KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 51,74’ünün alan Ersin Tatar yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Kıbrıs Türk halkı, gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gitti. KKTC Yüksek Seçim Kurulu, saat 17.00 itibarıyla seçime katılım oranının yüzde 61.03 olduğunu açıkladı. Böylece, seçimin ilk turundaki % 58.29 oranı da aşılmış oldu. KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ikinci turda sandıklar kapandı. Sandıkların yüzde 91’i açılırken, Başbakan Tatar oyların yüzde 51,94’ünü, Cumhurbaşkanı Akıncı ise 48,06’sını aldı.

KKTC Yüksek Seçim Kurulu’na göre ilçelerdeki katılım oranlarını şöyle:
*Lefkoşa: %61.57
*Girne: 556
*Gazi Mağusa: %59.05
*Güzelyurt: %59.9
*İskele: %62.04
*Lefke: %67.59
Seçimin ikinci turunda Başbakan ve Ulusal Birlik Partisinin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarışıyor.
11 Ekim’de yapılan seçimin ilk turunu Tatar oyların yüzde 32,34’ünü alarak birinci, Akıncı ise yüzde 29,80’ini alarak ikinci sırada tamamladı. İlk turda yarışan 11 adaydan hiçbiri yüzde 50’den fazla oy alamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

KKTC DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SEÇİM AÇIKLAMASI

KKTC Dışişleri Bakanlığı yapılan açıklama şöyle:
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugün (18 Ekim) ikinci turu gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin örnek demokrasisini ve Kıbrıs Türk halkının siyasi olgunluğunu yansıtan biçimde gerçekleştirilmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Başbakan Sayın Ersin Tatar’ın seçimleri kazandığı bildirilmiştir. Sayın Tatar’ı tebrik ediyor, seçildiği bu yüce makamda başarılar diliyoruz. Sonuçlar, Kıbrıs Türk halkının hür ve egemen iradesini yansıtmaktadır. Kıbrıs Türk halkının gücü, birlik ve beraberliğini toplumsal dayanışma ve demokrasi ilkeleri çerçevesinde sürdürebilmesinden ileri gelmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarıyla yakın eşgüdüm halinde çalışmayı, Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türkünün egemen eşitliğini ve Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını her koşulda desteklemeyi, ahdi ve tarihi sorumluluklarımızı hassasiyet ve kararlılıkla yerine getirmeyi her zaman olduğu gibi sürdüreceğiz.”

KKTC’NİN YENİ CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR’DAN AİLK AÇIKLAMA

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Bu topraklara evlatlarını gönderen, şehitler veren Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olmaktan övünç ve kıvanç duyuyoruz.
Seçim malzemesi için anavatan Türkiye’ye laf uzatanları reddediyoruz, kınıyoruz.

You cannot copy content of this page