Koronaya karşı ilk silahımız: BESLENME

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburglu Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Kavak Moskov, tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip korona virüsüne karşı beslenme yöntemlerine ve karantina döneminde neler yapılabileceğine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Salgından korunmak için özellikle bu dönemde kan şekerini hızla yükselten şekerli yiyecek-içeceklerden, işlenmiş et ürünlerinden, aşırı tuz içeren besinlerden uzak durulmasını tavsiye eden Kavak Moskov, okurlarımıza şu tavsiyelerde bulundu:
“Ruhsal ve bedensel sağlığımızı tehdit eden korona virüsü sebebiyle uzun bir süredir kendimizi iş ve sosyal çevremizden soyutlayarak evlerimizde izole etmekteyiz. Yaşamın birçok alanında zorunlu olarak sadeleşme yoluna giderken sofralarımız, menülerimiz bunların aksine zenginleşti. İçinde bulunduğumuz durum akıllarımızdan sürekli ”Ne pişirsem, ne yesem?” sorularının geçmesine sebep oldu. Yaşadığımız belirsizlikten yaz tatili planlarına da gölge düşünce adeta sağlıklı beslenme ve kışın aldığımız birkaç fazla kiloyu verme motivasyonumuz azaldı. Hatırlamamız gereken nokta şu ki: tam da şimdi beslenmemize gereken özeni gösterip bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Karantina ve sosyal izolasyon sürecini hem formumuzu koruyarak hem de bağışıklığımızı güçlendirerek geçirmemiz için yapabileceğimiz çok şey var.
• Öncelikle her fırsatta mümkünse açık havada hareket etmek. Özellikle güneşli günlerde D vitamini alımı açısından büyük bir öneme sahip ve kafamızı biraz mutfaktan uzaklaştırmaya birebir. Doğa yürüyüşü yapma şansımız yoksa evde egzersiz yapılmalı.
• Yeterince uyuduğunuzdan ve sıvı tükettiğinizden emin olmalısınız.
• Menüleri haftalık veya dört beş günlük planlayıp alışverişe giderken mutlaka bir listeyle gidilmeli, böylelikle sadece ihtiyacınız olan besinleri almanız sağlanmış olur.
• Vitamin mineral ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılamak adına Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine uyup günde beş porsiyon taze meyve ve sebze tüketip daha çok evde yemek pişirmeye çalışılmalı. Sahip olunan ekstra zaman yeni sağlıklı tarifler denenerek veya geleneksel tarifleri daha hafif hale getirip hazırlamak için kullanılabilir.
• Enerji alım ve yakım dengesini sağlamak için özellikle yeterli fiziksel aktivite yapamadığımız günler yemeklerin porsiyon büyüklüğüne dikkat edilmeli. Ana öğün aralarına sağlıklı atıştırmalıklar eklenerek uzun süreli açlıklardan kaçınıp porsiyonların küçültülmesi mümkün.
• Tüketilen şeker ve tuz miktarı aza indirgenmeli. Özellikle evde yemek pişirmek bu hedefi gerçekleştirmeyi kolaylaştıracak. Besin hazırlarken şekeri meyvelerle tuzu da baharatlarla değiştirmek aynı zamanda farklı lezzetler keşfetmenizi de sağlar.
• Tam tahıllı ürünler, çiğ ve tuzsuz kuruyemişler, sebze, meyve, kuru baklagiller gibi daha çok tokluk sağlayan posa bakımından zengin besinler tüketilmeli.
• Almanya Federal Gıda ve Tarım Bakanlığı gıda takviyesi alımı konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Araştırmalar gıda takviye ürünlerinin Korona virüsüne karşı koruyucu veya sebep olduğu hastalığı iyileştirici etkilerine yönelik kanıt olmadığını göstermekte. Hiçbir besinin tek başına mucizevi bir etkisi olmaması sebebiyle düzenli ve dengeli beslenmek sağlığımızı korumak ve bağışıklığımızı güçlendirmek konusunda çok büyük bir önem taşıyor.
• Bu süreci ille bir fırsata çevirmek için gerçekçi olmayan hedefler belirleyip, size uymayan ve bir yaşam boyu sürdüremeyeceğiniz beslenme yaklaşımlarından uzak durulmalı. Eğer yaşamınızı beslenmenize hak ettiği önemi vererek sürdürmeye karar verdiyseniz kişiye özel online beslenme danışmanlığı ile evinizde sağlıklı beslenmeyi hayatınıza geçirmeniz mümkün.
• En önemlisi besinlerin tadına vararak, ailemizle yaşıyorsak hep birlikte, her lokmanın afiyetle tüketilmesi.
Hayatımızın en kısa sürede tekrar normale dönmesi umuduyla sağlıklı günler dilerim.
Gözde Kavak Moskov
Beslenme ve Diyet Uzmanı (VFED)
E-Mail: info@kavakmoskov.de
Web: www.kavakmoskov.de