“Korona Acil Yardım Fonu” bugün başladı

blank

İşletmelerin dikkatine:
Hamburg’da “Korona Acil Yardım Fonu” bugün başladı

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle Almanya’da devlet tarafından verilen “Korona acil yardım formu-Hamburger Corona Sofotthilfe)” paketi bugünden itibaren online olarak hizmet vermeye başlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Hamburg Sınırsız Göçmen Girişimciler Derneği (UOG) Müdürü Kazım Abacı, “Almanya genelinde yapılan yardımlara ve ayrılan 156 milyar Euro’luk bütçenin haricinde, Hamburg Hükümeti de bu iş için 1,5 milyar Euro’luk bütçe ayırdı. Bu kapsamda Küçük ve Orta ölçekli iş yerleri için Yatırım ve Destekleme Bankası’nın (İFB) sayfasında müracaatlar başlıyor. Yardım ve hibe paketlerine www.ifbhh.de/foerderprogramm/hcs sitesinden online olarak başvurabilirsiniz” dedi.

HER İŞLETMEYE KARŞILIKSIZ YARDIM PAKETİ
Aynı zamanda SPD Hamburg Eyalet Milletvekili olan Kazım Abacı, online müracaatların Mayıs ayı sonuna kadar devam edeceğini belirterek “Tabiki erken müracaat edenler, 2-3 hafta gibi bir sürede yardımları da erken alırlar. Yoğunluığa göre bu süre biraz daha da uzatyabilir. Ama kasada para bitecek diye korkmayın. Şartları yerine getiren herkese yetecek para var. Eğer bu olay uzarsa, Federal düzeyde ek yardım gelmesi de sözkonusu” dedi. Karşılıksız ve bir defalık yardım almak isteyenlerin Hamburg’da serbest meslek veya işletme sahibi olması gerektiğini hatırlatan UOG Müdürü Abacı “Mutalaka vergi dairesine kayıtlı olunması lazım. Bu fondan yararlanmak isteyen işletmelerin son 4 aylık (Aralık 2019’dan Mart 2020’ye kadar) cirolarını bildirmeleri lazım. Ve gerçekten Korona dolayısıyla işlerde ve cirolarda büyük ölçüde düşüş olduğunu ispatlaması lazım. Örneğin Aralık’dan itibaren zaten zarar ediyor ve kapatma aşamasına gelen bir firma veya cirolarında azalma olmayan bir işletmenin bu fondan yararlanma imkanı yok“ diye de uyardı.

“Korona acil yardım fonu” ile sadece Korona’dan zarar görenlerin destekleneceğini hatırlatan Abacı, “İşletmelerin kısa dönemde paralarını almaları için belgeleri eksiksiz göndermeleri gerekecek. Bu işlemler sadece online olarak internet üzerinden yapılıyor. Mektup ve E-Mail ile gönderilen başvurular kabul edilmeyecektir. Bunun için de İşletme belgesi, Vergi numarası, Banka bilgileri gibi bilgiler gerekecektir. Elemanlar için yapılan yardımlar Minijob denilen 2 saatlik işçileri kapsamıyor ama yarım gün çalışanların saatleri birleştirilerek, örneğin 2 tane haftada 20 saat çalışan kişiler bir elşeman olarak sayılacak. Yani işçi sayısından ziyade çalışma saatleri esas alıonacak” dedi.

KİRA YARDIMI DA VAR
Buna bağlı olarak kira, eletrik, su, araba leasingi ve diğer büro giderlerinin de belgelendirilerek masrafların gösterilmesi gerektiğini belirten Abacı “Buradaki gaye nakit ödeme yapılması gereken açık hesapların belgelenmesi gerekiyor. Bunu herkes kendisi internet üzerinden yapabilirler ama zorlanan kişilere veya Almancası yetersiz olanlara UOG olarak biz de ücretsiz yardımcı oluruz. Bu yardımlar geri ödenmeyecek şekilde karşılıksız hibedir. Bir de KfW Bank üzerinden devlet destekli ve düşük faizli kredi alma imkanı da var. Bu krediler acil ihtiyacı olanlar içindir ve geri ödeme şartıyla verilir. İsteyenler bu imkandan da yararlanabilirler” dedi.

HAMBURG GEÇ KALDI
Hamburglu işletme sahipleri ise Hamburg eyaletinin bu konuda çok yavaş çalıştıklarından şikayetçi olarak “Birçok eyalet bu işlemi önceden başlattı. Schleswig/Holstein Eyaleti paraları bile ödemeğe başladı. Hamburg daha yeni başlıyor. Ekonominin merkezi olan bir şehrin bu kadar geç kalması biğzleri zorda bıraktı” diye serzenişte bulundular.

UOG Ücretsiz Danışma Hattı: 040 – 43 18 30 63 (Hafta içi: 9-16 arası)
Coronavirus – Hotline Numarası: 040 – 42828 1500

Başvurular için: https://www.ifbhh.de/foerderprogramm/hcs

İFB Bank adresi: Besenbinferhof 31, 20097 Hamburg

Hibe Miktarları Federal Eyalet Toplam
Tek kişilik işletmeler 9.000 2.500* 11.500
1-5 kişi arası işçi çalıştıranlar 9.000 5.000 14.000
5-10 kişi arası işçi çalıştıranlar 15.000 5.000 20.000
10-50 kişi arası işçi çalıştıranlar 0 25.000 25.000
50-250 kişi arası işçi çalıştıranlar 0 30.000 30.000

DİĞER GİDERLER:
-Aylık işyeri kirası
-Kira haricindeki yan giderler
-Ciro: 01.12.2019 – 29.02.202
-Ciro Mart 2020
-Mart ve Mayıs aylarındaki personal hariç toplam 3 aylık işyeri giderleri
(Kira, leasing, elektirk, su vs)