Kolay vize, turist vizesinden daha zor!

Nebahat Uzun
HAMBURG- Yüzyılın doğa felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un, Almanya’da yaşayan kişilerin depremden etkilenen akrabalarını geçici olarak yanlarına alabilmeleri için görev gücü oluşturduklarını açıklaması, yakın akrabaları deprem bölgesinde olan Avrupalı Türkleri umutlandırdı. Bakan Baerbock sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, depremzedelere hızlı ve kolay vize hakkı tanınacağı mesajını vermişti. Fakat gelişmeler, kolay vize imkânın hiç de öyle kolay olmadığını gösteriyor. Federal İçişleri Bakanlığı, 13 Şubat 2023 tarihinde Berlin’de yaptığı açıklamada, federal hükümetin Türkiye’den deprem bölgesinden gelecek olan afetzedeler için vize sürecinin bürokratik olmayan ama düzenli bir biçimde işleyeceğini bildirdi. Fakat açıklanan koşullar, sözde kolay vize sürecinin aslında normal Schengen Vizesi şartlarından bile zor olduğunu gösteriyor. Örneğin, Schengen Vizesi için istenmeyen taahhüt beyannamesi, kolay vize için isteniyor. Yani birinci ve ikinci dereceden akrabasını Almanya’ya getirmek isteyen kişinin taahhüt beyanı vermesinin yanı sıra deprem mağduru olduğunu da asgari şekilde de olsa, kanıtlaması gerekiyor.

 

 

 

KOLAY VİZE İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİYOR?
Almanya’da yaşayan ve birinci ve ikinci dereceden akrabasını 3 aylık geçici vizeyle getirmek isteyenlerin bazı belgeler dışında şu şartları da yerine getirmesi gerekiyor:
– Başvuru Formu
– Geçerli Türk Pasaportu
– Sağlık Sigortası
– Biyometrik Fotoğraf
– Davet edenin taahhüt beyanı
– Davet edenin kimlik-pasaport-oturum belgelerinin kopyası
– Depremzedenin ikamet geçmişini belgeleyen ikamet belgesi
– Akrabalık derecesini gösterir belge
– Acil durumun kısa yazılı açıklaması
– Reşit olmayan çocuklar için noter tasdikli ebeveyn onayı
https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/krisenpraevention/humanitaere-hilfe/erdbeben-tuerkei-syrien-faq/2581294#content_3

AVUKAT ZERAN: 3 DEĞİL 6 AYLIK VİZE VERİLMELİ
Öte yandan hukukçulardan da sözde vize kolaylığı konusunda tepkiler gelmeye devam ediyor. Hamburg’da Yabancılar Hukuku konusunda uzman Avukat Ünal Zeran, Almanya’nın vize kolaylığı fikrinin güzel bir adım olduğunu fakat kolaylıkların gerçekten getirilmesi gerektiğini açıkladı. İnsani nedenlerle verilecek vizenin 3 değil en az 6 aylık olması gerektiğini ifade eden Zeran, bu insanların gerek tıbbi gerekse psikolojik tedavilerinin başlatılabilmesi için hemen ve bürokratik engellere takılmadan vize verilmesi gerektiğini söyledi. Yabancılar Hukuku konusunda uzman Hamburglu Avukat Mahmut Erdem ise yaptığı yazılı açıklamayla Alman hükümetinin kolay vize prosedürünü eleştirdi. Kamuya yönelik açıklamalarda vizenin kolayca verilecekmiş gibi yansıtıldığını söyleyen Erdem, “Gerçekler ise maalesef öyle değil. Yabancılar Dairesi, bu tür vize için tam 14 şartın yerine getirilmesini talep ediyor. Kolay vizeyi almak, turist vizesi almaktan daha zor. Örneğin turist vizesi için kimsenin nereli olduğunu, Almanya’da akrabası olduğunu, sağlık sigortası olduğunu belgelemesine gerek yok. Ayrıca kimsenin taahhüt beyannamesi vermesine de gerek yok. Fakat tüm bunlar kolay vize için isteniyor” dedi.

AVUKAT ERDEM: KOLAY VİZE ALMAK TURİST VİZESİ ALMAKTAN DAHA ZOR
Kolay vize için mağdurların IDATA’dan randevu alması gerektiğini de hatırlatan Erdem, “Randevu alınırken başvuru da yapılabilir. Tecrübelerime göre IDATA, en erken 3-4 ay sonrasına randevu veriyor” şeklinde konuştu. Federal hükümetten gerçek anlamda vize kolaylığı talep eden Erdem, “Afetzedelere, Almanya’daki ailelerinin yazılı beyanı, oturum ve ikamet kaydı belgesiyle başvurması sonucu vize verilmeli ve bu beyanlar Almanya’daki yabancılar dairelerinde verilebilmeli. Taahhütname ve sağlık sigortası Almanya’da telafi edilebilir. Depremzedelerin şu an bürokratik engellere değil, acil korunmaya ihtiyacı var” dedi. Vize kolaylığı süreci Suriyeli depremzedeler için daha da zor bir süreç. Almanya’nın Suriye’de diplomatik temsilciliği olmadığı için Suriyeli depremzedelerin Almanya’daki akrabalarının yanına gidebilmek için komşu ülkelerdeki Almanya temsilciliklerine başvurmaları gerekiyor.