Konser gelirini Elazığ’a bağışladı

 

 

 

Hamburg Menekşe Korosunun geleneksel yeni yıl konserinde elde edilen bin 30 avroluk net gelir Elazığ depreminde mağdur olanlara bağışlandı. Konserin onur konuğu olan Hamburg Eyalet Başbakanı Peter Tschentscher konuşmasında üzüntüsü ve taziyesini dile getirdi.

Erdal Altuntaş
HAMBURG’da 8 yıldır faaliyet gösteren Menekşe Korosu, geleneksel yeni yıl konserinde elde edilen bin 30 avroluk net geliri, Elazığ’daki depremzedelere bağışlayacak. Hamburg Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Güngör Yılmaz’ın kurucusu ve yöneticisi olduğu Menekşe Korosunun konserinin onur konukları Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ve Hamburg Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı Peter Tschentscher oldular. Bergedorf İlçesindeki Haus im Park Salonunda düzenlenen konser öncesi kısa bir konuşma yapan Güngör Yılmaz, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır’da etki gösteren ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği ve yaralandığı elim felaketin Hamburg’da yaşayanları derinden sarstığını ifade ederek, “Çok kısa vadeli olarak elde edilecek gelirin Elazığ’a gönderilmesine karar verdik. Konsere gelen hepiniz sayesinde depremzedelerle dayanışma içinde olacağız. Bugün kulaklarımız Hamburg’da, ama kalplerimiz Elazığ’da” dedi.

 

 

 

Eyalet Başbakanı üzüntüsünü dile getirdi
Sahneye davet edilen Eyalet Başbakanı Peter Tschentscher de depremden dolayı üzüntüsü dile getirip, taziyelerini sundu. Tschenscher, ayrıca Hamburg nüfusunun neredeyse yüzde 35’inin doğrudan veya dolaylı göçmen kökenli olduğuna dikkat çekerek, “Bunların arasında en büyük grup ise Türk kökenliler. Bu çeşitlilik kentimizin zenginliğidir. Menekşe Korosu dünyada bir evrensel dil olan müzik yoluyla farklı kökenden insanları buluşturup, kaynaştarıyor. Müzikle insanlar birbirlerine yaklaşıyor, daha iyi tanıyor” dedi.

 

 

Alman Yannick Reimers’den Türkçe şarkı
Her bölümü dokuzar parçadan oluşan iki bölümlük konserde koro üyesi Alman Yannick Reimers, geceye damgasını vuran isim oldu. Dostluk ve sevgi mesajları veren “Mavi Boncuk” adlı parçayı Türkçe olarak solo okuyan Reimers, büyük alkış alırken, uyumun güzel bir örneği oldu. Verilen arada Peter Tschentscher ikram edilen çayını yudumlarken, misafirlerle sohbet edip, hatıra resmi çekme isteklerini geri çevirmedi.İkinci bölümde koro son parçayı okuduktan sonra bitip, tükenmeyen hararetli alkışla desteklenen koro, tekrar sahneye çıkarak “Hayat Bayram Olsa” şarkısıyla konseri noktaladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın