“KORONA GÜNLERİNDE FAYDALI PROJELER “

MURAT PEHLİVAN
DORTMUND – Herkesin neredeyse eve kapandığı, tüm Sivil Toplum Kuruluşların (STK) faaliyetlerini durdurduğu bir dönemde Essen ve çevresinde faaliyet gösteren Ruhr Veliler Birliği sıradışı ve yaratıcı fikirler üreterek ve bu fikirleri uygulayarak farkındalık yarattı. Malum Corona sebebiyle insanların sosyal ilişkilerinin koptuğu bir dönemde sosyal dayanışmayı ayakta tutmak çok önemlidir. Ruhr Veliler Birliği şu zor Corona günlerinde çocuklarımız ve velilerimize moral olması açısından “Sosyal Sorumluluk ” diye adlandırılmış olan değişik projelerini tüm Almanya çapına uygulamaya açmıştır ve bunları kendi çevresinde uygulamak isteyen STK’lara da yardımcı olacaklarını bildirmişlerdir.
Peki nedir bu „Sosyal Sorumluluk“ projeleri?

RESİM VE ŞİİR, ÖYKÜ, MASAL YARIŞMASI
Konusu „Şefkat, Merhamet ve Birlikte Yaşamak“ ve 3 değişik kategoride olacak:
1. Resim yarışması (3.ile 6. sınıflar arası)
2. Yazı (şiir, öykü, masal) yarışması (3. ile 6. sınıflar arası)
3. Yazı (şiir, öykü, masal) yarışması (13 ile 21 yaş arası)
Koşullar: Resim: A4 veya A3 kağıdı kullanabilirsiniz. Tüm yağlı boya, sulu boya, renkli kalem, kara kalem çalışmaları değerlendirmeye alınacak.
Yazılar (türkçe): Şiir, öykü, hikaye, masal türünden tüm yazısal çalışmalar (4 A4 sayfayı geçmemek üzere) değerlendirmeye alınacak.
Eserlerin arka tarafına: isim/soyisim/sınıf/yaş/email/telefon yazın ve öyle teslim edin
Değerlendirme: Katılımcıların yaş grupları dikkate alınarak derneğin belirleyeceği öğretmenlerden ve diğer meslek gruplarından oluşan bir ekip tarafından değerlendirlip 1., 2. 3. 4. ler seçilecek.
Ödüller: Dereceye giren tüm katılımcılara derecelerine göre hediye çekleri ve para verilecek. Artı tarihi henüz kesin olmamakla birlikte bir okuma akşamı düzenlenecek ve orada dereceye giren eserler okunacak ve resimler sergilenecek.
Teslimat: Eserler en geç okullar açıldıktan bir hafta sonra öğretmeninize veya doğrudan Ruhr Veliler Birliği’ne teslim edilecek. Bunun için E-posta (elternverband.ruhr@gmx.de) yazarak bilgi alabilirsiniz.

HER HAFTA BİR ATASÖZÜ
Bu proje kapsamında bir atasözü veya deyim belirlenecek ve her Pazar duyurusu yapılacak. Çocuklar (6-13 yaş arası) bu atasözü/deyim ile ilgili bir çizim yapacaklar ve bunun fotoğrafını çekerek veya (tercihen) tarama yapıp Ruhr Veliler Birliğinin Email adresine (elternverband.ruhr@gmx.de) yollanacak. Resimler Cuma saat 18:00 kadar elimize ulaşması gerekiyor. Toplanan resimler Cumartesi günü Ruhr Veliler Biriği’ne ait sayfalara (Mobiles Elternsemınar, Mobiles, Ruhr Veliler Birliği, Eğitim-Kültür-Sanat) ve Ali Sak’ın Facebook sayfalarına yüklenecek. Buralarda 5 gün içinde en çok beğeni alan resim ödüllendirilecek. Uygulama okullar açılana kadar devam edecek.
Bu haftaki (30.3-3.4.2020) deyim: “Aç Ayı Oynamaz”

MASAL SAATİ
Ruhr Veliler Birliği günlük olarak Facebook üzerinden canlı “Masal Saati” uygulamasına geçmiştir. Her gün Almanya saati ile saat 19:00 da öğretmen ve velilerimiz canlı olarak masal ve hikaye okuyacaklar. Canlı yayın Ruhr Veliler Birliği’nin “Mobiles Elternsemınar” beğeni sayfasından herkese açık yapılacak. Siz de çocuklarınızla canlı masal dinlemeye evet diyorsanız sayfamızı beğenin ve paylaşımları oradan takip edin.

 

DERS MATERYALİ PAYLAŞIMI
Ruhr Veliler Birliği üyeleri veya dostları arasından öğretmenler ders materyalleri hazırlanıp isteyen kişilere email veya sosyal medya aracılığı ile ulaştırılmaktadır.