Makarna yiyerek zayıflanır mı ?

Makarna yiyerek zayıflanır mı demeyin! Porsiyonu doğru ayarlayıp, az makarna ve bol sebze ile doyurucu bir makarna porsiyonunu yiyerek de pekala kilonuzu koruyabilirsiniz. Diyetisyen Gözde Kavak Moskov, “Önemli olan, porsiyon kontrolü ile dengeli ve sağlıklı beslenmek” diyor. İşte Kavak Moskov’un zayıflamak ve sağlıklı beslenmek isteyenlere tavsiyeleri:

Röportaj: Nebahat Uzun
HAMBURG-  “Sağlıklı beslenerek formda kalmak ve mutlu olmak bir sanattır” cümleleriyle, fit bir yaşamın inceliklerini keşfetmek isteyenlere tavsiyelerde bulunan Yeditepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu Diyetisyen Gözde Kavak Moskov, sağlıklı yaşam için yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti. Sağlıklı beslenmek için çok özel koşullara gerek olmadığını hatırlatan Beslenme Uzmanı, sağlıklı beslenme ile kalıcı ve sağlıklı zayıflamanın sırlarını okurlarımızla paylaştı:

– Gazetelerde, televizyon kanallarında, internet veya sosyal medya kanallarında yüzlerce diyet programları paylaşılıyor. Bir haftada 10 kilo verilebileceğinin sözleri veriliyor. Beslenme Uzmanı olarak siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

G.K.M: Günümüzde, bilinçsiz yapıldığı için insan metabolizmasına büyük zararlar veren şok diyetler maalesef oldukça yaygınlaştı. Sağlıklı ve yetersiz beslenme veya gereğinden fazla ve bilinçsiz gıda tüketiminden kaynaklanan sorunlar ise insanların hem ruhsal, hem de fiziksel sağlığını tehdit ediyor. İnsanlar bize bilgi yüklü geliyorlar. Ama o kadar çok fazla bilgi kirliliği var ki, insanlar artık neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmiyor. Çoğu insanın amacı sağlıklı yaşamdan çok, zayıf ve iyi görünmek. Bu nedenle günü kurtaran diyetlere rağbet de oldukça yüksek.

– Sizce beslenme programının başarılı olabilmesi için ne gibi kriterler gereklidir? Sizin bu konudaki rolünüz nedir?

G.K.M. : Bir beslenme programının başarıya ulaşabilmesi için sürdürülebilir, uygulanabilir ve ulaşılabilir olması çok önemlidir. Günü kurtarmaktan ziyade, hayat boyu uygulayabileceğiniz bir yaşam tarzı belirlemek size daha kalıcı çözümler üretecek ve sizi daha mutlu edecektir. Biz size bu konuda yardımcı oluyoruz. Gökten inme beslenme biçimiyle değil, tamamen sizin kişiliğinize, yaşam tarzınıza ve beslenme alışkanlıklarınıza uygun, uygulanabilir bir beslenme programı oluşturuyoruz. Dolayısıyla, “Şu diyeti bir hafta yaptım, şu kadar kilo verdim” veya “İki ay yaptım, artık bırakayım da eski alışkanlıklarıma döneyim” tarzında olmamasına büyük önem veriyoruz. Bir beslenme programının sürdürülebilir olması çok önemli. Yani artık sadece diyet listesi yapmakla olmuyor, beslenme eğitimi şekline dönüşmesi gerekiyor.

– Sağlıklı beslenme konularında grup seminerleri yapılıyor.  Bu konudaki düşünceniz nedir?

G.K.M. : Tabii ki bu tür seminerler de faydalı bilgiler öğrenmek açısından önemli ama yeterli değil. Zira sağlıklı beslenme programında bireysellik çok önemli. Tek tek ele alarak herkesin yaşam biçimine ve beslenme alışkanlıklarına göre bir plan yapmak önemli. Biz bunu yapıyoruz.

– Sağlıklı beslenme programında bireysel yaklaşım niçin önemli? Kilo vermede şok diyetler mi yoksa sağlıklı beslenme programları mı daha etkili?

G.K.M. : Her insanın kendine has bir beslenme ve yaşam biçimi vardır. Hayatlarında bazı şeylerin doğru gitmediğinin farkına varıp sağlıklı beslenme tarzını benimsemek isteyenler için biz devreye giriyoruz. Dolayısıyla yaşam tarzınız siz farkına varmadan değişiyor ve ileriki hayatınızda artık kilo sorunu da yaşamıyorsunuz. Bu da bu programı diğer bir takım popüler diyetlerden ayıran şey. Aksi takdirde ne oluyor? Hızlı diyetlerle 3 kilo veriyorsunuz, diyeti bıraktıktan sonra daha fazlasıyla bu kiloları geri alıyorsunuz. Bu da sağlık açısından istenmeyen bir tablo oluşturuyor. Sağlıklı beslenme programında ise yavaş ama kalıcı ve sağlıklı zayıflıyorsunuz. Yani kaslarınız değil, vücudunuzda istemediğiniz fazla yağlarınız eriyor, vücudunuz şekilleniyor.

