KİRALAR ARTACAK

Maliye Bakanlığı’nın arsa, konut, arazi gibi emlak vergisinde yapacağı yeni düzenleme, büyük kentlerde kiraları artıracak.

Alman Maliye Bakanlığı’nın mevcut emlak vergisinde yapmayı planladığı düzenlemenin bir bölümü kamuoyuna sızdı. Yeni düzenlemeye göre emlak vergisi kiracının üzerine yüklenecek. Bu durumda büyük kentlerde kiralar daha da artacak. Maliye Bakanı Olaf Scholz, yeni taslağı eyalet başbakanlarıyla çarşamba günü görüşecek. Scholz, endişeleri gidermek için vergi zammının söz konusu olmadığını vurguladı. Ancak belediyelerin yıllık topladığı 14 milyar euroluk emlak vergisi geliri de güvence altına alınmak isteniyor. Uzmanlar, yeni düzenlemenin büyük kentlerde kiraların artmasına ve hayatın pahalanmasına yol açacağı görüşünde.
Almanya’da 1935’ten kalma emlak vergisi düzenlemesine göre metrekare başına ayda 19 cent emlak vergisi alınıyor. Bu durumda 100 metrekare büyüklüğündeki bir ev için ödenecek tutar, 19 euro oluyor. Arazi vergisi belediyelerin en büyük gelir kaynağı. Belediyeler yılda 400 milyon euro tarla ve orman vergisi, 13.5 milyar euro da arsa ve konut vergisi olmak üzere toplam 14 milyar euro vergi topluyor.