Lavantalar hasat bekliyor

ANTALYA El Ele Avrupa Engellilere ve Yaşlılara Yardım Vakfı engelli bireyler ve ailelerinin ihtiyaçlarını gidermek adına hayata geçirdiği “Lavanta Bahçesi” projesinde hızla ilerlemeye devam ediyor. Lavanta fidanlarının tarlalara ekimi geçtiğimiz günlerde tamamlandı.
Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Özdemir Köyü’nde, 8 dönümlük arazi üzerine El Ele Avrupa Engellilere ve Yaşlılara Yardım Vakfı’nca kurulan Lavanta Bahçesi’nde fidanlar ekildi. Toplanan lavantalardan çeşitli kozmetik ürünler elde edilecek, gelir ise engelli bireylerin ihtiyaçları için kullanılacak. Arazide lavantalara, ıhlamur ve badem ağaçları da eşlik ediyor.

PROJEYE TEŞEKKÜR ETTİLER
Lavanta yetiştirmeye elverişli ikliminin yanı sıra Nürnberg’in kardeş şehri de olan Antalya’da yürütülen proje için lavanta fidanları Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici tarafından bağışlandı. Daha önce de Kurşunlu Şelalesi’ne kurulan hatıra ormanı için El Ele ile bir araya gelen Dikici, vakfın çalışmalarından memnuniyetini ve projeye katılmaktan duyduğu mutluluğu bir kez daha paylaştı. Projeye öncülük eden isimlerden Elmalı Orman İşletme Müdür Vekili Türker Uğur, lavanta fidanlarının dikim etkinliğinde El Ele Avrupa Engelli ve Yaşlılara Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ile bir araya geldi. Elmalı Orman İşletme Müdür Vekili Türker Uğur; “Ülke ekonomimizin canlanması ve yöre halkımızın, bilhassa engelli kardeşlerimizin kalkınmasına önem veriyoruz. Kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame ettirmeleri için orman teşkilatı olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. El Ele ailesine, bu değerli proje için teşekkür ediyor, yapılan çalışmaların engelli kardeşlerimizin aile bütçesine katkı sağlamasını diliyorum“ dedi.

TAMAMEN ORGANİK
El Ele Avrupa Engelli ve Yaşlılara Yardım Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade ise; “Engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yola çıktığımız bu projede bizlere destek olan başta Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici ve Elmalı Orman İşletme Müdür Vekili Türker Uğur beyefendiler olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum. El ele vererek tüm yaraları sarabileceğimize, her yere yetişebileceğimize şüphem yok. Bu bahçelerin tüm engelli bireylerimiz ve ailelerine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. Hoş kokusuyla süs bitkisi olarak değerlendirilen ve saç dökülmesinden uykusuzluğa kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen Lavanta; çayı, sabunu, kolonyası ve balı üretilen nadide bitkilerden bir tanesidir. Lavanta bitkilerine ilaçlama yapılmaması nedeniyle zirai ilaç kalıntısı bulunmaması ve organik oluşu daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Lavanta, dünyada ticareti en fazla yapılan uçucu yağlardan biridir. Lavanta uçucu yağının dünya piyasalarında fiyatı ise 25 ile 100 Avro arasında değişmektedir.