– Beslenme programınızda yasaklar, tabular var mı? Mesela tatlı veya makarna yiyerek zayıflamak mümkün mü?

G.K.M. : Porsiyonunu doğru ayarlarsanız diyette yasaklara yer kalmaz. Benim programlarımda zaten yasak diye bir şey olmuyor. Aksine yeterli ve çeşitli beslenmeyi tavsiye ediyorum. Kilo sorunlarına kalıcı çözüm üretebilmek için önce sorunların kaynağına inmek şart. Örneğin, tatlı isteğinin nereden geldiğini bilmek önemli. Medyada karbonhidrat kötüleniyor, protein kutsallaştırılıyor. Ama vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın eksikliği, tatlı krizi olarak bize dönüyor. Sağlıklı beslenmede ne yediğinden çok, ne zaman ve ne kadar yediğin önemli. Bu açıdan yasaklar yerine porsiyon kontrolü çok önemli. Biz, kişiye özel, ne kadar yemesi gerektiğini baz alan bir program uyguluyoruz. Örneğin az makarnayı bol sebzeyle çeşitlendirerek muhteşem bir yemek hazırlayabilir, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

– Beslenme programı ne kadar süre için uygulanmalı?

G.K.M. : Bu süre kişiye ve vermek istediği kiloya göre değişiyor. İlk dönemde hızlı kilo verilse de eğer metabolizmanızı hasara uğratmadıysanız ilerleyen dönemlerde hedefimiz haftada yarım kilo oluyor. Bu kilolar bir günde alınmadığı gibi bir günde de verilmez. Sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmak için sabırla yaklaşmak gerekiyor.

– Haftada yarım kilo vermek az değil mi? İnsanların motivasyonunu kırmaz mı?

G.K.M. : Dediğim gibi, yavaş yavaş aldığımız kiloları ancak yavaş yavaş verirsek kalıcı çözüm üretmiş oluruz. Biz alışmışız “Bir haftada 5 kilo verdi” sözlerini duymaya. Ama önemli olan o kiloların vücut yağından gitmesi. Zaten siz ayda 2 kilo verdiğinizde bunu belirgin şekilde vücudunuzda hissediyorsunuz. Çünkü çoğu yağdan gidiyor. Yağ, vücutta çok hacim kaplıyor, bu nedenle bir kilo bile verseniz bunun farkına varıyorsunuz. Düşünsenize, 4 kilo size bir beden olarak geri dönüyor. Kilo olarak kulağa az gelebilir ama görüntü olarak sizi mutlu edecektir.

– Danışanlarınız size nasıl ulaşabilir?

G.K.M. : Çarşamba’dan Cumartesi’ye kadar Altona’da bulunan Laservision Beauty Centrum adlı bakım ve güzellik merkezinde hizmet sunuyoruz. Ama ihtiyaca göre diğer günler için de alternatif randevular sunabiliyoruz. Tüm programlarımız kişiye özel ve belirlenen hedefe göre farklı programlar mevcut. Kimi kilo vermek değil, sadece sağlıklı beslenmeyi öğrenmek istiyor. Bu durumda tek seanslık bir görüşme yetebiliyor. Ama bazı danışanlarımızda motivasyon eksikliği olabiliyor. Bu durumda haftada bir görüşmek istiyor ve buna göre paket programı sunuyoruz. Hamburg dışından danışanlarımız için online programlarımız var.

– Okuyucularımıza bir mesajınız var mı?

G.K.M. : Sunduğumuz bu program sadece kilo vermek için değil, bunun altını çizmek istiyorum. Beslenme konusu çok geniş bir yelpaze ve sadece kiloya indirgendiği zaman bu beni çok üzüyor. Beslenme uzmanlığı eğitimi Almanya ile Türkiye’de çok farklı. Türkiye’de bunun eğitimi 5 yıl ama benim İngilizcem iyi olduğu için hazırlık yılını atlayarak 4 yıl üniversite eğitimi aldım.  Bizde amaç sadece kilo vermek değil. Hastalıklara göre beslenme, alerji ve intolerans durumlarında beslenme, hamilelik, emzirme, ergenlik döneminde beslenmeden sporcu beslenmesine kadar çok geniş bir yelpazedir sağlıklı beslenme programı.