Küçük Tayvan’dan büyük jest

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Asya’nın 23 milyonluk ada ülkesi Tayvan, AB ülkelerine 7 milyon adet hibe maske gönderdi. Almanya’nın Frankfurt havaalanına uçukla gönderilen maskeler buradan farklı Avrupa ülkesine gönderilecek. İsviçre, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya Avrupa ülkelerine hibe edilen maskelerle ilgili olarak düzenlenen merasime Tayvan’ın Berlin Temsilcisi Büyükelçi Dr. Jhy-Wey Shieh Tayvan’ın Frankfurt Başkonsolosu Wei-Ta Chang, Federal milletvekili Meclis Tayvan Dostluk Grubu Başkanı Michael Gahler, Avrupa Parlamentosu milletvekili Klaus-Peter Willsch, Federal milletvekili Berlin Tayvan dostluk Grubu Derneği Başkanı Erwin Rüddel, Federal Meclis’te Sağlık Komitesi üyesi Axel Fischer ve federal milletvekili Dr. Hermann Otto Solms ve ev sahibi olarak Hessen Eyaleti milletvekili İsmail Tipi hazır bulunarak yardımlardan dolayı Tayvanlı yetkililere teşekkür ettiler.

Tayvan’ın Berlin Temsilcisi Büyükelçi Dr. Jhy-Wey Shieh, teslim merasiminde yaptığı konuşmada, 2003 yılında yaşanan SARS virüsünden Tayvan’ın etkilendiği ve Tayvan’ın yardımına Avrupa Birliği ülkelerinin yetiştiğini söyledi. Büyükelçi Dr. Jhy-Wey Shieh, “BU gün 17 yıl önce bizim yardımımıza koşan Avrupalı dostlarımızın küçükte olsa bir jestle yanlarında olduğumuzu ve onlara 17 yıl sonra teşekkür ettiğimizi ve her zaman Tayvan ile Avrupa ülkelerinin dostluk ilişkilerinin devam edeceğini göstermek istedik. Biz 2003 yılında SARS salgını zamanından sonra bulaşıcı hastalıklar konusunda büyük tecrübe elde ettik. Bu tecrübelerimizi Kovid-19 salgınına karşı kullanıyoruz. Salgından kurtulabilmek için en acil önlemlerin başında ise ağız ve burun maskesi gelmektedir. Biz de bu acil ihtiyacı dostlarımızla paylaşarak üzerimize düşen insani vazifemizi yerine getirdik. Bir an önce dostlarımızın bu salgından kurtulmalarını diliyoruz” dedi.

TİPİ, “TAYVAN ASYANIN MERHAMET YÜZÜ OLDU”
Tayvan’ın hibe olarak gönderdiği maskelerin devir teslim merasimine katılan Hıristiyan Demokrat Parti CDU Hessen Eyaleti Milletvekili ve Hessen Eyaleti Tayvan Dostluk Derneği Başkanı İsmail Tipi de merasimde yaptığı konuşmada Tayvan’ın hibe jestinin Alman dostları tarafından hiç bir zaman unutmayacağını söyleyerek teşekkür etti. Türk Kökenli Hessen Eyalet Milletvekili İsmail Tipi, Almanya’ya hibe edilen maskelerin Federal sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonu ile başta hastaneler olmak üzere ihtiyaç duyulan kurumlara dağıtılacağını belirtti. Tipi “Almanya ile Tayvan yakın ilişkiler yürütmektedir. Biz Tayvan’ı Asya’nın gülen yüzü olarak biliyoruz. Bu, küçük fakat gönlü büyük olan ülke yaptığı hibe jestiyle Asya’nın merhamet yüzü olduğunu gösterdi” diyerek Tayvan halkına ve yetkililerine teşekkür etti.