Kâmil Yılmaz< LUDWİGSHAFEN – Kısa adı DİTİB olan Diyanet İşleri Türk-İslâm Birliği 19. Kuran Kerim Güzel Okuma Yarışması Almanya finali, DİTİB Ludwigshafen Mevlana Camii’nde gerçekleştirildi. Jüri üyeliğini Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek, Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal ve Mainz Din Hizmetleri Ataşesi Vekili Hüseyin Sağ’ın yaptığı yarışmada; birbirinden güzel Kur’an tilaveti gerçekleştiren ataşelik birincileri, davetlilere adeta Kuran ziyafeti sundular.

TERBİYELİ NESİLLERİN YOLU KURAN’DAN GEÇİYOR
Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek, yarışmada hazır bulunan öğrencilerin ailelerine ve uzaktan-yakından gelen tüm misafirlere ahlâklı, terbiyeli ve eğitimli nesiller yetiştirmenin yolunun Kur’an’dan geçtiğini belirterek, bu yolda DİTİB gibi büyük bir kurumun bine yakın camisi ile bu şekilde çocuklar yetiştirme yolunda gayretler sarf ettiğini vurguladı. Dilek, İslami yaşantıya hasıl olan çocukların yaşadığımız ülkede de yerel yönetimlere, devlet kademelerine birlikte yaşadığı Alman toplumuna karşı örnek bireyler olduğunu ifade etti. Öğle namazından sonra başlayan yarışma, ikindi namazında Mevlana Camii Din Görevlisi Osman Dikeç, Hz. Peygamberin hayatından kesitlerle, Kur’an’a hadim olmanın gereklerini belirterek topluma ahlâklı bireyler kazandıran din görevlilerine teşekkür etti.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜL YAĞMURU
Sunuculuğu DİTİB Genel merkezden İbrahim Ateş tarafından yapılan yarışmada, birinciliği Münster Din Hizmetleri Ataşeliğinden Zehra Yüksel olurken, ikinci Münih Ataşeliğinden Emircan Diker ve üçüncü ise, Frankfurt Ataşeliğinden Hakan Furan elde etti. Dereceye giren öğrencilere, birinciye 1000 Euro, ikinciye 750 Euro ve üçüncüye 500 ve katılan diğer yarışmacılara 200’er Euro hediye edildi. Ayrıca bütün katılan öğrencilere, DİTİB Genel Merkezi tarafından Türkiye’ye “Değerler Eğitim Kampı”na ödüllü olarak gönderileceği açıklandı. Yarışmada Cevdet Saçı, Necati Bilmiş ve Menderes Yazıcıoğlu tarafından sunulan ilahi dinletisi ile manevi atmosfer oluşurken, birbirinden güzel Kur’an tilaveti sunan gençlerimiz ortaya koydukları performans ile cemaati unutamayacakları bir ziyafet sundular.