KUBI, korona krizinde kültürlerarası hizmet veriyor

 

Çocuklar, gençler, veliler, sığınmacılar ve göçmen iş insanları için telefon danışma hattı hizmete girdi

Kültür ve Eğitim Derneği (KUBI), korona krizi nedeniyle endişesi ve soruları olanların başvurabileceği çok sayıda telefon danışma hattını hizmete soktu. Bu hizmetler derneğin bugünlerde okulların kapatılmış olması ve yürürlükteki kontak yasakları nedeniyle tamamen ya da kısmen faaliyet gösteren çalışma alanlarındaki birikimlere dayanıyor.

Kamusal yaşam geriledi ancak biz ara vermiyoruz” diyen KUBI Genel Müdürü Arif Arslaner’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Çünkü insanların sorunları devam ediyor ve bunlar korona krizinin geçmesini beklemiyor. Tam tersine bütün bunların üstüne yeni görevler ve ağır sorunlar ekleniyor.” Örneğin aileler içindeki sorunlar, sığınmacıların gelecek endişeleri ve özel girişimcilerin parasal sıkıntıları artmış durumda. KUBI’nin yeni hizmeti, telefon, e-mail ya da skype üzerinden kişisel bağlantılarla sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm olasılıklarının görüşülmesini hedefliyor. Danışma hatttında görev alacak kişilerin hepsi KUBI’nin kadrolu uzman çalışanlarından oluşuyor. Hizmete girmiş olan telefon hatları şöyle:

Çocuklar, gençler ve veliler için: Okulların kapatılmasıyla sadece dersler değil, aynı zamanda Frankfurt Eğitim Dairesi’nin desteğiyle yürütülen “Okullarda Gençlik Yardımı” projesi de gençler ve çocuklar için verdiği hizmeti durdurmak zorunda kaldı. Ancak uzmanlar buna rağmen aile içi sorunların çözümü için destek vermeye devam ediyorlar. KUBI‘nin çeşitli okullarda görev alan çalışanları korona krizinin aileler içinde gerginliklere neden olması halinde Frankfurtlu öğrenciler ile velilerine destek vermeye hazırlar.

Kriz danışma hattı: 069 – 87 00 25 8 – 76 / beratung@kubi-info

Vatandaşlar için Türkçe telefon danışma hattı: Korona kirizi döneminde nasıl davranmam gerekiyor? Ne gibi yardım olanakları var?

Anadili Türkçe olan danışmanlar hizmete hazır:

069 – 87 00 25 8 – 78 / beratung@kubi-info

Sığınmacılar için: Bu dönemde sığınmacıların oturma iznine, aile birleşimine, maddi ve ayni desteklere, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına, başlamış oldukları eğitim programlarının geleceğine ve daha birçok konuya ilişkin soruları var. Bütün bunların üstüne bir de psikososyal sorunlar ağır biçimde geldiği için onlara profesyonel yardım gerekiyor. Sorunları olan sığınmacılara gereken açıklamalar ve tavsiyeler çeşitli dillerle veriliyor. Ne zaman, hangi dilde danışma hizmeti verildiğine dair bilgiler www.kubi.info sitesinden edinilebilinir.

Telefon: 069 – 87 00 25 8 – 79 / beratung@kubi-info

Bu telefon hatlarına hafta içinde her gün 09.00 – 16.00 arasında ulaşmak mümkün.

Göçmen iş insanları için telefon konuşma saatleri: Küçük ve orta çaplı işyeri sahibi göçmenlerin yürürlükteki acil yardımlar hakkında soruları var. Yeni danışma hizmeti, küçük ve orta çaplı işyeri sahibi göçmen iş insanlarla, serbest çalışanların kısa ve uzun vadeli mali yardımlar ve kredi programlarıyla ilgili tüm sorularını aydınlatmayı hedefliyor.

KUBI, bu hizmeti Hessen Eyalet Çalışma Ağı “Uzmanlaşarak Entegrasyon” (Hessischer Landeswerk “Integration durh Qualifizierung” IQ) projesi çatısı altındaki “Göçmen İş İnsanları ve Çeşitlilik” (MigrantenUnternehmen und Vielfalt) girişimi kapsamında başlattı.

Telefon: 069 – 877 00 258 – 31 ya da 069 – 87 00 258 – 32 (pazartesi – cuma 09.00 – 14.00 arası).

E-Mail: iq-hessen@kubi.info

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için: www.hessen.netzwerk-iq.de/soforthilfen-kmu

Telefon danışma hatları ve IQ projesi kapsamındaki “Göçmen İş İnsanları ve Çeşitlilik” girişiminin danışma hizmetlerinin tamamı KUBI Genel Müdürü Arif Arslaner’in sorumluluğu altındadır.