Kupa beyi Freiburg Türkgücü

 

 

 

 

Muzaffer Çetin-OFFENBURG
Karlsruhe Başkonsolosluğu himayesinde Baden bölgesi Türk takımlarının kendi imkanları ile düzenlediği 43. Atatürk Kupası Futbol Turnuvasın’da şampiyonluğu Mosbach Türkspor’u 3-1 yenen Freiburg Türkgücü kazandı. 17 takımın katılımı ile bu yıl Offenburg Nordwest Halle’de yapıldı. Offenburg Ataspor’un ev sahipliğini yaptığı Ulu Önderin adına düzenlenen turnuva, dostluk, kardeşlik ve centilmenlik havası içinde geçti. Turnuvaya; Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, spordan sorumlu konsolosluk görevlisi İlkay Kuyrukcu, Atatürk kupası organizatörleri Bülent Polat, Attila Beydi, futbol kulübü yöneticileri ve taraftarlar takip etti. Turnuvanın ev sahibi Offenburg Ataspor 2.Başkanı Dursun Keleş açılış konuşmasında, ”Bu anlamlı ve prestijli turnuvaya ev sahipliği yapmaktan çok mutlu ve onurluyuz. Turnuvamız dostluk içerisinde, kardeşlik ve fair-flay kurallarına uygun şekilde geçmesini diliyorum. Avrupa’da yaşayan Türk gençlerinin hem Türkiye’de hemde burada yaşayan toplum en güzel şekilde temsil ettiklerini, bunu ayrıca futbolda da en iyi şekilde sergiyeceklerine inanıyor bununlada gurur duyuyoruz. Sportif faaliyetler beden ve ruh sağlığını geliştirdiği gibi aynı zamanda bireylerde, karekter gelişimi, ahlak, saygı, erdem gibi güzel davranışların oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Spor sadece yapılan fiziksel hareketler ve sportif oyun olarak görmek doğru değildir. Spor insanın fiziksel gelişimi yanında psikolojik gelişimine ve toplumsal gelişimine de çok büyük katkılar sağlamaktadır. Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk, her alanda olduğu gibi spor ve bilim yolunda ayrılmamayı tavsiye etmiştir. Ayrıca sporun önemi üzerinde de durmuş ve ona yeni bir benlik kazandırmıştır. ‘Bir milletin sporda gösterdiği azim, onun geleceğini yükseltir’. Sözleri de bunun en iyi kanıtıdır” dedi.

Finale yakışır mücadele oldu.
Başkonsolos, Banu Terzioğlu, ”Bölgemizdeki Türk amatör futbol kulüplerinin gayretleri ve özverileri ile 43 yıldır aralıksız olarak Karlsruhe bölgesinde düzenlenen bu güzide kupa, Berlin Büyükelçiliğimizin girişimiyle ilk defa 1977-78 sezonunda yapılmıştı. Bu turnuvanın görev bölgemiz Baden’de aralıksız olarak her sene düzenlenmesini sağlayan tüm futbol kulüplerimize yürekten teşekkür ediyorum. Almanya’da Türk spor kulüplerimizin gençlerimize kucak açarak, öncelikle onların beden ve ruh sağlıklarının kuvvetlendirilmesi, kötü alışkanlıklardan korunması, yeni dostluk ve arkadaşlık bağlarının kurulup güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmalarını sürdürmeleri bizleri gururlandırmaktadır. Baden Futbol Federasyonu çatısı altındaki ligde de centilmence ve başarıyla mücadele eden futbol kulüplerimiz gençlerimizin Almanya koşullarına en iyi şekilde uyum sağlamalarına ve özgüven kazanmalarına da vesile olmaktadır. Centilmence ve tatlı bir rekabet içinde geçecek olan maclarda tüm takımlara başarılar diliyorum” dedi. Karşılaşmanın çeyrek final maçlarında; Mosbach Türkspor , Hochstätt Türkspor 0-0 Penaltı atışlarıyla Mosbach Türkspor 5-4
Freiburg Türkgücü, Fatihspor Pforzheim 0-0 penaltı atışlarıyla Freiburg Türkgücü 4-3 kazanarak yarı finale yükseldi. Freiburg Türkgücü ve Mosbach Türkspor’un çekişmeli geçen final maçında karşılıklı atılan gollerle sonucu Freiburg Türkgücü, Ali Fawaz, Semih ve Erdoğan Aldemir’in golleriyle 3-1 yenerek 43. Atatürk şampiyonluk kupası, gezici kupa ve Baden Bölgesi kupasını spordan sorumlu konsolosluk görevlisi İlkay Kuyrukcu’nun elinde aldı. Freiburg Türkgücü futbolcusu Ali Fawaz en iyi futbolcu, Mosbach Türkspor’lu Dominik Samija, en iyi kaleyci seçildiler. Freiburg Türkgücü taraftarı turnuvanın en centilmen tarafdarı seçildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Kupa beyi Freiburg Türkgücü için yorumda bulun

    Kupa beyi Freiburg Türkgücü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kupa beyi Freiburg Türkgücü için ilk yorumu yapabilirsin.