Laschet’e Türklerden destek

MURAT PEHLİVAN
DUİSBURG- Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin genel başkanlığına Armin Laschet seçildi. Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dijital ortamda düzenlediği 33. Genel Kurulu’nda genel başkanlık için Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, eski Milletvekili Friedrich Merz ve Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen yarıştı. Laschet’in CDU Genel Başkanı seçilmesi ise Avrupalı Türkleri sevindirdi.

MUSTAFA EYDEMİR( Ankaralılar Dernek Başkanı, İş İnsanı–Essen) : Armin Laschet, Türk nüfusunun çok yoğun olduğu bir eyaletin yani Kuzey Ren Vestfalya’nın başbakanlığını başarı ile ve Türkler ile çok uyumlu bir şekilde gerçekleştirmiş; onun bizlere, bizlerin de ona değer verdiği bir siyasetçidir. Onun katkıları ile bir çok Türk kökenli siyasetçi müsteşarlık dahil önemli kademelerde görev almıştır. CDU gibi köklü bir partinin başına Türkleri çok iyi tanıyan,Türk dostu birinin gelmesi bizi son derece mutlu etmiştir.

ZAFER CAN ( Duisburg 08 Spor Kulübü Başkanı, İş İnsanı-Duisburg) Armin Lasçhet’i uzun yıllardır tanıyoruz. Uyum Bakanı, Başbakan olarak kendisini tanıyoruz. O bizim problemlerimizi en iyi bilenlerden. Problemlerimizin çözümü için de en ideal kişi. Zaten toplumuzun gözünde de negatif bir olgusunun olduğunu düşünmüyorum. Buradaki Türk toplumu ile barışık çalışmalarını ülke geneline yayacağını düşünüyorum.

MUSTAFA SAYIN ( İş İnsanı- Krefeld ) Sayın Laschet’i uzun yıllardır şahsen de tanıyorum. Onu şimdiye kadar hep Türk toplumu ile iç içe ve Türk toplumunun sorunları ile ilgilenen bir siyasetçi olarak tanıdık. Biz de bir söz vardır.“Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz“ Sayın Laschet tam da bu sözün altını dolduran bir kişiliktir. Geçtiğimiz günlerde meclis oturumunda Türk toplumunun içinden çıkan değerleri örnek vererek ırkçılara karşı söylediği sözlerde bizim yüreğimizi okşamıştır.Türk toplumu adına büyük kazanç olduğunu düşünüyorum.

KEMAL KANIKURUMAZ ( Balıkesirliler Derneği Başkanı – Duisburg) Biz dernek olarakta olumlu karşıladık. Hatta facebook sayfamızdan da tebrik ettik. Daha önce de onu dernek olarak uyum bakanı olarak tanımıştık. Toplantının ardından onu Türk insanını iyi tanıyan biri olarak hatıramızda kadı. İnşaallah buradaki Türk toplumuna tıpkı geçmişte oldu gibi faydalı olmaya devam der. Almanya genelindeki Türklere karşı olan ön yargıları da kırar. Türkiye ile ilişkileri daha sağlıklı duruma getirir.

TEMEL ELCİVAN ( Gayeteci-Duisburg) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde siyaset yapan Armin Laschet öteden beri, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ruhr Havzası’nda da oldukça mesai harcayan bir siyasetçi olarakta bilinmekte. Bölgede göçmenlerle iyi ilişkiler kurduğu gözlenen Laschet, Türklerin yönettiği dernekleri de ziyaret etmekten imtina etmeyen bir siyasetçi. KRV başbakanı olmasından sonra da ılımlı tavrı sürdüren Armin Laschet Eyalet parlamentosunda konuşma yaparken, aşıyı bulan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Eşi ile ilgili övgü dolu sözleri, göçmenlerin Almanya’ya olan katkısı anlamındaki ifadeleri, özellikle biz Türkleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Laschet’in CDU Genel başkan seçilmesi, göçmenler açısından bir şans olduğunu, aynı zamanda Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi ilişkilere de, önemli katkısı olacağını düşünüyorum. Halı hazırda, kendisinin yolu açık olsun demekte bir beis görmüyorum.

TARKAN CANBOLAT ( İşçi -Duisburg) Türk toplumu olarak burada kalıcıyız. Biz birlik olup güçlü olmalıyız. Biz güçlü olursak hangi parti olursa olsun bize önem gösterecektir. Daha önce bizi önemsemeyen diğer siyasilerin aksine Sayın Laschet umuyorum ki bize parti politikası olarakta yeteri kadar değer verilmesine katkı sağlar. Biz bunu daha önce ayrımcılığın olmadığı belediyecilik anlayışı ile Duisburg Belediye Başkanı Sayın Adolf Sauerland ile yaşadık. Bunu CDU’nun parti politikası olarak görmek istiyoruz.

AYNUR ÇELİKDÖVEN ( Umut Yolu Derneği Başkanı-Oberhausen) Yaklaşık 60 yıldır Almaanya’da yaşayan Türk toplumuna nadir değer veren siyasetçilerden birisi. Onun Almanya’nın köklü bir parti olan CDU’nun genel başkanı olması bizleri son derece mutlu etmiştir. Başarılarının devemini dilerken, Türklerin geleceği adına önemli ve faydalı kararların altına imza atmasını gönülden temenni ediyor. Kendisine başarılar diliyoruz.

RAHMİ KOCA ( Emekli Öğretmen ) Bizler için şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Türkleri tanıyan, değer veren biri. Hele hele kendi eyaletimizden CDU gibi köklü ve güçlü bir partinin başına geçen bir siyasinin olması da bizim için artı bir değer. Umarım bize eyalettte verdiği değeri Almanya’nın genel politikasınada değiştirmez de bize karşı olumlu yönde değişim olur. Bekleyip göreceğiz.