Karlsruhe’de Türk Günü coşkuyla kutlandı

 

Baden bölgesi,Türk Sivil Toplum (STK) kuruluşları tarafından, Baden Eyalet Müzesi ve Karlsruhe Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenlenen Türk Günleri’nin onbirincisi, Karlsruhe’de yapıldı.

MUZAFFER ÇETİN – KARLSRUHE

Baden bölgesi,Türk Sivil Toplum (STK) kuruluşları tarafından, Baden Eyalet Müzesi ve Karlsruhe Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenlenen Türk Günleri’nin onbirincisi, Karlsruhe’de yapıldı. Karlsruhe Sarayı ve bahçesinde zengin içerikli etkinliklerle düzenlenen onbirinci Türk Günleri’nin açılışında Karlsruhe Başkonsolosu Dr. Nevzat Arslan, Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Baden Eyalet Müzesi Prof. Dr. Eckart Köhne, Türk-Alman vatandaşları hazır bulundu. 11. Türk Günleri çerçevesinde Karlsruhe’de sevilen sanatcı Şimşek Doğan ve ekibi söylediği parçalarıyla vatandaşlarımızın gönüllerini fethetti. Stuttart’lı Folklör Grubu ”SUTHOT” Türk Halk Oyunları Topluluğu Balkan oyunları örnekleri sunarken, Zakkum Konseri‘ de büyük beğeni topladı.

11. Türk Günleri çerçevesinde düzenlenen açık oturumda Dr. Ahmet Ertekin’in moderatörlüğü ile Baden Eyalet müzesi’nden Ayla Toprakcı, kilise yöneticisi Dr. Elisabeth Hartlieb, Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, TGD Gökay Sofuoğlu, Annette Hagenunger ve Dr. Erol Yıldız (Innsburck üniversitesinden) ”Kültürel etkileşim” konusunu ele aldı.

blank

Etkinlikler çerçevesinde ayrıca Muhsin Omurca’yla kabera gösterisi ve Atatürk’ün avrupa gezisi resim sergisi, Somuncu Baba film gösterisi, Pforzheim Klasik Türk Musikisi Topluluğu Konseri, Karagöz ve Hacivat gölge oyunu sergilendiği Türk günlerine, Karlsruhe ve çevresinden çok sayıda vatandaşımız katıldı. Katılımcılar etkinliğe katılımın her geçen yıl daha arttığını dile getirdi. Karlsruhe Türk Kültür Merkezi Türk mutfağının leziz yemeklerini sundu. Bu yıl ilk defa Türk – Alman Kültür Dergisi yayınlandı büyük rağbet gördü.

blank
Karlsruhe Başkonsolosu Dr. Nevzat Arslan açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Geride kalan iki yıllık görev süremde bende Almanya’da yaşayan Türk toplumunun elde ettiği başarılar ve Alman toplumuyla yakaladığı uyum düzeyini bizzat gözlemledim ve bundan hem gurur hem de mutluluk duydum. Açıklık, diyalog ve farklılıkları hoşgörüyle kabul etmenin barış içinde bir arada yaşama kültürünü güçlendirdiğini ve çeşitliliği sağlayarak toplumları renklendirdiğini düşünmekteyim.
Türk toplumu, Alman toplumuyla birlikte huzur ve barış içinde bir arada yaşamaktadır. Karlsruhe’de 11 yıldır düzenlenen Türk – Alman Kültür günleri bu birlikteliğin güzel sembollerinden birini oluşturmaktadır” diye konuştu