Kış aylarında beslenme ve sağlığınıza dikkat edin!

Kış aylarında neredeyse herkes bir kez soğuk algınlığı, grip hastalığına yakalanmaktadır. Beslenmemizde yapacağımız ufak dokunuşlar belki hastalığa yakalanmamanıza ya da daha kolay atlatmamıza neden olabililir.

Bilhassa bu korona virüs salgını pandomi döneminde beslenme ve sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir.
Amaç, diyet yapmak değil. Beslenmede yapılacak ufak değişiklikler ile bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Ben diyetisyen değilim. Ama sizlere kış aylarında yararlı olacak birçok bilgiyi paylaşacağım.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte; günlerin kısalması, gecelerin uzaması, kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilmesi ve hareketsiz yaşam mevsim hastalıklarına zemin hazırlıyor. Vücut kışın daha az enerji harcıyor, beslenme alışkanlıkları değiştiğinden kilo alımı artıyor ve bağışıklık sistemi zayıflıyor. Bu durum, hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor.

Diğer taraftan havaların soğuması, havaların erken kararması ile birlikte özellikle akşam yemeklerinden sonra sürekli bir şeyler yemek ya da yüksek kalorili sıvı tüketiminde artış olmaktadır. Bu iki durumda beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler hem kış mevsimini hastalıksız atlatmaya hem de yaza fit girmenize yardımcı olacaktır.

Günlük sebze-meyve tüketimimizi arttırın. C vitamini dozunuzu da en üst seviyeye getirin yani C vitamininden zengin beslenmek gerekir. Özellikle kış aylarında nar, portakal, mandalina, greyfurt ve havuç gibi sebze/meyveleri her gün tüketmeye çalışın. Bu arada dikkat edilecek nokta; meyveleri, meyve suyu şeklinde değil, tok tutması ve kilo kontrolü açısından taze olarak tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Gün içinde mutlaka 1 kâse yoğurt ya da 1 bardak kefir tüketmeye çalışın. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka tüketilmelidir. Kilo kontrolü açısından ara öğün olarak da tüketilebilir.

Havaların soğuma ile birlikte sahlep, sıcak çikolata gibi kalori ve şeker içeriği yüksek içeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine günde 2 bardak bitki çayı içmek daha doğru bir davranış olacaktır. Bitki çay olarak; yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu çayı tercih edilebilir

Su tüketimine dikkat etmek çok önemlidir. Havaların soğuması ile birlikte genelde su tüketiminde bir azalma yaşanmaktadır. Suyun içerisine daha kolay ve zevkle içmesini sağlayacak; çubuk tarçın, limon kabuğu, salatalık gibi aroma veren besinler ilave edilebilir.

Balık, kışın sofralardan eksik edilmemesi gereken besin grubundandır. İçerdiği omega3 yağ asidinden dolayı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Haftada en az 2 gün balık tüketilmelidir.

D vitamini değerleri kış aylarında güneşli günlerin azalmasına bağlı olarak düşebilir. Ekstra doktorunuzdan isteyin.
En önemlisi ise Sarımsak ve soğan doğal antibiyotiktir. Kış aylarında tüketilmesi, bağışıklık sistemi güçlendirir.

Bu aynı zamanda korona virüsüne karşı bağışıklık sisteminizi de güçlü tutacaktır.

Korona Virüs olmadan yaşayacağımız yeni bir yıl dileklerimle.

Kalın sağlıcakla…

Sinan Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı – Heilpraktiker,
İlk yardım eğitmeni – Erste-Hilfe-Lehrer

Benim ulaşım bilgilerim:
Naturheilpraxis Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı (Heilpraktiker / Osteopath) Sinan Erkin
Grabenstr. 9/1
71063 Sindelfingen

Tel: +49 7031 42 82 678
Fax: +49 7031 42 82 679
Mobil: +49 172 60 71 974
Mobil: +49 178 41 95 944
E-Mail: info@naturheilpraxis-erkin.de
Web: www.naturheilpraxis-erkin.de