Main Care – Hasta Bakım Servisi Hanau’da büro açtı

“Sizin sağlığınızla ilgileniyoruz!” sloganıyla 2019’da Rüsselsheim’da kurulan Main Care GmbH – Bakım Servisi Hanau’da bilgi ve irtibat bürosu açtı. Yeni açılan bu büro vasıtası ile bakıma ve hizmete muhtaç hasta ve yaşlı vatandaşlarımız ile hasta yakınları bilgilendirip isteyenlere bu alanda hizmet sunacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız eğitimli ve donanımlı personelden Türkçe konuşarak hizmet alma imkanı bulacaklar.

Hüsamettin Özkan
HANAU – Kısa bir süre çalışıp vatanına geri dönmek niyetiyle Almanya’ya gelen gurbetçilerin pek çoğu düşündükleri gibi geri dönemeyerek Almanya’da yaşamaya devam etti. Hızlı geçen zaman içinde okula giden çocukları büyüdü, iş ve meslek sahibi oldu. Büyüyen, meslek sahibi olan çocuklarını burada evlendiren birinci nesil gurbetçilerin, torunları da olduktan sonra geriye dönüş ihtimalleri daha da azaldı. Ailelerinin büyük bir kısmı Almanya’da yaşadığından dolayı ve yaşlılık ve sağlık problemleri olduğu için memleketlerine dönme hayalleri iyice azaldı. Bu tür ihtiyaçlardan yola çıkılarak 2019 yılında Rüsselsheim’da kurulan Main Care GmbH, hasta yoğun bakımı hizmetlerini yürüten bir şirket olarak faaliyetlerine başladı. İhtiyaç sahibi yaşlı ve hasta insanlara evinde veya Main Care Bakım Merkezlerinde sağlık, yardım ve bakım hizmetleri sunan şirket, bakım ve yardıma muhtaç bireyleri sağlık sigortası kapsamındaki mevcut haklarını kullanmaları konusunda bilgilendiriyor ve sigorta kapsamında hizmet sunuyorlar.

 

 


Hasta ve yakınları sağlık sigortası haklarını ya çok az biliyor veya hiç bilmiyor
Bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlıların dereceleri vardır. Bakım dereceleri ile orantılı olarak 3 veya 6 ayda bir Pflegedienst (Sağlık bakım) hizmeti almak zorunluluğu vardır. Burada şunu fark ettik: Bakıma muhtaç hasta ve yaşlılar ile bakım yapan kişiler, kanuni hakları ile ilgili bilgileri ya çok az biliyor veya hiç bilmiyor. Buradan yola çıkarak kendi danışmanlık büromuzu açarak hasta ve yakınlarının bilgi eksikliğini gidermeyi düşündük. Yeni açtığımız bu büromuz vasıtası ile bizimle irtibata geçmeleri halinde onları bilgilendirip, kanuni haklarını kullanmalarına yardımcı olacağız.

 

 

Evde bakım hizmeti sunuyoruz
Main Care – Hasta Bakım Servisi genel müdürü Melek Armutci açılış dolayısı ile yaptığı açıklamada, “Sağlık ve bakım hizmetinin kutsal olduğuna inanıyoruz. İhtiyaç sahibi yaşlı ve hastalarımıza din, dil, ırk ve renk seçimi yapmadan evlerinde “Sağlık sigortası kanunu” ve “Bakım sigortası kanunu” çerçevesinde hizmet sunuyoruz. Sunduğumuz hizmetleri kısaca “Evde yoğun bakım hizmetlerimiz” ve Evde günlük bakım hizmetlerimiz” şeklinde iki kısıma ayırabiliriz. Evde yoğun bakım deyince, hastane dışında yoğun bakıma ihtiyaç duyan çocuk veya yetişkinlerin bakımı olarak anlaşılması önemlidir. Evde bakım hizmetlerimizi örneklendirecek olursak, Diyabet (Şeker) hastaları için şeker ölçümü, ihtiyaç halinde insülin iğnesi vurma işlemi, yara pansumanı, sonda üzerinden beslenme, hastaların günlük yıkanma ve temizlik işleri, kompresyon çoraplarının giyiminde yardım ve benzeri hasta hizmetlerini tecrübeli hemşirelerimiz ile yapıyoruz. Hastamızın ve bakıma muhtaç insanımızın hayatını kolaylaştırmak için tıbbın bütün imkanlarını kullanıyoruz. Hemşirelerimiz üç yıllık eğitimin ardından çalışmaya başlamaktadırlar. Belirli periyodlarla eğitimlere katılarak mesleki donanımlarını yüksek tutmaktadırlar. Hastalarımızın beden ve psikolojik bakımına ev doktorunun desteği ile katkıda bulunmak gayesindeyiz.

 

 

Sunduğumuz hizmetler
“Evde yoğun bakım” gerektirecek hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz: Erken doğum sonucu oluşan hastalıklar, Alzheimer ve MS gibi nörolojik hastalıklar, Metabolik hastalıklar, Genetik hastalıklar, Kas hastalıkları, Kafatası yaralanmaları ve beyin hasarları, Akciğer hastalıkları, İnme ve felç rahatsızlıkları.
“Evde günlük bakım” olarak sunduğumuz hizmetleri de şu şekilde ifade edebiliriz: Kompresyon çoraplarının giyilmesi ve çıkarılması, enjeksiyonlar, modern yara bakımı, tansiyon, nabız ve nefes kontrolleri, kan şekeri kontrolü, insülin enjeksiyonu veya insülin pompası bakımı, Trakeostomie ve Stoma bakımı, Paenteral ve enteral beslenme, dekübit bakımı, doktor reçetesine göre her türlü ilacın alım ve organizasyonu, kataterize etme ve bakımı, vücut bakımı kapsamında duş ve banyo yaptırma, giyimde yardım, idrar ve dışkı tutamamada bakım ve yardım hizmeti, egzersiz, hareketlilik ve beslenme alanındaki bakım ve hizmetleri sayabiliriz.

 

 


Son olarak şunu ifade etmek isterim. İrtibat büromuza gelerek veya 06181 – 502 63 73 numaralı telefondan arayarak ya da info@mc-pflege.com mail adresinden bize ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bütün vatandaşlarımıza sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.