KAYIP ÇOCUKLAR NEREDE?

MUTLAKA POLİSE BAŞVURUN
İstatistiklere göre Almanya’da her yıl 100 binden fazla ‘kayıp çocuk’ ihbarı geliyor ve bunların yaklaşık yüzde 99 gibi büyük bir kısmı kısa sürede bulunuyor, ailelerine kavuşuyor. Fakat maalesef halen bin 800’den fazla çocuk uzun süreden beri kayıp ve akıbetleriyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Kayıp çocuk ihbarı ve destek hattı olarak 116000 numaralı telefon, tüm Avrupa genelinde ücretsiz olarak aranabiliyor. Ayrıca 110 numaralı polis hattı da alternatifiniz. Federal Kriminal Dairesi (BKA), kayıp vakalarının en hızlı şekilde aydınlatılması açısından halkla iletişimin, vatandaşların bu konuda bilgili ve duyarlı olmasının, polisle iş birliği içinde olmasının öneminin altını çiziyor. Duyduğunuz, şahit olduğunuz, yardım istediğiniz kayıp vakalarını bize bildirirseniz biz de yazılarımız ve duyurularımızla daha fazla insana ulaşarak kayıplarımızın bulunmasına katkı sunmaya çalışacağız.

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’da ve dünyada her gün farklı nedenlerden ötürü çocuklar kayboluyor. Bu çocukların bazıları bulunurken bazı çocuklardan yıllardan beri haber alınamıyor. 27 Ocak 1999 tarihinde Hamburg’un Lurup semtindeki evlerinin önünde kaybolan ve bugüne kadar akıbeti belli olmayan 10 yaşındaki Hilal Ercan, Hamburg toplumunun da en derin yaralarından biri. Uzmanlar kayıp vakalarında çocukların çoğunluğunun kendi istekleri ile aile ortamını veya yaşadıkları yurtları terk ettiklerini belirtirken kaçırılan, şiddet, taciz, tecavüz, kin veya nefret sebepli öldürülen çocukların sayısı da az değil. Bir ölümün bile fazla olduğu çocuk kaybolmaları vakalarında toplumun güzünün-kulağının açık olması, iyi gözlemleyip gerektiğinde doğru müdahaleyi yapması can kurtarabiliyor. Biz de bu fikirden yola çıkarak bir yazı dizisi çıkarmaya karar verdik. İlk olarak Almanya’da ve dünyadaki kayıp çocuk sayısı, istatistikler, çocukların kaybolma sebepleri, çocuğunuz kaybolduğunda neler yapabileceğiniz veya kayıp bir çocuğun bulunmasına yönelik ne gibi destekleriniz olabileceği konularıyla yazı dizimize giriş yapmak istiyoruz. Tabii ki tüm bu bilgileri konunun uzmanlarıyla görüşerek, istişareler yaparak hazırlamak konunun hassasiyeti açısından büyük önem taşıyor. Yazı dizimizin devamında ise her bölümde konunun içeriğine göre, 2 veya 3 kayıp vakası hakkında sizleri bilgilendirmek, kayıp çocukların, aile bireylerinizin bulunabilmesine veya akıbetinin öğrenilmesine yönelik destek sunmak istiyoruz. Almanya’da yaşadığımız için de Almanya’daki kayıp vakaları üzerine yoğunlaşacağız. Bu yönde sizlerden gelecek her türlü desteğe ya da öneriye de açığız. Ayrıca duyduğunuz, şahit olduğunuz, yardım istediğiniz kayıp vakalarını bize bildirirseniz biz de yazılarımız ve duyurularımızla daha fazla insana ulaşarak kayıplarımızın bulunmasına katkı sunmaya çalışacağız. Hiçbir çocuğumuzun ailesinden uzak kalmaması, başına kötü şeyler gelmemesi ve güzel bir çocukluk yaşayabilmesi dileklerimizle bu yazı dizimizi kayıp çocukların ailelerine ithaf ediyoruz.

Almanya’nın kayıp çocukları:
İstatistiklere göre Almanya’da her yıl 100 binden fazla ‘kayıp çocuk’ ihbarı geliyor ve bunların yaklaşık yüzde 99 gibi büyük bir kısmı kısa sürede bulunuyor, ailelerine kavuşuyor. Fakat maalesef halen bin 800’den fazla çocuk uzun süreden beri kayıp ve akıbetleriyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Federal Kriminal Dairesi (BKA), kayıp vakalarının en hızlı şekilde aydınlatılması açısından halkla iletişimin, vatandaşların bu konuda bilgili ve duyarlı olmasının, polisle iş birliği içinde olmasının öneminin altını çiziyor. Almanya’daki kayıp çocuk vakalarıyla ilgili BKA’dan aldığımız bilgiler şu şekilde:

-Bir çocuğun veya bir kişinin resmi olarak ‘kayıp’ sayılabilmesi için aradan kaç saat geçmesi gerekiyor?

