Korona nedeniyle işinize son mu verildi?

 

Korona krizi toplum ve dolayısıyla işverenler için de tamamen yeni sorunlar teşkil etmektedir:
Korona’nın getirdiği ekonomi krizinden dolayı satışlar azalmakta ve işçilere ihtiyaç azalmaktadır.
Ama bir işveren Korona krizi yüzünden beni işten çıkarabilir mi?
Her şeyden önce, Korona ile ilgili gelişmeler işveren için istisnai bir durum olsa bile, işten çıkarılmaya karşı korunmaya ilişkin yasal hükümler, işten çıkarma için yazılı form şartı ve bildirim süreleri hala geçerlidir. Korona krizi iş hukuku ve ilgili yasal hükümleri geçersiz kılmaz.
İşveren tarafından fesih her zaman sadece son çare olması gereklidir. Çalışma saatlerinin azaltılması ve kısa süreli çalışma ödeneği (Kurzarbeitergeld) uygulaması gibi daha az etkili imkanlar varsa, öncelikle işveren tarafından talep edilmeli ve tüketilmelidir.
Bu, ekonomik açıdan anlaşılır nedenlerle bile, yapılan işten çıkarmaların yasal olmadığı anlamına gelir, çünkü işveren ciroda bir düşüş veya üretim kaybıyla karşı karşıyadır.
Bu durumda şirketle ilgili bir işten çıkarma, diğer şeylerin yanı sıra, istihdam ihtiyacının (sadece istihdam arzusu değil) tamamen ortadan kaldırıldığını ve sadece geçici bir süre için ortadan kaldırıldığını varsayar.
Özellikle, kısa süreli çalışma düzenlemesi (Kurzarbeit) sadece geçici bir ekonomik krizi için düzenlenmiştir. Ayrıca, kısa süreli çalışmanın işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenmeyeceği de unutulmamalıdır. Kısa süreli çalışma ile ilgili bir iş veya toplu sözleşmenin bulunmaması halinde, işveren ile işçi arasında bir anlaşma yapılması gerekir.
Ancak işinize son verilmesini gerektiren başka nedenler olabilir. Bu nedenler, işçinin iş verene anlaşmaları dışında davranışında veya Korona dan dolayı olan krizin dışında şirketin zaten ekonomik krizi varsa olabilir.
İş veren işinize yazılı fesih ile son verdiği andan itibaren iş mahkemesine başvuru için 3 hafta vaktiniz vardır. Bu süreye uyulmaması, iş veren haklı olmasa bile feshin yasal olarak geçerli olması ile sonuçlanır ve haklarınızı kaybetmiş olursunuz. Haklarınızı kaybetmemek için bu süreyi geçirmeden avukata baş vurup iş mahkemesinde davanızı açın.

 

Rechtsanwältin Vildan Nalbant

E-Mail: nalbant@ kanzleihaus-din.de

Telefon 02064/7756832

Telefax 02064/4377519

Termine nur nach telefonischer Vereinbarung.

E-Mail: info@kanzlei-nalbant.de