KORONA HIZLA YAYILIYOR

Almanya’da Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede Kovid- 19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 1445 arttı. Açıklamada, bu sayının 1 Mayıs’tan bu yana en yüksek günlük artış olduğuna işaret edilerek, Almanya’da toplam vaka sayısının 219 bin 964’e çıktığı belirtildi. Böylelikle Almanya’da günlük vaka sayıları son günlerde 1000’in üzerinde seyretmeye devam ediyor. Yeni vaka sayısı geçen hafta perşembe g ünü 1045, cuma günü 1147, cumartesi günü de 1122 olarak açıklanmıştı. Dün de bu sayı 1226 olarak kayıtlara geçti. A lmanya’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saate 4 artarak 9 bin 211, bugüne kadar iy ileşen hasta sayısı ise 199 bin 500 oldu. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, artan vaka sayısının endişe verici olduğunu
yineledi. Sphan, aşının da gelecek yılın başında geliştirilmiş olabileceğini kaydetti. Öte yandan toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu bulunan Hessen eyaletinde maske takmayanlara 50 avro ceza verilecek. Bundan önce para cezası verilmeden önce uyarı yapılması kuralları uygulanıyordu.
Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert da, bu artışların sebepleri arasında tatilden dönenlerin virüsü ülkeye taşımalarıyla mesafe kuralına uyulmayan  kutlamaların  yer aldığını bildirdi. Seibert, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını ve zorunlu tutulan yerlerde ağız ve burun bölgesinin kapatılmasını istedi.