KORKUYOR MUSUNUZ? O ZAMAN…

Korkunun hakim olduğu bu günlerde dikkat!  Korona virüsü korkusunun tüm dünyayı sardığı günümüzde korkularla ilgili bu bilgilere çok ihtiyacımız var.

Nebahat Uzun HAMBURG
Hamburg’da Kültürlerarası Aileler Birliği’nin düzenlediği etkinlikte Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji Uzmanı Serpil Çalışkanoğlu ile Kültürlerarası Yaşam Koçu Yaşar Erdoğan, korkuların insanları yönlendirdiğine dikkat çekerek korkuyu pozitif enerjiye dönüştürme konusunda tavsiyelerde bulundular.
Çalışkanoğlu ve Erdoğan korku, korkunun çeşitleri, nelerden korkulduğu, korku ile yaşamayı öğrenmek ve onun dönüşmesini sağlamak konularında şunları söylediler:
Korku nedir?
Korkuyu iki ana temel unsurda inceleyebiliriz:
-Gerçek korkular: Görünen, görünmeyen ama gerçek tehdit oluşturan korkulardır. Savaş, deprem, kaza, yangın, gasp, hastalık veya şiddet gibi durumlar gerçek tehdit oluşturan korkulardır. Böyle bir olayı yaşamış kişi, bu ve buna benzer olaylarda genelde aynı tepkileri verirler. Yani gerçek bir durumda ortaya çıkan korku bize ‘Tehlike var’ sinyali verir ve biz bu sayede ayakta kalır, tehlikeden korunuruz.
– Yapay korkular: Zihnimiz negatif odaklı olduğu için bir olay ve düşünce karşısında aklımıza ilk gelen olumsuz düşüncelerdir. Bir hastalık veya kaza anında bunu yaparız veya bir yakınımızın başına gelmiş bir olayla, izlediğimiz bir filmle bile, kendimiz yaşamamış olsak da bizim de başımıza gelecek gibi endişelenir, acı duyar, olaylara bedensel ve ruhsal tepkiler veririz. Özellikle bir hastalıkta, kaza anında, maddi sıkıntıya düştüğümüzde, kavga esnasında veya ayrılık sürecinde bunu çok yaparız.
– Spesifik (özel) korkular: Bunlar gürültü, din, gece, yalnızlık, yaşlılık, ölüm ve hayvan korkularıdır. Korkuların temelinin büyük bir bölümünde çocukluğumuzda yaşadığımız tecrübeler vardır ve bizler ne kadar tehlikeli bir hayatın içinde yaşadığımızı düşünerek büyürüz. İnsanlar için tehlike arz eden bir şey, bebek/çocuk için bir şey ifade etmez. Bu yüzden de korkularımızın birçoğu öğrenilmiş yapay korkulardır. Takıntı haline gelmiş olan korkular tehlikeli korkulardır. Örneğin böcek korkusu olan bir annenin çocuğunda da büyük olasılıkla böcek fobisi olacaktır. Ya da uçak korkusu olan bir insanın ısrarla uçaktan korkmasının nedeni illa uçak korkusu olmayabilir. Bir yerde kapalı kalmıştır, oradan kendi isteğiyle çıkamamış olabilir. Böyle bir durumda kapılar kapandığında çıkamayacağını düşünerek ölüm korkusu yaşayabilir.
Korkuyu dönüştürmenin yolları:
– Bizi korkutan olayla yüzleşmek
– Nefes teknikleri ile zihni sakinleştirmek
– Soğukkanlı kalarak korktuğumuz şey hakkında konuşup ona başka anlam yüklemek
– Özel korkusu veya yaşadığı bir olayla ilgili psikolojik destek alarak bunları yeni bir düşünce kalıbına koymak
– Korkunun temelini tanımak
– Kişinin korkusunu tanıdıktan sonra farkındalıkla korkunun nereden geldiğini görmek, gördükten sonra bu korkuya başka bir açıdan farkındalıkla bakmasını sağlayacak yöntemi bulmak
– Korktuğunda hissettiği çaresizlik ve güvensizlik duygusunu aşmasını sağlamak