Ludwigsburg’da Alevi vatandaşların mezarlarına saldırıya tepki

İslam Toplumu Ludwigsburg (İGL) ve DİTİB Yavuz Sultan Selim Camii Derneği geçtiğimiz günlerde Ludwigsburg’un Ossweil semtinde bulunan Müslüman mezarlığında Alevi vatandaşların ait mezarlara yapılan saldırıyı esefle karşıladıklarını ve yapanları kınadıklarını belirttiler.

 

blank

 

Mustafa Karaman
LUDWİGSBURG- Almanya’nın Baden-Württemberg Eyalet Başkenti Stuttgart yakınlarında bulunan ve çevrenin en büyük illerinden biri olan Ludwigsburg’un Ossweil semtinde bulunan Müslüman mezarlığında Alevi vatandaşların ait mezarlara yapılan saldırıya İslam Toplumu Ludwigsburg (İGL) ve DİTİB Yavuz Sultan Selim Camii Derneğinden tepki geldi. Ortak bir basın açıklaması yapan her iki derneğin yöneticileri kamuoyunu bu çirkin saldırıdan dolayı bilgilendirmek ve tepkilerini dile getirmek istediklerini belirttiler.

DİTİB Yavuz Sultan Selim Camii Derneği Ludwigsburg ve İslam Toplumu Ludwigsburg (IGL) tarafından kamoyuna yapılan yazılı açıklama metni ise şöyle:
Ludwigsburg’daki Camii dernekleri İslam Toplumu Ludwigsburg (İGL) ve DİTİB Ludwigsburg olarak şehrimizin Ossweil semtinde bulunan Müslüman mezarlığında geçtiğimiz günlerde Alevi kardeşlerimizin mezarlarına yapılan çirkin, insanlık dışı ve dinde yeri olmayan saldırıyı ve mezarlara verilen zararları şiddetle kınıyoruz.
Bu tür provokatif saldırılar maalesef geçmişte de yapılmış, çeşitli figürler, mumlar ve çiçekler mezarlardan toplanmış ve çöpe atılmıştı. Ludwigsburglular olarak şehrimizde bu tür saldırılara kesinlikle müsaade edilmeyeceğinin ve bu tür saldırıların istismar edilmesine farklı inançlar ve kültürler arasında sorun çıkarılmasına müsamaha gösterilmeyeceğinin bilinmesini istiyoruz.
Şehrimizdeki azınlıklar, inançlar ve dinler birbiriyle her zaman uyum, barış ve kardeşlik içinde yaşamayı başarmıştır. Bundan sonrada bu tür provokasyonlar hoşgörülü birlikteliğe zarar veremeyecektir.
Biz çeşitli inanç merkezleri olarak, hiçbir siyasi ve ideolojik kaygı taşımadan, bu tür davranış ve provokasyonları lanetliyoruz. İnanç ve farklılıklarımızın saygı ve tolerans içinde yaşanmasını savunuyor ve buna zarar verecek saldırılara ve provokasyonlara her kim tarafından yapılırsa yapılsın birlikte karşı tavır koyuyoruz.
Bu saldırıları yapan art niyetli şahısların en kısa zamanda bulunup yargılanmasını istiyoruz. Kanunların ve hukukun bu saldırıyı yapanlara gereken cezaları vereceğine inanıyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.