAR
Uğraşların bir sonuç vermediğini belirten Zeki Ay „Polisler bana bir dosya numarası açtılar ve 500 euro ceza yazdıklarını söylediler. Üstelik kardeşimin evimde kalmasına da izin vermediler. Kardeşimi ve ailesi evden ayrılıncaya kadar polisler başımızda bekledi. Gece yarısı misafirlerimi otele getirmek zorunda kaldım“ dedi. Olaydan sonra Alman komşusunun ırkçı bir tutum sergilediğini belirten Zeki Ay, komşusunu protesto etmek ve ırkçılığa dikkat çekmek için evin önünde park eden arabasının içine, camlarına ve üzerine, ırkçılığı protesto eden almanca yazılar astı.

İLGİNÇ BİR PROTESTO
Arabasına „Dikkat! Bu sokakta çok kötü yalnız insanlar yaşıyor!, Muhbirler bu sokakta yaşıyor!, Bu sokakta münafıklar yaşıyor!, Bu sokakta insan düşmanları ve ırkçılar yaşıyor!” gibi dövizler asan Ay, kendi posta kutusuna da “komşusunu gambazlayan kişi” şeklinde karikatür yapıştırarak Alman komşusunun tutumunu 1933 yılında Hitler’in yahudi komşuların adreslerini bildirmesi talimatına benzeten yazılar astı. Bunu gören Alman komşusunun da kendi posta kutusuna “Sayın Ay” diye hitap ettiğinde mektubunda korona virüsünden dolayı insanları korumak için kurallara uyulması ve evlere misafir alınmaması gerektiğini belirten uzun bir mektup yazarak astı. İki komşunun posta kutusuna astıkları yazılarla haberleşmeleri üzerine ev firması da devreye girerek olayla ilgili bilgi aldı. Bu olayın peşini bırakmayacağını belirten Zeki Ay “Polisten gelen mektup veya cezadan sonra avukata giderek hakkını hukuki alanda arayacağını söyledi.