Malulen emekli olanlar dikkat

Hollanda’da yaşayan ve çalışan ve hastalık (malulen emekli) parası için ek ödenek alan bir Türk, Türkiye’ye geri dönerse bu ödeneği kaybediyor. Bu sadece Türk vatandaşları için değil aynı zamanda bir AB vatandaşı için de geçerli olduğuna dair Avrupa Adalet Divanı, Hollanda’dan Türkiye’ye dönen bir Türk vatandaşın açtığı mahkeme sonucunda karara bağladı

 

Halil Uygun
BRÜKSEL – Sadece Türk vatandaşlarını değil aynı zamanda AB vatandaşı olanları da yakından ilgilendiren malulen emekli olup kendi memleketini dönenleri malulen emekli maaşının ödenmemesi yönünde Avrupa Adalet Divanı kararı açıkladı. Malulen emekli olup memleketini dönenler bundan sonra düşünmesi gerekiyor. Bu plan sadece AB vatandaşı olmayanlar için değil, aynı zamanda AB ülkelerinden gelen çalışanlar ve bu nedenle de Belçikalılar için de geçerlidir. Her şey, Hollanda’da istihdam edilen bir Türk vatandaşının etrafında dönüyor. AB’de uzun süreli ikamet statüsüne sahipti. 2016’da hastalandı, ardından 2018’de sakatlık (malulen emeklilik) ödeneği aldı. Daha sonra Türk vatandaşı Türkiye’ye döndüğünde, bu ilave ödenek durduruldu.

Ödeneği durdurulan Türk mahkemeye gitti
Türkiye’ye dönen Türk vatandaşın malulen emekliliği durdurulmasının ardında mahkemeye baş vurdu. Malulen emeklilik bulunduğu ülkede yasadığın süre içerisinde geçerli olduğu kararı verildi. İsmi açıklanmayan Türk vatandaşı daha sonra mahkemeye gitti. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Ortaklık Anlaşmasına göre, ikamet yerinin AB’deki Türk işçilerine belirli türdeki sosyal güvenlik yardımlarının ödenmesi söz konusu olduğunda AB vatandaşı olanlar gibi aynı hakka sahip olmakta ve ayrı bir hakka sahip olmadığı konusunda Avrupa Adalet Divani karar verdi. Avrupa Adalet Divani, Türk çalışanlara, Avrupa Birliği çalışanlarından daha yasalarca daha iyi muamele edilemez ve bu durumda, artık Hollanda’da yaşamadıklarında ödeneklerini kaybedeceklerdir. Avrupa Adalet Divanı, AB’de uzun süreli ikamet etme statüsüne sahip olduğu için, Türk vatandaşı prensip olarak Hollanda’da yaşamaya devam edebileceği kararını vermiştir. AB Mahkemesi’nden Stefaan van der Jeught, planın, Belçika’ya geri dönen Hollanda’daki Belçika çalışanları için de geçerli olacağını söyledi.