BKA: 18 yaş altındakilerin yaşadıkları ortamı terk etmeleri ve nerede oldukları bilinmemesi halinde ilk andan itibaren ‘kayıp’ sayılırlar. Zira 18 yaş altındakilerin kendi ikametlerini kendileri belirleme iradeleri mevcut değildir ve yaşadıkları ortamı terk ettikleri için ‘tehlike’ altında sayılırlar. Yetişkinler için Şubat 2018 tarihine kadar 24 saat olan süre o tarihten bu yana 4 saat olarak değişti. Bir yetişkinin 4 saat boyunca nerede olduğunun bilinmemesi, ‘kayıp’ vakası olarak bildirilme hakkını doğurur.

-İstatistiklere baktığımızda çok da sağlıklı bilgiler göremiyoruz. Sayılar ve oranların değişkenlik göstermesinin sebebi sizce nedir?

BKA: Önceden 24 saat iken 4 saate indirilmesi istatistiklerin yükselmesine neden oldu doğal olarak. Kayıp vakalarının çok büyük kısmı kısa zamanda aydınlatıldığı için, istatistiklerin güncellenmesi ve vakanın aydınlanması arasındaki süreçte oranlar hızla değişebiliyor. Kayıp çocuklar konusu Almanya halkı için büyük önem taşıyor. Mevcut bireysel vakaların medyada yoğun yer alması, tüm çocuklar için yüksek risk potansiyelinin olduğunu düşündürüyor. Ayrıca kamuoyunda, bulunamayan çocuk sayısı ve aydınlatılamayan vaka sayısının önemli ölçüde yüksek olduğu, bulunamayan çocukların pornografi çetesi kurbanı olduğu ve polisin elinden bir şey gelmediği izlenimleri mevcut. Ancak polis veri tabanlarına baktığımızda ortaya farklı bir tablo çıkıyor.

-Bu tablo hakkında bilgi alabilir miyiz?

BKA: Örneğin 2015 yılında Almanya’da 6 bin 301 çocuk ‘kayıp’ olarak kayıtlara geçti ve 5 Mart 2020 tarihine kadar bu vakaların 5 bin 911’i aydınlatıldı. Yani bu, vakaların neredeyse yüzde 99’unun aydınlatıldığı anlamına geliyor. Çözülmeyen 391 vakanın içinde yurtta yaşayan refakatsiz reşit olmayan mülteci çocuklar, kaçırılmış çocuklar ve evlerinden kaçan çocuk vakaları da dahil. 2019’daki 15 bin 395 çocuk vakasından 15 bin 72’si, yani yüzde 97,9’u çözüldü. 5 Mart 2020 itibarıyla Almanya’da 1951 yılından bu yana bin 869 çocuğun kayıp vakası aydınlatılamadı ve bu çocukların yarıdan fazlası vasilerinden alınmış olan veya refakatsiz mülteci çocuklar vakası. Yani ailelerinden alınan çocuklar da ‘kayıp çocuklar’ istatistiklerinde yer alıyor. Diğer kayıp vakalarında çocukların bir suç ya da kaza kurbanı olabileceği, çaresiz durumda oldukları veya hayatta olmadıkları endişeleri mevcut. Kısacası, her gün birçok kayıp çocuk vakası bildirilmesine rağmen bulunamayan çocuk vakası düşünülenden daha az. Fakat bir kayıp vakasının bile bizler için çok olduğunu ve çocukların bulunabilmesi için gerekli her şeyin yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

Kayıp vakalarında neler yapılmalı:
– Çocuklarımızı yabancılara karşı uyarmak ve onları bu şekilde yetiştirmek her durumda en önemli önceliğimiz.
– Önce çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailelerini arayın. Bu arada çocuğunuzun sizi arama ihtimaline karşı telefonunuz mutlaka ulaşılabilir olsun. Evde de mutlaka birileri olsun.
– Sakin olun, konsantre olun
– Polise başvurun ve bu arada çocuğun olabileceği çevreleri arayın
– Çocuğunuzun bulunması için sosyal medya, basın gibi kanallara başvurmak istediğinizde bunu mutlaka önce polisle konuşup onların tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin. Çok özel durumlar olabileceğini göz önünde bulundurun.
– Kayıp çocuk ihbarı ve destek hattı olarak 116000 numaralı telefon, tüm Avrupa genelinde ücretsiz olarak aranabiliyor. Ayrıca 110 numaralı polis hattı da alternatifiniz.
Değerli okurlarımız, bir sonraki sayımızda kayıp çocukların bulunmasına destek amaçlı kurulan inisiyatifleri, yürütülen aksiyonlar, bir çocuğun bulunmasına ne gibi katkılar sunabileceğimiz ve Almanya’da halen kayıp olan çocuklardan bazılarının hikayelerini sizlerle paylaşacağız. Sizlerin önerilerine de her zaman açığız.

Bizlere nebahatuzun@hotmail.com adresinden veya 0162 232 70 38 numaralı telefondan her zaman ulaşabilirsiniz.