KOSGEB, MÜSİAD Karlsruhe üyelerini bilgilendirdi

 

MÜSİAD Karlsruhe tarafından düzenlenen ‘KOSGEB Girişimci Destek ve Yenilikçi Yatırım Projelerin Programları’ toplantısı, Korona Virüs ve pandemi nedeni ile ‘Video Chat’ uygulamasıyla düzenlendi. MÜSİAD üyelerine, KOSGEB yatırım desteği ile ilgili KOSGEB İstanbul-İkitelli Müdürü Tolga Erkan tarafından bilgiler verildi.

 

 

Mustafa Karaman
KARLSRUHE- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karlsruhe şubesinin ev sahipliğinde ‘KOSGEB Girişimci Destek ve Yenilikçi Yatırım Projelerin Programları’ yapıldı. Korona Virüs ve pandemi nedeni ile ‘Video Chat’ uygulaması üzerinden gerçekleştirilen KOSGEB bilgilendirme programına konuşmacı olarak KOSGEB İstanbul-İkitelli Müdürü Tolga Erkan ‘Canlı Yayın’ ile Türkiye’den katılırken ev sahibi olarak MÜSİAD Karlsruhe Şube Başkanı Kamil Manzak ve yönetim kurulu ile üyeleri, MÜSİAD Avrupa Komite Başkanı Burhan Sağlam’ın yansıra MÜSİAD Münih Şube Başkanı Nebi Alp ve MÜSİAD Mannheim Şube Başkanı Turan Tirsi da iştirak ettiler.

TÜRKİYE’NİN GELİŞİMİ
KOSGEB tanıtım programında açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Karlsruhe Şube Başkanı Kamil Manzak, “İnşallah bizlerde ülkemizin gelişimi, ortak pazarlara katılım, ticari faaliyetlerimiz artırmak yönünde bu programlamalar kapsamında çalışmalarımızı hayata geçirebiliriz” dedi. Bilindiği üzere KOSGEB’in KOBİ’lerin iş dünyasında daha etkin bir şekilde faaliyet göstermeleri rekabet güçlerini artırmak gayesiyle geri ödemeli ve ödemesiz olmak üzere birçok destek programları bulunmakta olduğunu söyleyen Manzak, “Türkiye’nin gelişen bir ülke konumunda olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yatırım fırsatlarından yararlanmak lazım. Türkiye ile Almanya arasında ticari potansiyel var. Bu gibi toplantılarla Türkiye-Almanya ilişkilerinin sahadaki yansımalarını daha da güçlendireceğimize inanıyorum” ifadelerine yer vererek tüm katılımcılara teşekkür etti. Verimli ve bu bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını vurgulayan Manzak, ileriye dönük olarak iş dünyasına dair birçok farklı alanlarda toplantılara devam edeceklerinin de müjdesini verdi. Bu programın amacının, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak olduğunu söyleyen MÜSİAD Avrupa Komite Başkanı Burhan Sağlam, “Tüm inancımla; KOSGEB programları, çalışmaları ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekle bizlere her türlü desteği sağlayarak, mesleki ve uluslararası alanda ticari faaliyetlerimizi etkin bir şekilde artırmamıza fırsatlar sağlayacağını özellikle belirtmek istiyorum” diyerek toplantının önemine vurgu yaptı ve MÜSİAD tarafından hayata geçirilen farklı sektörlere ilişkin projelere de değinen Komite Başkanı Burhan Sağlam, Türkiye’nin bölgedeki iş insanları için cazip bir pazar olduğunu belirtti..

GÜZEL FIRSATLAR
KOSGEB’in Girişimci Destek ve Yenilikçi Yatırım Projelerin Programları hakkında bilgilendirme yapan KOSGEB İstanbul-İkitelli Müdürü Tolga Erkan, KOSGEB’in tarihçesi ve projeleri hakkında geniş bilgi verdi. Yatırımlarda çok yüksek oranlarda teşviklerin verildiğini söyleyen Erkan, KOSGEB’in sunduğu projeleri aracılığı ile Türkiye’de çok farklı alanlarda yatırım yapılacak güzel fırsatların olduğunu söyledi. KOSGEB Müdürü Tolga Erkan, “KOSGEB bu destek programlarını yayınladıktan sonra, bu noktada çok fazla talep geldi” diyerek yurt dışından ve Türkiye’den ‘KOSGEB Girişimci Destek ve Yenilikçi Yatırım Projelerin Programlarına birçok kişi katılarak bu desteklerden yararlanmaya başladığının da altını çizdi. Yurt dışındaki işletme sahiplerini Türkiye’ye davet eden Erkan, “Sizleri ülkemize davet ediyoruz ve kapımız sizlere sonuna kadar açık. Unutulmasın ki yurt dışından geldikleri zaman işletme sahiplerimize özel ilgi gösteriyoruz” diyerek bu verilen KOSGEB destekten çok rahat faydalanacağı anlamına geldiğini ifade etti.