Korona aile birleşimini de etkiledi

Nebahat Uzun
HAMBURG / ANKARA – Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel yeni tip korona virüsü (Covid 19) salgını nedeniyle Aile Birleşimi yasası çerçevesinde Almanya’daki eşlerinin yanına gelebilmek için dil kursu yapmak zorunda olan eş ve eş adayları da büyük mağduriyet yaşıyor. Merkezi Ankara’da olan Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı’nın(SABEV) yürüttüğü „Yeni Ülkem-Almanya“ projesinin koordinatörü Uzman Psikolog Nevriye Kayış, aile birleşiminde pandeminin oluşturduğu mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

2009 yılından beri SABEV ve Diakonie Baden işbirliği ile başlatılan AB Projesi ile aile birleşimi yoluyla gitmek isteyenlere ve 2012 yılından itibaren Almanya’ya kalifiye eleman olarak çalışmak için gitmek isteyen kişilere de seminerler verdiklerini hatırlatan Kayış, „Bu güzel süreçle kendilerini hem dil hem bilgi hem de kültür olarak geliştirerek evlenip Almanya’ya gitmek isteyen Türk yurttaşları tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgınından dolayı şu sıralar büyük mağduriyet yaşamaktadır. Mevcut şartlarda eş adaylarının Almanca öğrenip A1 sınavını Türkiye’de tamamlanması çok zor görünmektedir. Türk yurttaşları en azından, bu zorlu salgın (pandemi) sürecinde, Almanya’ya yerleştikten ve salgın tehlikesi geçtikten sonra, Almanca kurslarına kayıt yaptırarak, dil eğitimlerini Almanya’da eşlerinin yanında tamamlayabilmelidir.

Mevzuatta bu yönde yapılacak bir değişiklik aile yuvası kurmak isteyen insanlara bir kolaylık sağlayacak, Almanya’nın anlayışla baktığı aile bütünlüğüne saygı ilkesi de tüm içeriğiyle yerli yerine oturacaktır“ dedi.