Konut fiyatları uçuşa geçti

Almanya’da konut fiyatlarındaki yükseliş durmak bilmiyor. Ev ve daire fiyatları son dönemde inanılmaz boyutlara ulaştı, konut sıkıntısı kira fiyatlarını da iyice yükseltti

 

FRANKFURT – Almanya’da emlak sektöründeki patlama, konut fiyatlarını giderek daha da pahalılaştırıyor. Sadece büyük şehirlerde değil , küçük yerleşim birimlerinde bile konut fiyatları tavan yaparken, yapılan bir araştırma konut fiyatlarının Temmuz 2016 ile Temmuz 2017 arasındaki dönemde yüzde 6,5 oranında arttığını ortaya koydu. 2010 yılından bu yana konut ev ve daire fiyatlarının sürekli artış içinde olduğuna dikkat çeken Almanya Konut Birliği (IVD), konut satın almak isteyenlere yardım edilmesini önerdi. IVD Başkanı Jürgen Schick, yıllardan beri fiyatların artmasının sektördeki krize bağlı olduğunu belirterek, “Özellikle büyük şehirlerde acilen yeni bölgeler imara açılmalı” dedi.  Nüfusu 500 binden fazla olan şehirlerdeki fiyat artısının belki de sınıra dayandığını söyleyen uzmanlar, bu şehirlerde bir önceki yıl yüzde 9,7 artan ev fiyatlarının, geçtiğimiz sene de yine yüzde 7,8 arttığını  kaydetti. Uzmanlar, “Ancak artısın biraz daha az olması, mevcut konutlardaki fiyatların sonsuza kadar yukarıya çıkmayacağını gösterir” diye konuştu. Yeni inşaa edilen konutlarda ise en çok prim yapan Berlin.

KİRALARI DA UÇURDU
Başkent Berlin’de bir yıl içindeki artış yüzde 21,3 olarak belirlenirken, Frankfurt ve Köln’de yüzde 18,7’lik bir artış gözlendi. Almanya genelinde yeni inşaatlarda ise konutların fiyatları ortalama olarak yüzde 6 oranında arttı. Küçük şehirlerde de ortalama olarak artış yüzde 6 dolayında. Özellikle müstakil evlerde de fiyatlar büyük artış gösterirken, arsa fiyatları da konut sektöründeki pahalılıktan nasibini aldı. Arsa fiyatları ortalama yüzde 6,1 arttı. Bu artışa sebeplerden biri düşük krediler oldu. Öte yandan konut darlığı kira fiyatlarını da uçurdu.