Konsolosluklar Pazartesi ve Çarşamba açık olacak

blank

 

 

blank

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Dışişleri Bakanlığı yurtdışı sözleşmeli personelinin mali ve özlük haklarında yaşanan kayıplara karşı, bakanlık merkez ve yurt dışındaki tüm temsilciliklerde aynı anda başlayan eylem, Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun olaya et atmasıyla şimdilik durduruldu. Bu kapsamda 7 ve 9 Kasım tarihlerinde tam gün iş bırakma eylemi yaparak tüm konsoloslukların kapalı olması durumu da iptal edildi ve 7-9 Kasım’da konsolosluklar normal mesailerine devam edecekler.

Konsolosluklar normal mesaiye devam edecek
Büro Memur Sen Dışişleri Şube Başkanı Fevzi Sayılgan „Sevgili arkadaşlar, yaptığımız eylem hem Bakanlığımız hemde Cumhurbaşkanlığında çok önemli ses getirdi ve istediğimiz hareketlenmeye sebep oldu. Bunun için bu eyleme katılan hepimizi tebrik ederim. Konu artık Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Bakanımız nezdinde öncelikli gündem maddesi haline gelmiştir. Konfederasyon Başkanımız, Genel Başkanımız ve Şube Başkanımız, Dışişleri Bakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiş olup, konunun yıl sonuna kadar çözüleceği vaadi verildiğinden sendikamız eylemimize ara verme kararı almıştır. Bu aşamada Pazartesi ve Çarşamba günü için eylem kararı ertelendiği için lütfen normal mesaimize gelmemiz gerektiğini unutmayalım“ açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu el attı
Konuyla yakından ilgilenen Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından „Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan’la sözleşmeli personelimizin durumunu görüştük. Mesai arkadaşlarımızın çalışma memnuniyeti önceliğimiz“ şeklinde bir açıklma yaparak konunun yıl sonuna kadar çözüleceğinin sözünü verdi. Bilindiği üzere Dışişleri Bakanlığı, Yurtdışında görev yapmakta olan Sözleşmeli Personele 2018 yılından günümüze kadar ücret artışı yapmaması sonucu 100’den fazla ülkedeki konsolosluk çalışanları aynı anda eyleme başlamıştı. Yaşanan yüksek enflasyona rağmen, yurtdışında görev yapan sözleşmeli personele son 5 yıldır tek bir kuruş zam yapılmadığı yönündeki eylem ses getirdi ve yılbaşına kadar konunun çözüleceği sözü verildi.