KRETSCHMANN: İslamiyet Almanya’ya ait

Mustafa Karaman
STUTTGART-  Son olarak Federal Almanya’nın yeni kabine İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU) tarafından yapılan açıklamaya Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’dan açıklama geldi. Stuttgarter Zeitung’a verdiği demeçte İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu söyledi. B.-W. Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann (Yeşiller) bu açıklamaya karşı gelerek “Almanya’da milyonlarca Müslüman yaşıyor. O yüzden İslam dini Almanya’ya aittir. Aksi uzlaşmaz ve telafisi olmaz bir çelişki olurdu” dedi. Öte yandan Stuttgart Katolik Dekanı Christian Hermes ise aynı gazeteye verdiği demeçte “Bunun gibi cümleler aptal ve işe yaramaz ve isyandan başka bir şey getirmez” olduğunun altını çizdi.

WULFF’DA SÖYLEMİŞTİ
Almanya’da yaşayan Müslümanların sayısının 4,4 ile 4,7 milyon insan olarak tahmin edildiği ve buna göre Hristiyanlıktan sonra gelen ikinci büyük din mensupları olarak gösteriliyor. 2010 yılında o zamanın Federal Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un (CDU) açıklaması da hatırlatılarak İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu ve Başbakan Angela Merkel’de bu açıklamayı doğrulamıştı.

DİN ÖZGÜRLÜĞÜ
B.-W. Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann (Yeşiller) Almanya’da din özgürlüğüne dikkat çekerek İslam Almanya’ya ait olduğunu yeniledi. Kretschmann, “Ben burada istediğim gibi inancımı yaşayabilir ve gösterebilirim ve de bunu duyurabilirim. Tabi ki yasalar ve kanunlar çerçevesinde” diyerek bu konudaki açıklamalara nokta koydu. Aynı zamanda Kretschmann, Hıristiyanlığın kültürel impresyon gücünü vurguladı ve buna paralel de kendi döneminde yasal İslami dini tatilin de olmayacağını söyledi. İslam’a karşı da çekinceli çağrışımların var olduğunu söyleyen Başbakan Kretschmann, “İslam imajı, köktenci hatta terörist akımlar tarafından giderek şekilleniyor. Onun için Müslümanlar bu gibi akımlardan uzak durarak anayasal düzeni ihlal etmemek kaydıyla barışçıl bir yaşam içinde yaşamalıdırlar.” dedi. Çatı kuruluşu olan DİTİB’den isteği ise kendini Türk hükümetinden kurtararak çalışmalar yapması oldu.