Kermes şölene dönüştü

Yılmaz Adıyaman

VOERDE – Voerde Möllen DİTİB Yeşil Cami tarafından yılda iki kez organize edilen Kermese vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 2014’de temeli atılan ve halen devam eden cami inşaatına halkın desteği de devam ediyor. Yeşil Cami tarafından yürütülen sosyo-kültürel faaliyetlerin tanıtıldığı geleneksel kermeste, standlarda sunulan zengin lezzetlerle birlikte, çocuklarda unutulmadı. Çocuklar için oyun köşesiyle büyük-küçük herkese hitap eden Yeşil Cami Kermesi tam 3 gün sürecek.

“Yeni Cami inşaatı için Destek”
Düzenledikleri kermes etkinliği sayesinde cami inşaatına gelir elde etmeyi amaçladıklarını söyleyen Eski Cami Başkanı Simmani Kamacı, ”Senede iki kez ilk bahar ve son baharda yapıyoruz. Çok şükür gelenimiz, gidenimiz, eş, dost, diğer camilerden katılanlar oldu. Hep birlik ve beraberlik içinde dostlarımızla oluyoruz. Yeni cami inşaatımız için de çevrede ki camiler, dernekler, teşkilatlar olsun buranın vatandaşları olsun desteklerini esirgemiyorlar. Yeni camimizin inşaatında kaba işler bitti ve ince işler başladı. Elektrik tesisatı, su tesisatı, doğalgaz tesisatı vs. Caminin dış çevre düzenlemeleri yapılıyor. Asfalt yolu, parke taşları bunlarda yapılma aşamasında. Tabii bu yılda iki kez kermes yaparak bu işler olmaz. Voerde-Möllen Yeşil Cami inşaatı için tüm halkımızın ve sponsorların desteğine çok ihtiyacımız var. Kadın kollarımıza ise cani gönülden teşekkür ediyorum. Onlardan Allah razı olsun. Her cuma namazından sonra lahmacun satarak oradan da gelir elde ediyoruz. Buranın vatandaşı sabırsızlıkla ve merakla camimizin en kısa zamanda bitmesini arzu ediyor. Bizim hedefimiz de en kısa zamanda bitirmek. Caminin ne zaman biteceğine dair kesin bir tarih belli değil. Yönetim ve vatandaşlarımız olsun elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. İnşallah kısa zamanda yeni camimize geçeceğiz. Burada bütün emeği geçen herkese, hele ki başta kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Almanların Bakış Açısı Pozitif
Cami Çalışma Grup Başkanı Hasan Gördü, “Organize ettiğimiz kermesin geliri yeni cami projemiz için. Kermesimiz 3 gün sürecek bu süreçte her gün saat 3’ten itibaren Almanlara yeni camimizi ve sosyal tesislerimizi gezdiriyoruz. Ne gibi faydası olduğunu soruyorlar. Bizde güzel dil ile yaptıklarımızı anlatıyoruz. Hep olumlu ve pozitif bakıyorlar. Kermesimizi ziyaret eden, maddi ve manevi emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepimiz elbirliğiyle bu camiyi bitireceğiz ve kısa zamanda faaliyette geçireceğiz” diye konuştu.