Kiranızı ödeyemiyorsanız korkmayın!

Nebahat Uzun
HAMBURG – Korona salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan işverenlere devlet tarafından destek paketleri sunulurken krizden dolayı kirasını ödeyemeyen, vergi ödemelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlara da kolaylıklar getiriliyor. Yeni federal yasaya göre Hamburg’da korona salgını nedeniyle işini kaybeden ve kirasını ödeyemeyenlerin kirasını eyalet hükümeti 6 ay süreyle üstlenebilecek. Bunun için mağdurların Haziran ayına kadar Temel Güvence (Grundsicherung) başvurusu yapması gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin mal varlığının destekte kriter olmayacağı ve sorgulanmayacağı, kriz sürecinde kiracıların evden çıkarılamayacağı bilgisi de verildi. Hamburg’un en büyük ev sahibi şirketi olan SAGA da korona krizine karşı alınan önlemlere destek vereceğini açıkladı. Korona krizinin 1962 yılında Hamburg’da meydana gelen sel felaketinden sonra en büyük kriz olduğunu açıklayan SAGA Yönetim Kurulundan Thomas Krebs, maddi sıkıntı içinde olanların evlerini kaybetme riskiyle karşılaşmasını istemediklerini, kirasını zamanında ödeyemeyen işletme ya da özel kiracılara gerekli kolaylıkların sağlanacağının sözünü verdi.

Devlete bağlı emlak şirketleri Sprinkenhof ve HHLA da kısa süre önce buna benzer açıklamalar yapmıştı.

ALMAN VERGİ DAİRELERİNDEN İŞVERENLERE KOLAYLIK
Korona virüsü krizi nedeniyle ekonomik sıkıntıya giren şirket ve serbest meslek sahiplerine Alman vergi daireleri de bir dizi kolaylıklar getiriyor. Öte yandan sağlık kasalarında özel sigortalı olanlar da yüzde 25 oranında gelir kaybını ispatlayarak sağlık sigortalarından sigorta primini düşürmelerini talep edebilecek.

Hamburg Ticaret Odası korona ile mücadele kapsamında işverenlerin ödemesi gereken primleri ilk etapta bir aylığına erteleyeceklerini açıkladı. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir:    https://www.hk24.de/