Koronavirüs salgını dernekleri de vurdu

Almanya’da pandeminin ikinci dalgasında sert tedbirlere başvurulması Türk esnaf kadar derneklerimizi de olumsuz etkiledi. Türk vatandaşların dertlerine derman olan, maddi ve manevi destekte bulunan derneklerimiz bile nerededeyse kapılarına kilit vuracak noktaya geldi.

 

MUZAFFER ÇETİN
PFORZHEİM – Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında yürürlükte olan yasak ve kısıtlamaların 7 Mart tarihine kadar uzatılması, zor durumdaki Türk esnaf kadar Türk dernekleri de adeta komaya soktu. Pandemi öncesi günleri sabır ve büyük bir özlemle beklediklerini ifade eden vatandaşlarımız, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi. Topluma maddi manevi destek olmak için kurulan derneklerimiz bile büyük mağduriyetler yaşıyor, ayakta kalmaya çalışıyor. Bu durumda kapılarına kilit vurmamak için direndiklerini ifade eden dernek temsilcileri ile esnaf, duygu ve düşüncelerini gazetemize değerlendirdi.

Ercan Özcan (UTG.RLP-BW.e.V Genel Başkanı): Pandemi öncesi planlamış olduğumuz YTB ve Eğitim Ataşemiz ile yürüteceğimiz, gençlerimize yönelik eğitim ve kültürel alanlardaki projelerimizi askıya almak zorunda kaldık. Çocuklarımızın okullardaki başarılarını arttırabilmek amacıyla yapmış olduğumuz ev ödevleri yardımlarını, okulların eğitimlerini digital ortam üzerinden yapması nedeniyle veremiyoruz ve bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Pandemi sürecinin sürekli uzaması ve yaşanılan belirsizlik sosyal dayanışma derneklerini de maddi sıkıntılara soktu. Kiralarımızı ödemekte bile zorluk çekmekteyiz.

TURİZM SEKTÖRÜ BİTTİ
Asaf Çetin (Alltours Reisecenter Pforzheim): Turizm sektörü ve dolayısıyla seyahat acentaları, Kovid-19 salgınında olumsuz yönde en fazla etkilenen sektör oldu. Gelirlerimiz bıçak gibi kesilirken, sabit ödemelerimiz aynen devam etti. Vefat, hastalık gibi mecburi acil uçuşlar haricinde bilet rezervasyon yapma imkanımız kalmadı. Türkiye’ye gidişlerde test mecburiyetine; dönüşlerde test + karantina mecburiyeti eklendi. Bu da rezervasyonları yok denecek seviyeye indirdi. Devlet tarafından verilen destek yardımları ile idare etmeye çalışıyoruz, fakat bu uzun vadede gerçek bir çıkış yolu degil. Temennimiz, 2021 yılı ortasına kadar aşı ve diger fiziksel tedbirler ile salgının önüne geçilmesi. Bu yılda 2020 gibi devam ederse turizm sektöründe büyük iflaslar yaşanır. Turizmciler olarak umudumuz yitirmedik ve güzel günlerin geleceğine inanıyoruz.

PLANLAR ALT ÜST OLDU
İlker Bayrak (Güney Almanya Ordulular Dernek Başkanı): Planlarımız alt üst oldu. Aile gecelerimizi, kadınlar günü programlarımızı, iftar sofralarımızı, çocuklar için etkinliklerimizi, sohbet ve gezi programlarımızı iptal etmek zorunda kaldık. Bunun yanında özellikle hafta sonları hemşehrilerimizin toplanıp bir araya geldikleri, hoş sohbetler eşliğinde maç seyrederek hasret giderdikleri dernek lokalimiz de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı kaldı. Bu süreçte hiçbir resmi kurum ve kuruluştan maddi destek almadık. Duyarlı birkaç hemşerimizin desteğiyle tutunmaya çalışıyoruz. İnşallah kısa zamanda hemşerilerimizle birlikte
yeniden eski güzel günlerimize döneriz.

MADDİ-MANEVİ ZORDAYIZ
Yüksel Şen (Pforzheim ve Çevresi Türk Veliler Derneği Başkanı): Her cemiyet bu süreçten çok etkilendi. Pandemi sürecinde dernek faaliyetlerimiz olan; eğitim, kültür, sanat, çocuklar, veliler, öğretmenler ile toplumsal ilişkiler durma noktasına geldi. Evlere hapsolduk. Çocuklar kapalı odalarda sıkıldı, ebeveynlerin tahammül sınırları zorlandı. 23 Nisan ile diğer bayramlarımızı ve derneğimizin 50’nci yılını kutlayamamanın manevi üzüntüsünü yaşıyoruz. Derneğimizin maddi kayıplarının boyutları tahmin bile edilemez hale geldi. Bu sürecin en kısa sürede aziz Türk Milleti ve tüm dünya için
hayırlara dönüşmesini temenni ederiz.