Korona ve psikolojik etkisi

Korona çıktığından buyana insanlar birçok konuda tedirgin ve rahatsız olma yolunda gerek zihinsel veya ruhsal gerekse bedensel etkilenmiş durumdalar. Sıkılmadık mı? elbette sıkıldık! ama bu da hayatın bize verdiği bir uyarı. Tüm insanlık tarihi boyunca insanlar çaresi bulunamayan ve yaşam tehdidi oluşturan hastalıklardan hep korkar olmuştur. Son dönemin ise en korkulan salgını Korona Virüsünün insan psikolojisi üzerindeki etkileri gün geçtikçe artarken, Almanya’da son dönemlerde alınan tedbirler insanları psikolojik açıdan son derece olumsuz etkilemeyi başarmıştır.
Önemli bir konuya değinmek istedim bu sayımızda. O da ‘SOSYAL MEDYA PSİKOLOJİSİ’
Özellikle sosyal medyanın kullanım sıklığına bakıldığında, gereksiz bir şekilde paniğe yol açıp, psikolojik açıdan daha önemli bir durum almıştır. İnsanların sürekli salgın hakkında doğru yanlış birçok bilgiye maruz kaldığını görebiliyoruz. Konu hakkında paylaşılan görseller ve yazılan yazılar insanlar üzerinde yüksek düzeyde stres, korku, panik ve endişe uyandırırken; fobiler, uyku problemleri, beslenme sorunları ve obsesif düşünceler gibi rahatsızlıkların artmasına sebep oldu.
Evet Kasım ayı itibariyle yeni ve önemli tedbirler alındı Federal Almanya tarafından. Bilindiği gibi yaz sezonunda birçok alanlarda serbestlik diğer bir tabir ile kolaylaştırma getirilmişti. Bunun akabinde ise hastalığın yayılması içten bile değildi.
Size tavsiyem, kalabalık ortamlara girmekten kaçınılmalıdır, toplu taşımaları kullanmada mesafeye dikkat edilmelidir. Buna paralel ise korkma ve işine odaklanamama gibi davranışlar gün geçtikçe, ileri boyutlara varmaya başladı.
Mümkün olduğunca evden çıkmamaya gayret gösterin. Sonuç olarak insanlar günlük rutinlerini sürdürmekte zorlanıyor ve bu durum her gün daha da artarak devam edecek gibi gözüküyor. Hem sosyal, hem eğitim hem de iş hayatı gittikçe zorlaşıyor. Bir yandan bir kesim de bunlara aldırmadan yaşamına kaldığı yerden devam ediyor ama bu da doğru değil.
Gerçekten hayatımıza bu kadar kısıtlamalar getirmemiz psikolojimizi olumsuz etkiler mi? Tabii ki etkiler.
Eğer çevrenizde Korona vakasına rastladığınız taktirde lütfen Paniğe kapılmalı!
Sakin olmalıyız. Önemli olan da bu. Hemen bir hastahaneye giderek gerekli testleri yaptırmalısınız.
Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, yaşadıkları en ufak bir sıkıntı halinde salgına yakalandıklarını düşünerek paniğe kapılabiliyorlar. Bu durum ise yaşanan yüksek kaygının, endişenin ve psikolojinin ortaya çıkardığı korku ile belirsizlik durumu insanlar üzerinde bitkinliğe yol açabiliyor.
1.- Psikolojik dayanıklılığı ve dolayısıyla da bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir.
2.- Panik duygusuyla hareket etmek yerine, daha sakin ve bilinçli bir şekilde hastalığa karşı uzmanlar tarafından önerilen gerekli tüm önlemler alınmalıdır.
3.- Kişinin aile fertlerinin ve sevdiği insanların iyi olduğunu bilmesi de kaygıyı azaltmada yardımcı bir etkendir. Bu nedenle kişi sevdikleri ile sürekli bağlantı içinde olmalıdır.
4.- Yanlış ve aşırı bilgi yüklemesinden kaçınılmalıdır. Bilhassa sosyal medyada yayınlanan olumsuz yazılardan veya yalan haberlerden kaçınmalıyız.
5.- Çocukların yanında yaptığınız konuşmalara dikkat etmeliyiz. Sizin endişe duyduğunuzu ve panik yaptığınızı görürse çocuğunuzda korku duymaya başlayacaktır.
6.- Çocuğunuzun yaşına uygun olarak korona ve buna bağlı birçok konu hakkında kısa ve öz bilgiler vermelisiniz. Çünkü sessiz kalmanız veya merakını gidermemeniz çocuğunuzda daha çok endişe uyandıracaktır. Çünkü onlar da sosyal medyaya iyi kullanıyorlar.

Ne diyelim Koronasız bir hayat geçirme ümidiyle..
Kalın sağlıcakla.

Sinan Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı – (Heilpraktiker / Osteopath)
İlk yardım eğitmeni – Erste-Hilfe-Lehrer

Naturheilpraxis Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı
Grabenstr. 9/1
71063 Sindelfingen

Tel: +49 7031 42 82 678
Fax: +49 7031 42 82 679
Mobil: +49 172 60 71 974
Mobil: +49 178 41 95 944
E-Mail: info@naturheilpraxis-erkin.de
Web: www.naturheilpraxis-erkin.de