Lideri bulan kazanıyor

Son yapılan Federal seçimleri öncesi yazmıştım; “Dünya genelinde Lider sorunu var” diye. Almanya’da Eylül ayında gerçekleşecek Federal seçimler öncesi yapılan bazı anketler bu tezimizi yine doğruluyor. “LİDERİ BULAN KAZANIYOR”!

Liderler, Parti ve İdeolojinin üstünde tutuluyor. Örneğin Sayın Cumhurbaşkanımız R.T. Erdoğan, farklı ideolojik temeller üzerine kurulmuş bir partiye geçiş yapsa, bugünkü oy oranını eksiksiz koruyabileceğine inanıyorum.

Yapılan anketlere göre Olaf Scholz (SPD) sürpriz bir şekilde, yıllardır vazgeçilmez bilinen Lider Sayın Merkel’in koltuğuna aday gözüküyor. Ancak yine bir ankete göre Sayın Merkel, mevcut parti Lider’leri arasında en çok sevilen siyasetçi olarak yerini koruyor. Yani koltuğunu teslim ettiği Sayın Laschet (CDU) Sayın Merkel’in bıraktığı oy oranını koruyamadı.
Olaf Scholz insanların aradığı bir Lider mi? Yoksa diğer Lider adaylarının yetersizliği karşısında yeterlilik sergileyen bir parti Başkanımı?

Dünya genelinde Lider sıkıntısı devam ettiğine inanıyorum…! Amerika hariç…! Çünkü Amerika’da Lider olmaz..! Ülkeyi yöneten bazı perde arkası güçlerin aldığı kararları papağan misali aktaran, beyaz kafeste oturan bir canlı vardır.

Peki insanların bir Devlet Liderinde aradığı özellikler nelerdir? Yani Lider olabilmenin sırrı nedir?

İnandırmak istediğine, önce kendisinin inanması..!
İnandığını her kesimden insanın anlayabileceği dilden aktarabilmesi..!
Bulunduğu ortama uygun bir duruş sergileyebilmesi
Olumsuzlukları anında avantaja çevirebilme özelliğine sahip olması
Konuşmasını, cevap beklemediği sorular ile süslemesi
Sorunlara ezber bozan bir ruh ile yaklaşabilmek, bilinenlerin dışında şaşırtıcı çözüm önerileri sunabilmek….
Karar alabilme özelliğinin yanı sıra, hızlı kararlar alabilme özelliğine de sahip olması….
ve daha nice özellikleri içerisinde barındırması gerekiyor…! Yani teorik bilgi seviyesinin yanı sıra, pratik hamleleri ustaca uygulayabilen bir kişilik, Lider adayı olabiliyor…!

Peki bu özellikler seçmeni neden etkiler…? İnsan kendisinde olmayan, ancak olmasını arzuladığı özellikleri üzerinde bulunduran bir kişilikten etkilenir.
Seçmenin söylemek istediklerini söyleyen, yaşam biçimini anlayan, koruyucu bir şefkat kucağı açabilenden etkileniyor. Yani kuru cesaret, akademik kariyer ve biraz sempatik yüz ifadesi… , Lider olmaya yetmiyor…!
Yani Liderlerin kişisel özellikleri, parti tüzüğü ve ideolojik kavramların önüne geçmiş durumda..!
Bu pencereden değerlendirdiğimizde, fanatik ve herşeye rağmen, ölümüne ideolojimiz anlayışı yerine… , ideolojiler üstü, tüm dünya İnsanlığının refahına ve dünya barışına hizmet eden bir Lider tercih ediliyor.
Federal Almanya parlamentosu seçimlerinde tüm adaylara ve özellikle de yabancı kökenli adaylarımıza başarılar diliyorum.
Almanya başta olmak üzere tüm dünya insanlığına hayırlı olsun.

Mustafa Göğüş