Lezzet ve Zerafet… StationPoint

Kâmil Yılmaz
LANGEN – Hessen eyaletinin şirin kasabası Langen’de 3 farklı konseptin bir araya gelmesiyle oluşturulan Station Point hizmete açıldı. Konuyla ilgili olarak işletmelerin ortakları Tümer Kaplan ve Bilal Daş ile sizler için görüştük. Station Point hakkında gazetemize açıklamada bulunan Tümer Kaplan, “Langen’de Ana Tren İstasyonu (Hauptbahnhof)’ta olduğu için buluşma istasyonu olarak ismimizi Station Point olarak belirledik.

3 FARKLI KONSEPT BİR ARADA
3 tane farklı konseptimiz var.  Bir tanesi Balık bir diğeri Thai ve Snack Bäckerei. Bunların hepsinde ortak özellik olarak bizim Türk insanımıza Müslümanlara sertifikalı helal ürünleri, alkolsüz ailece gelebilecekleri bir ortam hazırlamaya çalıştık. Biz burada özellikle bu konuda bizim kendi vatandaşlarımıza, hem bizim burada var olduğumuzun ispatını ve bu şekilde dükkanların yapılabileceğini göstermek, hem de vatandaşlarımızın burada rahat ortamda iyi bir atmosferde ailece tadını çıkartarak sabah kahvaltısını, öğlen ve akşam yemeğini burada geçirebileceği bir ortam hazırladık” dedi.

İSTER KIZARTILMIŞ İSTER KİLOYLA AL
Genel anlamda 3 farklı konsept herksin değişik damak tatlarına uygun mutfakları olduğuna dikkat çeken Kaplan,  “Geniş, her gün taze balıklarımız var. Balık çeşitlerimizde kendi insanımızın beğendiği levrek, çupra hamsi klasik bizim yenen balıklarımızın yanında makarna çeşitleri olan balıklarımız da mevcut. Bizim İtalya’dan gelen güzel aşçılarımız var. Onların güzel makarna çeşitli balık yemekleri var. Balık bölümümüzde ekmek arası balıklarımız var. Her gün taze balıklarımız gelir, ayrıca müşterilerimiz kiloyla balıkları alabilirler. İlk defa bir restoranda biz hem isterlerse kiloyla balık satın alabilirler, isterlerse ızgara yaptırabilirler” diyerek farklı bir mekan olduklarını dile getirdi.

YÜZDE YÜZ YERLİ TASARIM
İşyerlerinin açılışı için yaklaşık 1 yıl önce planlamaya başladıklarını vurgulayan Tümer Kaplan, bu planın tekrar uygulamaya konması fizibilite çalışmaları için İstanbul’dan bir iç mimar Peri hanımla çalıştıklarını kaydetti. “Bizim burada başlangıç noktamız şuydu: Biz bu üç dükkanı yüzde yüz yerli malı yani bu dükkanlarda kullanılan ürünleri yüzde yüz Türkiye’den getirme sloganı ile başladık ve neticesinde yüzde 90 bütün mallarımızı Türkiye’den getirdik. Yani bütün ürünleri müşterilerimiz geldiği zaman göğüslerini kabarta kabarta bakabilirler.  Hepsi İstanbul’dan, Ankara’dan ve Konya’dan kendi üreticilerimiz geldi ve biz bunları burada kullanılır hale getirttik” diyerek dükkanlarının diğerlerine oranla farklılığını ortaya koydu.

HELAL KESİM ÜRÜNLER
Hizmete girdiklerinin yaklaşık bir ay önce gerçekleştiğini de kaydeden Station Point sahiplerinden Kaplan, Snack Bäckerei bölümünü de açtık. Burası klasik bir fırından ziyade Hamburger, Rindwurst, Currywurst, Köfte ekmek buna benzer snack türünün haricinde fırının yanında kafeterya şeklinde bir de bölüm yaptık. Özellikle Rindwurst’lar ve salamlar bizim burada Müslüman bir arkadaşın Alman mezbahasında helal kesim olarak hazırlatıyoruz. Yine bizim kendimize ait ürünler. Yaklaşık 2 hafta önce de balık bölümünü açtık. Balık bölümü de tam olarak faaliyette. Yaklaşık bir haftadır Thai bölümümüz de hizmete girdi.” Thai bölümünde yaklaşık 5 yıldan beri bu alanda faaliyette olduklarına da dikkat çeken Tümer Kaplan, “Ayrıca diğer dükkanlarımız olan gastronomide de yıllardır tecrübeliyiz. Şu anda 3 dükkanımız açık ve işler vaziyette. Bäcekerei bölümünde biz Almanların klasik yiyeceklerinin yanında bizim Türk ürünlerini de sunuyoruz. Almaları da bunlara alıştırmak lazım. Bizim damak tadımızı, mutfağımızı onlara da tanıtmamız lazım. Su böreği, sigara böreği ve çeşitleri de var. Bunun yanında İtalyan fokoçaları (İtalyan köy ekmeği) de var. Bu sayede biraz farklılığımızı ortaya koyalım uluslararası olduğumuzu gösterelim dedik” şeklinde konuştu.

StationPoint

Europaplatz 5, 63225 Langen
Bäckerei: 06103 – 509 02 44
Thai : 06103 – 509 03 40
Seafood : 06103 – 459 94 44