Kullandığınız ürünlere dikkat: Plastik ambalajlardaki kimyasallar obezite nedeni

Norveç’te yapılan bir araştırmanın sonuçları dikkat çekti. Çalışmada, günlük hayatta kullanılan plastik ambalajların, aşırı kiloyu ve obezitenin gelişimini destekleyebilecek kimyasallar içerdiği ortaya çıktı.

Günümüzde obezite giderek yayılıyor. Obezitenin altında yatan nedenler incelendiğinde kimyasalların yağ dokusunda birikim yaptığı ve obeziteyi tetiklediği görülüyor. Yapılan bir araştırma da bunu kanıtlıyor ve plastiklerdeki tehlikeleri gözler önüne seriyor. Norveç’teki çalışmada, sık kullandığımız plastiklerin obeziteye neden olduğu açıklandı. “Environmental Science & Technology” adlı hakemli dergide yer alan çalışma, ucuz olması ve gıdanın raf ömrünü uzatması nedeniyle yaygın olarak kullanılan plastik ambalajların binlerce farklı kimyasal madde içerdiğini ortaya koydu.

YOĞURT KAPLARI, İÇECEK ŞİŞELERİ, MUTFAK SÜNGERLERİ…

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin (NTNU) öncülüğünde ve Almanya’daki Goethe Üniversitesi’ nin katkılarıyla oluşturulan bir araştırma grubu, plastiklerin hangi kimyasalları içerdiklerini görmek için aralarında yoğurt kapları, içecek şişeleri ve mutfak süngerleri gibi günlük ürünlerin yer aldığı 34 farklı plastik ürünü inceledi.

blankPlastik ürünlerin içerdiği ‘Bisfenol A’ ve ‘Flalein’ adlı maddeler, gıdaya geçtiği taktirde, kanserojen etkiler de yapıyor.

İNSAN METABOLİZMASINA ZARAR VERİYOR

İncelenen ürünlerde 55 binden fazla farklı kimyasal bileşen bulunurken, bunlardan 629’u tanımlandı.

Tanımlanan maddelerden 11’inin insan metabolizmasına zarar verdiği gözlemlendi.

YAĞ HÜCRESİNİ GELİŞTİRİYOR

Yeni çalışmada incelenen plastik ürünlerin üçte birindeki kimyasalların, yağ hücresi gelişimine katkıda bulunduğun ortaya çıktı.

NTNU Biyoloji Bölümünden Martin Wagner, incelemelerinin, plastik ürünlerin aşırı kilo ve obeziteye neden olabilecek maddeler içerdiğini gösterdiğini aktardı.

Dünyada yaklaşık 2 milyar insan aşırı kilo sorunu yaşarken, bunların yaklaşık 650 milyonu obezite kategorisine giriyor.