KUNDAKLAMADA KARAR AÇIKLANDI

 

Mulhouse’un Bourtzwiller Mahallesi’nde Ertunç ve Aksu ailelerinin kaldığı bina, 1 Ekim 2017’de Fransız vatandaşı Aurelien Roellinger tarafından kundaklandı.
Yangında ağır yaralanan Oğuzhan Aksu, 5 ve 7 yaşlarındaki 2 çocuğunu kaybetti. İsmail Ertunç ise eşini ve kız çocuğunu kaybetti, yaralanan oğlu Eyüp Ertunç’un da gözünde kalıcı hasar oluştu. Yangından hemen sonra yakalanarak gözaltına alınan Roellinger’in ilk sorgusundan sonra hakkında adli soruşturma açıldı ve ardından tutuklu yargılanmasına karar verildi.  Ertunç ve Aksu ailelerin avukatlığını yapan Gülcan Yasin, 1 Ekim 2017 gecesinin Roellinger’in binanın giriş katındaki bebek arabasını ateşe verdiğini, yangının binaya sıçradığını, çıkan yangında 4’ü Türk ve 2’si Cezayirli 6 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
Zanlının başta suçu kabul etmediğini ve sonrasında itiraf ettiğini aktaran Yasin, 3,5 yıl süren soruşturmanın tamamlandığını ve Colmar Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 gün süren duruşmalar 1 Şubat’ta başladı ve bugün karar verildi. Fransız vatandaşı Aurelien Roellinger 25 sene hapis cezası aldı.

Haber : Halil YEGÜL Fransa