Avrupa’da Kadir Gecesi coşkusu

Kâmil Yılmaz/Murat Pehlivan/Ercüment Aydın/Mustafa Karaman/Muzaffer Çetin/Rıfat Pala/Gülsüm Tan/Hasan Akdoğan/Selahattin Özdemir
MANNHEİM – Mübarek Ramazan ayı içerisinde bulunan ve bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’daki Müslümanlar tarafından da huşu içerisinde idrak edildi. Almanya’nın en büyük minareli ilk camii olma özelliği ile tanınan Mannheim Yavuz Sultan Selim Camii’ni hınca hınç dolduran Müslümanlar, din görevlisi Salih Sarı’nın vaaz ve nasihatleri ile Kadir Gecesi’nin feyiz ve bereketinden azamî derecede faydalanmaya gayret gösterdiler. Teravih namazı öncesi Mannheim din görevlisi Salih Sarı tarafından Kadir Gecesi’nin mâna ve önemi anlatıldı. Bu gece herkesin geçmiş günahları için tövbe etmesi gerektiğine dikkat çeken din görevlisi, Ramazan ayında Kadir Gecesi indirilmeye başlayan Kur’an-ı Kerim’i okumanın faziletini vurguladı.

Stuttgart-Feuerbach’ta yer alan DİTİB Yeni Camii, Kadir Gecesi’nde doldu taştı. DİB Yurtdışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen, çöpe giden ekmeklerin bir Afrika ülkesini doyurabileceğini söyledi. Almanya’nın en büyük camilerinden biri olan DİTİB Merkez (Pollmann) Camisi Kadir Gecesi dolayısıyla dolup taştı. Camiye sığmayan cemaat cami avlusunda ibadetini eda etti. Pforzheim DİTİB Fatih camii ve IGMG Ayasofya camii cematı, Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde camilerde bir araya geldi. 7’den 70’e her yaştan vatandaş, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından teravih namazı sonrası salavatlar eşiliğinde ziyaret açılıan Sakal-ı Şerif’e dokunan çok sayıda vatandaş duygusal anlar yaşadı. Geç saatlere kadar ibadetlerini yapan Pforzheim’lılar dualar ederek Kadir Gecesi’ni ihya ettiler.

Kadir Gecesi münasebetiyle gerçekleştirilen programlarda, Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Gecenin manevi ikliminden istifade etmek isteyen Müslümanlar, Köln DİTİB Merkez Camii’nde gerçekleştirilen programa yoğun ilgi gösterdi. Almanya’nın  Lugwigshaffen kentine bağlı  Schfferstadt kasabasın’da  faaliyet gösteren DİTİB merkez  Camii’nde de Kadir Gecesi coşkuyla idrak edildi. Müslümanlar bu sene Cami din görevlisi Yakup Pulat  eşliğinde Kadir Gecesi’ni dolu dolu yaşadılar. İlahi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlid-i şerifi huşu içerisinde dinleyen vatandaşlarımız, İslam Alemi ve tüm insanlığın hayrı için dua ettiler. Ramazan ayı münasebetiyle  dünya genelinde olduğu gibi Bremen’de hizmet veren camilerimizde  iftar ve Kadir Gecesi programı düzenlendi. Müslümanlar, bu kıymetli gecenin feyzini birlikte yaşamak için camilere koştu.  Bremen’in Vegesack semtinde hizmet veren DİTİB  Eyüp Sultan Bahçe Cami de (ESB)  Ramazan’ın  bereketi ve Kadir Gecesi sevincini yaşamak ve paylaşmak üzere vatandaşlarımızı iftar sofralarında buluşturma geleneğini sürdürüyor.

Almanya’nın çeşitli Şehirlerinde olduğu gibi  İKMB Neckarsulm İmam-ı Azam Merkez Camii’ndede Kadir Gecesi coşkulu bir şekilde idrak edildi. Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘bin aydan daha hayırlı’ olan ve Kuran’ın indirildiği gece olan Kadir Gecesi’nde, İKMB Neckarsulm İmam-ı Azam Merkez Camii  uzaktan ve yakından gelen müminlerle doldu taştı.