KARİKATÜR ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Hüseyin Yüce- Genel yayın yönetmenliğini Erdoğan Karayel’in yaptığı e-mizah dergisi Don Quichotte’un, INTEGRA FILDER e.V. ile birlikte düzenlediği “Quo Vadis Europa?/Der Weg in die Hoffnung” (Avrupa Nereye Gidiyor?/Umuda Yolculuk” konulu uluslararası karikatür yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı Filderstadt’ta gerçekleşti. Bu sergiden sonra yedi ülkeyi kapsayan büyük bir sergi maratonu mizahseverleri bekliyor. Almanya’da Stuttgart, Reutlingen ve Neu Ulm’da açılacak sergi, Kosova, Sofya, Tebriz, Linz ve İzmir olmak üzere beş ülkede daha açılacak. Moderatörlüğü Integra Fildern e.V. yetkilisi Barbara Havlacı’nın yaptığı serginin açılışı Filderstadt Belediye Başkanı Cristoph Traub’un konuşmasıyla başladı. Ardından söz alan Erdoğan Karayel ve Berlin’de yaşayan juri üyesi Hayati Boyacıoğlu bu yarışmayı neden düzenlediklerini iki dilde konuklara anlattılar. Sergi açılışına gelemeyen TC Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Seyhan Sucu da sergiye katılanlar arasındaydı. Sergide ayrıca Alman sanatçılardan oluşan Tam-Tam ritm grubu bir gösteri sundu. Yeşim-Aykut Dalgıç ikilisinin yönetimindeki Folklor Ekibi de davetlilere Türkiye’nin değişik yörelerinden halkoyunları sergilediler.
55 ülkeden 324 karikatürcünün 1054 karikatürle katıldığı yarışmanın ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürlerinin yer aldığı sergiye katılım yüksekti. Birinciliği Ukraynalı sanatçı Oleksiy Kustovski’nin, ikinciliği İranlı sanatçı Alireza Pakdel’in, üçüncülük ödülünü de Romanyalı sanatçı Mihai Ignat’ın kazandığı yarışmada Don Kişot Özel Ödülü, Meksikalı sanatçı Angel Boligan’a, Sancho Pansa Özel Ödülü Fransız sanatçı Bernard Bouton’a ve Integra Özel Ödülü de Endonezyalı sanatçı Jitet Kustana’ya verilen yarışmanın ödül töreninde bir ilke imza atıldı. Ödül alan çizerlerin vize ya da sağlık sorunlarından dolayı katılamayışına Don Kişot ve İntegra güzel ve özel bir çözüm buldu. Her sanatçıdan kendi dillerinde bir teşekkür mesajına tüm sanatçılar çok kısa bir sürede bu isteği yerine getirerek beyaz perdede mesajlarını ve teşekkürlerini ilettiler. Ve ödülleri Barbara-Mehmet Havlacı ikilisi tarafından yönetilen ödül seremonisinde kendilerini temsil eden davetlilere Filderstadt Belediye Başkanı Cristoph Traub tarafından takdim edildi. Davetliler arasında yer alan Suriyeli mültecilerden oluşan bir grup, kendileri için çizilen karikatürleri buruk bir ilgiyle izlediler. Her bir karikatürün önünde uzun süre düşünmeleri ve uzaklara dalıp gitmeleri serginin ilgi çeken ayrıntılarından biriydi.
Yarışmada finale kalan 100 karikatürün yer aldığı bir yarışma kataloğu da , sergi açılışında izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. DHA muhabiri Mümin Atmaca, davetliler arasında yer alan Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Seyhan Sucu ve Erdoğan Karayel ile kısa bir söyleşi yaptı. Sergide ayrıca Stuttgarter Zeitung Filderstadt muhabiri Otto Häussler ve yerel basın mensupları da yer aldı.
Don Quichotte’un düzenlediği dokuzuncu yarışmada partner olarak yer alan Integra Filder e.V. yetkilisi Mehmet Havlacı, Erdoğan Karayel ile birlikte önümüzdeki yılın projesine şimldiden hazırlandıklarını belirtti. Proje büyük olasılık Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya göç eden Suriyeli mültecilerin geleceğini sorgulayacak.
Filderstadt-Bonlanden Belediye Sanat Galerisi’ndeki sergi, 15 Temmuz’a kadar, Perşembe günleri 10.00-12.30 arası, Cumartesi günleri 15.00-18.00 arası, Pazar günleri ise 11.00-17.00 arasında ziyaret edilebilinir.