KOÇAK: GÜÇLÜ DAYANIŞMAYI SÜRDÜRMELİYİZ

blank

Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak: Konsolosluk görev bölgesindeki “Güçlü dayanışma için herkese teşekkür ederim” dedi. Avrupa Türkleri küçüklü büyüklü binlerce şirketi, milyonlarca vatandaşı ile tek yürek oldu, 10 ili etkileyen deprem bölgesine destek yağdırıyor. Devletin bütün imkânlarını seferber ettiği bölgeye Avrupa Türklerinden de önemli yardımlar ulaşıyor.

 

 

blank

Mustafa Karaman – Mehmet Güzel
STUTTGART- Türkiye 6 Şubat tarihinde, yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen dünyanın gördüğü en büyük afetlerden birini yaşadı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçesi olmak üzere 10 ili sarsan depremler yürekleri enkaza çevirirken, bu acıyı sadece Türkiye hissetmedi; gönül coğrafyamız olarak nitelendirdiğimiz Almanya başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri de bu acıyı kalplerinin derinlerinde hissettiler. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yaşayan Türkler ve Alman dostlarımız da daha ilk andan yardım hazırlıklarına başladılar. Kimi afet bölgelerine giderek birçok yardım faaliyetlerine katıldı kimi de bulundukları yerde kendi çapında çalışma yaparak acıyı bölüştü. Hal böyleyken, felaketin ardından Türkiye’ye Almanya’dan manevi desteğin yanında, gerek maddi gerekse ihtiyaç malzemeleri ile önemli miktarda yardım ulaştı. Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Almanya’daki Türk vatandaşlarının yardımlaşmada adeta yarış içinde olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu güçlü dayanışma için vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ederim” dedi.

BASINLA BULUŞTU
Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, beraberinde Muavin Konsolos Saliha Atalar ile birlikte, gazetemiz muhabirleri Mustafa Karaman ve Mehmet Güzel (Türkiye ve Post) de dahil olmak üzere Türk basın mensupları ile buluşarak yardım koordinasyonunu ve öncelikli ihtiyaç maddelerini anlattı. Başkonsolos Koçak, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ve Almanya’daki 13 Başkonsolosluğun “acil mesai” düzenine geçerek 7 gün 24 saat Türkiye’ye öncelikli ayni yardımların STK’larla koordineli şekilde gönderilmesi ve yakınları depremden etkilenen vatandaşlarımızın çeşitli belge ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çalıştıklarını kaydetti. Türkiye’de Dışişleri Bakanlığımızda da depreme ilişkin 7/24 danışılabilen ve gerekli talimatların hızla alınabildiği Dışişleri Bakanlığı Koordinasyon ve Destek Merkezi’nin aktif olduğunu, anılan Merkez’in ilk olarak pandemi sırasında kurulduğunu ve sonrasında pek çok acil durumda önemli rol oynadığını hatırlattı. Türk toplumunun birlikte tek yürek olup kenetlendiklerini belirten Başkonsolos Makbule Koçak, “Ülkemizde yaşanan büyük depremin yaralarını sarmak için devletimiz ve milletimiz el ele tüm gayretiyle çalışmaktadır. Depremle ve ihtiyaç duyulan nakdi veya ayni yardımla ilgili en doğru bilgileri vatandaşlarımız resmi kurumlarımızın, yurt dışında ise Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın resmi sosyal medya hesaplarından takip edebilirler.

AFAD, KIZILAY
Nakdi yardımların uzun vadede taşıdığı önemi vurgulayan Başkonsolos Koçak “Tüm kurumlarımız koordineli çalışıyor. Zamanla yarışıyoruz ve nakdi yardımlar, Türkiye’de ihtiyaç duyulan malzemelerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlıyor. Orta vadede ise şehirlerin yeniden inşasında nakdi yardımlar çok önemli. Parasal yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Almanya’da da hesapları açılmış olan AFAD ve Kızılay gibi kuruluşlarımızın yardım hesaplarını ve Büyükelçiliğimizin yardım hesabını kullanmalarını rica ediyoruz” dedi.

DUYURULARI DİKKATE ALIN
Almanya’daki insanımızın depremzedelere yönelik yardımlarının “çok değerli” olduğunu bildiren Koçak “Yardımları gönderirken sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız güncel duyuruları dikkate almalarını rica ediyoruz. En acil ihtiyaçlara öncelik verilmesi önemli. Ayrıca gönderilen eşyaların mutlaka yeni olması gerekiyor. Vatandaşlarımız sahadaki duruma göre değişen güncel ihtiyaçlar için sosyal medya sayfamızdan paylaşımlarımızı takip edebilirler ” diye konuştu.

TEŞEKKÜR EDERİZ
Ülke tarihinde görülmemiş büyüklükte bir depremin yaralarını sarmak için yurtdışında gösterilen dayanışmada Türk vatandaşlarının yanı sıra Alman dostların da önemli rolü olduğuna dikkat çeken Başkonsolos Koçak, “Eyalet makamları da manevi desteklerini yas bayrağı çekerek gösterdiler. Vatandaşlarımızın yaşadığı şehirlerde yardım amaçlı çok sayıda etkinlik ve dua programları Belediye Başkanlarının da katılımıyla düzenlenmekte. Aynı zamanda birçok Alman kişi ve kuruluş da ayni ve nakdi yardımlarda bulundular. İnsanlık olarak da birleşme günüdür böyle zor günler.” diye sözlerine ekledi.

GÜNCEL İHTİYAÇLAR
Stuttgart-Feuerbach ve Zuffenhausen, Eislingen, Heilbronn, ve Reutlingen’den oluşan 5 noktada ayni yardım kabul noktaları oluşturduklarının altını çizen Başkonsolos Maknbule Koçak, “Sosyal medya hesaplarımızdan ihtiyaçlarla ilgili son durumu sürekli güncelleyerek vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Şu anda güncel olarak Konteyner Ev, Mobil Tuvalet, Mobil duş ve Banyo, Kışlık Çadır, Yatak, Jeneratör, Battaniye ve ısıtıcıya ihtiyaç var“ dedi.

YARDIMLARIN NAKLİ
Bize ulaşan yardımlardan öncelikli olanlar THY ile ülkemize hızla nakledilmek üzere Stuttgart Havalimanı’ndaki bir hangarda toplanıyor. Daha sonra yardımın türüne göre AFAD ile koordine olarak Türkiye’de istenen noktalara gönderiyoruz. TIR ile giden yardımlar bağlamında da yardım malzemesi listesinin önceden ilgili kurumlarımıza iletilerek yardımın doğru noktaya yönlendirilmesi, ihtiyaç latın hızlı giderilmesi bağlamında büyük önem taşıyor. Görev bölgemizdeki STK’lar ve ayni yardım yapmak isteyen vatandaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz ayni yardım kabul merkezlerinin yerlerini de Başkonsolosluğumuzun sosyal medya hesaplarından paylaşıyoruz. Bölgemizde birlik ve beraberlik içinde canla başka çalışan herkese tekrar çok teşekkür ediyorum”