Kurumsal ırkçılık inkar edilemez

Serdar Türen
NÜRNBERG – İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yürütülekte olan Almanya’daki Türk Toplumu ile ilgili son çalışmalar, Türk Dili eğitimi ve çeşitli alanlarda ihtiyaç, taleb ve beklentiler hakkında görüş alışverişi yapmak üzere Almanya’nın Nürnberg şehrine geldi. Başkonsolos Yavuz Kül’ün himayesinde Türk STK Temsilcileri ile bir araya gelen Yeneroğlu olumlu bir toplantı gerçekleştirdi. Türk toplumu ile ilgili son çalışmalar hakkında bilgi veren Milletvekili, STK temsilcilerinin taleplerini dinledi.

Buluşmada gazetemize de bir demeç veren Mustafa Yeneroğlu, ‘Almanya genelinde tüm Konsolosluklarımızı ziyaret ederek buradaki Türk Toplumumuzla bir araya gelmeye çalışıyoruz. Kendilerine çalışmalarımız hakkında bilgiler vererek onların taleplerini dinliyoruz’ dedi. Yeneroğlu Almanya’da giderek artan ırkçılığa da değinerek, ‘eskiden dazlaklar vardı. Dazlakları yabancı düşmanı olarak görüyor ve mesafemizi koyuyorduk. Fakat günümüzde dazlakların yanı sıra kravatlı, takım elbiseli ırkçılarla karşı karşıyayız. Batı Almanya ve Doğu Almanya’nın birleşmesinden bu güne kayda geçen 200 ırkçı cinayet var.

Kayda geçmeyenlerle birlikte bu sayı çok daha fazla. En son Almanya’yı Kuzey’den Güney’e saran NSU cinayetlerde ortaya çıkan ihmaller ve birçok soru işaretleri maalesef kurumsal ırkçılığı da gündeme getirmiş oldu. Bu konuda Almanya’ya büyük görevler düşmekte. Bizler de giderek artan bu ırkçılığı sıkı bir şekilde takip ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz’ dedi. Almanya’daki Türk Basının mevcudiyeti hakkında da görüş bildiren Mustafa Yeneroğlu, ‘Türk Basını burada yaşayan Türk Toplumunun dil, kültür ve değerlerini muhafaza etmesi yönünde büyük bir misyon üstlenmiş durumda. Türk dilinin unutulmaması ve yaşatılması için Türk Basınının mevcudiyeti hayati önem taşımakta’ diyerek sözlerini tamamladı.